Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. У цьому матеріалі буде йти мова про основні моменти, які варто знати про спадкування, а також яким чином здійснюється спадкування за законом. У наступному матеріалі окремо буде характеристика особливостей спадкування за заповітом.
Що можна успадкувати ?
Успадкувати можна усі права та обов’язки, що належали померлій особі на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті.
Водночас не можна успадкувати права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою, зокрема:
1) особисті немайнові права;
2) право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
5) права та обов’язки особи як кредитора або боржника, якщо вони нерозривно зв’язані із особою боржника чи кредитора.
Хто може бути спадкоємцями ?
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Потрібно зазначити, що спадкоємцями за заповітом можуть бути також і юридичні особи.
Коли здійснюється спадкування за заповітом, а коли за законом ?
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини спадкування здійснюється «за законом».
Хто позбавляється права на спадок ?
Не мають права на спадкування:
— особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя;
— особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни
або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині;
— при спадкуванні за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини;
— при спадкуванні за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом;
— при спадкуванні за законом одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду.
Також потрібно зазначити, що за рішенням суду особа може бути усунена від права на
спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Чи успадковується заробітна плата, пенсія, стипендія ?
Успадковуються ті суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя.
Чи успадковується право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, а також борги
Потрібно зазначити, що до Вас переходить право на відшкодування збитків, завданих померлій особі у договірних зобов’язаннях. До Вас переходить право на стягнення неустойки (штрафу, пені) у зв’язку з невиконанням боржником померлої особи своїх договірних обов’язків, яка була присуджена судом спадкодавцеві за його життя.
Також до Вас переходить право на відшкодування моральної шкоди, яке було присуджено судом померлій особі за його життя.
Водночас до Вас переходить і обов’язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана померлою особою; і обов’язок відшкодування моральної шкоди, завданої померлою особою; і обов’язок сплатити неустойку (штраф, пеню), яка була присуджена судом кредиторові із померлої особи.
Але тут потрібно враховувати, що шкода, яка була завдана померлою особою відшкодовується Вами лише у межах вартості рухомого чи нерухомого майна, яке було одержане Вами у спадщину.
Яким чином розподіляється майно між спадкоємцями ? Що таке обов’язкова частка у спадщині.
Частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.
Водночас малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка). Також потрібно зазначити, що розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
Ще одним важливим аспектом є те, що якщо Ви протягом не менш як одного року до часу відкриття спадщини проживали разом із померлою особою однією сім’єю, то Ви маєте переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ Вам у натурі предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку в розмірі частки у спадщині, яка Вам належить.
У випадку, якщо Ви були разом із померлою особою співвласниками майна, то Ви маєте переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ Вам у натурі цього майна.
Як здійснюється прийняття спадщини ?
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Водночас не дозволяється прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину має особисто подати нотаріусу протягом 6 місяців заяву про прийняття спадщини. Тут важливо знати, що у випадку якщо Ви пропустили цей строк для прийняття спадщини, то Ви вважаєтесь такими, що не прийняли її.
Але тут необхідно зазначити, що є дві категорії осіб, яким непотрібно подавати таку заяву:
— спадкоємцю, який постійно проживав разом із померлою особою на час відкриття спадщини, і який буде вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.
— малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особи, цивільна дієздатність якої обмежена.
Відмова від спадщини
Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом 6 місяців. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Тут важливо є сказати, що відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини не
позбавляє його права на спадкування за законом.
Водночас важливим є те, батьки (усиновлювачі), опікун можуть відмовитися від прийняття спадщини, належної малолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування.
Потрібно зазначити, що у випадку відмови від прийняття спадщини ця частка у спадщині, яку особа мала право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між
ними порівну. Або якщо спадкування здійснюється за законом, то ця частка розподіляється порівну між членами тієї черги, яка має право на спадкування
Варто знати, що можливим є відмова від прийняття спадщини на користь іншої особи.
Що відбувається коли не має спадкоємців ?
У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом суд визнає спадщину відумерлою. Це відбувається за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Черговість спадкування за законом
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа. Також у п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї.
ВАЖЛИВО, що кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Що означає спадкування за правом представлення ?
Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадкодавця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця не включаються до складу жодної з черг спадкоємців за законом. Але з цього не виходить, що вони не визнаються спадкоємцями за законом ні при яких обставинах. Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадкодавця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на момент відкриття спадщини не має в живих того родича, який був би спадкоємцем. Вони спадкують ту частку, яка належала б їх відповідному родичу, якби він був живий. Тобто це батько чи мати, дід чи баба, брат чи сестра спадкодавця, дядько чи тітка спадкодавця, що повинні були б успадковувати, але померли до відкриття спадщини. Таке спадкування називається спадкуванням по праву представлення.
У якому випадку можлива зміна черговості?
Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.
Також така зміна черговості можлива якщо фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, за рішенням суду одержить право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Розмір частки у спадщині спадкоємців за законом
Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.
Tags: заповіт, розподіл спадкового майна, спадкування, спадкування за законом, спадщина
Здравствуйте! Мне 17 лет, отец и мать развелись, когда я была маленькой. Отец все это время не уделял мне никакого внимания и уклонялся от выплаты алиментов. Мать лишила его родительских прав. У отца есть квартира. Скажите,я могу претендовать на право унаследования жилья, если отец был лишен родительских прав?
