Спадкуванням  є  перехід прав та обов’язків (спадщини) від  фізичної  особи,  яка  померла  (спадкодавця),   до   інших   осіб  (спадкоємців).  Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.  У цьому матеріалі буде йти мова про основні моменти, які варто знати про спадкування, а також яким чином здійснюється спадкування за законом. У наступному матеріалі окремо буде характеристика особливостей спадкування за заповітом.

Що можна успадкувати ?

Успадкувати можна усі права та обов’язки,  що  належали  померлій особі  на  момент  відкриття   спадщини   і   не  припинилися внаслідок її смерті.

Водночас не можна успадкувати права  та  обов’язки,  що  нерозривно пов’язані з особою, зокрема:

1) особисті немайнові права;

2) право   на  участь  у  товариствах  та  право  членства  в об’єднаннях громадян,  якщо інше не  встановлено  законом  або  їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
4) права на аліменти,  пенсію,  допомогу  або  інші  виплати,  встановлені законом;
5) права  та  обов’язки  особи  як  кредитора  або  боржника, якщо вони нерозривно зв’язані із особою боржника чи кредитора.

 

Хто може бути спадкоємцями ?

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні  особи,  які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які  були   зачаті  за  життя  спадкодавця  і  народжені  живими  після  відкриття спадщини.

Потрібно зазначити, що спадкоємцями за заповітом можуть бути  також і юридичні  особи.

Коли здійснюється спадкування за заповітом, а коли за законом ?

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У  разі  відсутності  заповіту,  визнання  його недійсним,  неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями  за  заповітом,  а  також  у  разі неохоплення заповітом усієї спадщини спадкування здійснюється «за законом».

Хто позбавляється права на спадок ?

Не мають права на спадкування:

— особи,  які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або  вчинили  замах на їхнє життя;

—  особи,  які  умисно  перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт,  внести до нього зміни
або   скасувати   заповіт   і  цим  сприяли  виникненню  права  на спадкування у них самих чи в інших  осіб  або  сприяли  збільшенню  їхньої частки у спадщині;

— при спадкуванні  за законом батьки після  дитини,  щодо якої вони були позбавлені батьківських прав  і  їхні  права не були поновлені на час відкриття спадщини;

— при спадкуванні за законом батьки (усиновлювачі) та  повнолітні  діти  (усиновлені),  а  також  інші особи,  які  ухилялися  від  виконання  обов’язку  щодо  утримання  спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом;

— при спадкуванні за законом одна після  одної особи,  шлюб  між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням  суду.

Також потрібно зазначити, що за рішенням суду особа може  бути  усунена  від  права  на
спадкування за законом,  якщо буде встановлено,  що вона ухилялася  від надання допомоги спадкодавцеві,  який через похилий вік, тяжку  хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Чи успадковується заробітна плата, пенсія, стипендія ?

Успадковуються ті суми  заробітної  плати,  пенсії,  стипендії,  аліментів,  допомог у зв’язку з тимчасовою  непрацездатністю,  відшкодувань  у  зв’язку   з   каліцтвом  або  іншим  ушкодженням  здоров’я,  інших  соціальних виплат,  які належали спадкодавцеві,  але не  були  ним  одержані  за  життя.

Чи успадковується право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, а також борги

Потрібно зазначити, що до Вас переходить право на  відшкодування  збитків,  завданих померлій особі у договірних зобов’язаннях.  До  Вас  переходить  право  на  стягнення неустойки  (штрафу,  пені) у зв’язку  з  невиконанням  боржником  померлої особи своїх   договірних   обов’язків,   яка   була   присуджена   судом  спадкодавцеві за його життя.
Також до Вас переходить право на відшкодування  моральної шкоди, яке було присуджено судом померлій особі за його життя.

Водночас до Вас переходить  і обов’язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана померлою особою; і обов’язок відшкодування моральної шкоди,  завданої  померлою особою; і обов’язок  сплатити  неустойку  (штраф,   пеню),   яка   була   присуджена  судом  кредиторові  із померлої особи.

Але тут потрібно враховувати, що шкода,  яка була завдана померлою особою відшкодовується Вами лише у межах  вартості  рухомого  чи  нерухомого майна, яке було одержане Вами у спадщину.

Яким чином розподіляється майно між спадкоємцями ? Що таке обов’язкова частка у спадщині.

Частки  кожного  спадкоємця  у  спадщині  є рівними,  якщо  спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.

Водночас малолітні,  неповнолітні,  повнолітні  непрацездатні діти  спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки  спадкують,   незалежно від змісту заповіту,  половину частки,  яка  належала   б   кожному   з  них  у  разі  спадкування  за  законом  (обов’язкова частка). Також потрібно зазначити, що  розмір обов’язкової частки у  спадщині  може  бути  зменшений судом з урахуванням   відносин   між   цими   спадкоємцями  та  спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Ще одним важливим аспектом є те, що якщо Ви  протягом не менш як одного року  до  часу відкриття  спадщини проживали разом із померлою особою однією сім’єю, то Ви маєте переважне право перед іншими  спадкоємцями  на  виділ  Вам  у натурі  предметів  звичайної  домашньої  обстановки  та  вжитку  в розмірі частки у спадщині, яка Вам належить.

У випадку, якщо Ви були разом із померлою особою  співвласниками  майна, то Ви маєте переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ Вам  у натурі цього майна.

Як здійснюється прийняття спадщини ?

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право  прийняти спадщину або не прийняти її.  Водночас не дозволяється прийняття спадщини  з  умовою  чи  із  застереженням.