Відповідь: Нажаль немаєте право на спадкування в будь-якій частині. Відповідно до ч. 1 статті 166 СКУ визначені правові наслідки позбавлення батьківських прав. Так, особа, позбавлена батьківських прав:
— втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання;
— перестає бути законним представником дитини;
— втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям з дітьми;
— не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
— не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов’язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);
— втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.
Здравствуйте!
Я сын матери. У меня есть сестра. Сестра на квартиру не претендует. Мать больна шизофренией, переодически лежит в Психбольнице. Я боюсь, что как нибудь по возвращению домой я узнаю, что я уже не претендую на квартиру, поскольку она может пойти на чьи-то уговоры и вкартира станет не моей. Что лучше сделать? Завещание ?- это хорошо, но до смерти она может квартиру продать кому-либо. Договор дарения — дорого.Что посоветуете действенное и то что даст мне возможность не волноваться. Спасибо.
Відповідь: Договір дарування дасть можливість вже зараз переоформити картиру на Ваше ім`я, і ми б назвали це самий дійовий спосіб набуття права вланості Вами за Ваших обставин. Так наприклад, договір пожиттєвого утримання може бути обмежений або анульований, якщо мати вирішить завтра виписати заповіт на ім`я третьої особи, інші форми правочину також не дають гарантії, що щось не може змінитися за бажанням вашої матері.
Порадимо все ж таки оформити договір Дарування.
Підкажіть,будь ласка, у брата померла жінка, жили 7 років в шлюбі, на неї оформлений земельна ділянка. Брату потрібно звернутись до нотаріуса? чи мають її батьки право на земельну ділянку?
Відповідь: Спадкування відбувається або за законом або за заповітом. Якщо заповіта немає, тоді за законом, у відповідності до черги.
Відповідно до статті 1261 Цивільного Кодексу України- перша черга спадкоємців за законом: у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Отже, на земельну ділянку мають право чоловік та батьки спадкодавця в рівній частині. Необхідно звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
Доброго дня. Цікавить наступне питання: 12.12.12 померла моя мати, Яковець О.К. Нею був складений заповіт, затверджений сільською радою, де спадкоємцем був вказаний мій син, тобто її онук. Які дії неохідно вчинити йому для того, аби прийняти спадщину? Він є особою повнолітньою, дієздатною.
Відповідь: Протягом 6 мсяців з дати смерті заповідача, спадкоємець має подати заяву про прийняття спадщини. Якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, спадкоємець не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (ч. 1 ст. 1272 ЦК України).
Винятком з цього положення закону є спадкоємці, які постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а також спадкоємці, які є малолітніми, неповнолітніми, недієздатними особами або особами цивільна дієздатність, яких обмежена (ч., ч. 3, 4 ст. 1268 ЦК України).
а щодо акцій та вкладів у банках? Куди звернутись по таку інформацію?
Відповідь: Отримати свідоцтво про прийняття спадщини, тобто стати спадкоємцем і лише після цього надсилати запити до банків, лише на підставі свідоцтва про прийняття спадщини банки зможуть Вам надати відповідь, інакше- відмовлять, оскільки це є банківською таємницею.
Як дізнатись чи був померлий акціонером і яке майно взагалі йому належало? Куди написати запит? Дякую
Відповідь: Щодо майна то звісно лише подаючи заяву до нотаріуса про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини. Щодо того, чи був померлий учасником чи засновником юридичних осіб на території Укрраїни, то найлегший спосіб -це отримання витягу у державного реєстратора. Його може взяти будь-яка особа на будь-яку фізичну чи юридичну особу, у Вашому випадку на фізичну особу. Якщо померлий складав заповід, то певно в заповіті відображено був він засновником юридичних осіб чи ні,це ж знову таки знає нотаріус.
Мене цікавить таке.Хочу подати заяву на прийняття спадщини.Документи, що підтверджують родинні відносини:внормі
А які потрібно Документи, що підтверджують місце відкриття спадщини,Якщо немаю на руках ніяких документів.і село немає номерів будинків.і де іх брати?? Попередньо дякую.
Відповідь: Іван, повторемось, звідки Ви взяли, що потрібно брати документи про місце відкриття спадщини? У Вас, наприклад, свідоцтво про смерть є? Там вказане місце проживання/місце смерті? Місце мешкання (проживання) і є місцем відкриття спадщини. Село відноситься до обслуговування певною нотаріальною конторою- туди і маєте звернутися.
Спасибо!!
И ещё я с бабушкой никакие договоры не подписывала по поводу её пожызненого содержания. и она не хочет их подписывать.
Відповідь: В цьому випадку, як ми вже писали раніше, з Вашого боку — це акт доброї волі і тільки, право на майно Ви не будете мати як спадкємеця.
Добрый день! У меня такая ситуация, я уже 10 лет присматриваю за знакомой бабушкой ей 82, муж у ние умер 10 лет назад, детей нету только племянник её мужа, которой с ней не общается и никак о ней не заботятся.Бабушка писать завещание отказывается. Я могу как то претендовать на какую-то часть её квартиры?
Відповідь: Порадимо укласти договір пожиттєвого утримання, або ж все таки заповіт. Лише при цьох двох випадках можливе успадкування саме Вами. Інакше все майно отримає єдиний спадкоємець- племінник її чоловіка.