Спадкоємець,  який  бажає  прийняти  спадщину має  особисто подати нотаріусу протягом 6 місяців  заяву про прийняття спадщини. Тут важливо  знати, що у випадку якщо Ви пропустили цей строк для прийняття спадщини, то Ви вважаєтесь такими, що не прийняли її.

Але тут необхідно зазначити, що є дві категорії осіб, яким непотрібно подавати таку заяву:

— спадкоємцю,  який постійно проживав разом із померлою особою  на час відкриття спадщини, і який буде вважається таким, що прийняв спадщину,  якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.

— малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особи, цивільна  дієздатність  якої  обмежена.

Відмова від спадщини

Спадкоємець  за заповітом або за законом може відмовитися  від прийняття спадщини протягом 6 місяців. Заява про відмову від прийняття спадщини подається  нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Тут важливо є сказати, що  відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини  не
позбавляє його права на спадкування за законом.

Водночас важливим є те, батьки  (усиновлювачі),  опікун  можуть  відмовитися   від  прийняття спадщини,  належної малолітній, недієздатній особі, лише  з дозволу органу опіки та піклування.

Потрібно зазначити, що у випадку відмови від прийняття спадщини ця частка у спадщині,  яку  особа  мала  право  прийняти,  переходить  до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між
ними порівну. Або якщо спадкування здійснюється за законом, то ця частка розподіляється порівну між членами тієї черги, яка має право на спадкування

Варто знати, що можливим є відмова від прийняття спадщини на користь іншої особи.

Що відбувається коли не має спадкоємців ?

У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за  законом  суд визнає спадщину  відумерлою. Це відбувається за заявою  відповідного  органу  місцевого  самоврядування  за місцем  відкриття спадщини.

Заява про визнання  спадщини  відумерлою  подається  після спливу одного року з часу відкриття спадщини.  Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Черговість спадкування за законом

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.  Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа. Також у п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї.

ВАЖЛИВО, що кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Що означає спадкування за правом представлення ?

Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінни­ки спадкодавця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця не включаються до складу жодної з черг спадкоємців за законом. Але з цього не виходить, що вони не визнаються спадкоємця­ми за законом ні при яких обставинах. Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадко­давця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на момент від­криття спадщини не має в живих того родича, який був би спадкоємцем. Вони спадкують ту частку, яка належала б їх відповідному родичу, якби він був живий. Тобто це батько чи мати, дід чи баба, брат чи сестра спадкодавця, дядько чи тітка спадкодавця, що повинні були б успад­ковувати, але померли до відкриття спадщини. Таке спадкування називається спадкуванням по праву представлення.

У якому випадку можлива зміна черговості?

Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.

Також така зміна черговості можлива якщо фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, за рішенням суду одержить право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Розмір частки у спадщині спадкоємців за законом

Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Tags: , , , ,

959 комментариев on Варто знати: як отримати спадщину

  1. Валерій:

    Доброго дня!27 листопада 2013 року помер мій батько…залишився будинок в якому проживають моя мати ,мій брат, моя жінка та я інвалід 1групи (всі приписані, заповіту нема)…з братом у мене напружені стосунки, він вважає що мого і моєї жінки тут нічого немає….підскажіть на яку частку я можу розраховувати, бо нотаріс каже що мені 1\6 частина,а адвокат казав що 0,25%…. порадьте як бути і на що я можу розраховувати…Дякую!

    Відповідь: заочно навіть поради дати не можемо. Потрібно бачити вашу спадкову справу та документи

  2. Добрий день. Померла моя мати, в якої була приватизована тільки на неї квартира,
    де прописаний я(син),
    моя рідна сестра(яка не проживає в квартирі більше 10 років)
    моя жінка з нашою дитиною.
    Як буде розподілена між нами спадщина за законом, оскільки заповіту вона не залишила?
    Дякую на перед за відповідь

    Відповідь: у порядку чергування за законом. Черги спадкування визначені в статті на сайті

  3. Юрий Шмедро:

    Велике спасибі за Вашу скору відповідь.
    Я правильно Вас зрозумів, що Нотаріус повинен був прийняти у моєї дружини всі папіри та відкрити нотаріальну справу про прийняття Спадщини без моєї особистої присутності в Україні, бо моя дружина мала Заяву та Довіреність, завірені та легалізовані в Німечині?
    Я прошу Пробачення за моє Перезапитання. Спасибі!

    Відповідь: так, мають прийняти. Або ж видати аргументовану відмову, якщо вбачають в документах порушення. Ми ж то не бачимо ваші документи.

  4. Юрий Шмедро:

    Живу у Німеччині постійно. Громадянин Німеччині. Померла моя бабуля у Украіні. Маю від неї заповіт. Моя дружина зараз у відпусці в Україні. Зробив Заяву на прийняття спадщини та Довірі-
    ність за формою дійсною в Украіні, свої підписи завірив у німецького нотаріуса та легалізував (Апостиль) у міністерстві юстиції Німечини. Моя дружина прийшла в 1 нотаріальну міську контору з усіма папірами. Там Їй сказали: «Все Ок!», але Ви повинні йти до 3-ї нотар. міської контори, бо інша особа вже подала заяву туди».
    В 3й конторі почали вимагати, щоб я особисто у них подав Заяву або зробив нову Заяву в Німеччині, завірив, легалізував, та вислав їм в 3ю контору з Німеччини заказним листом. Приїхати в Украіну зараз я не можу бо працюю в Німеччині в Універсітеті, а відпустку маю у наступному році. Залишився 1 місяць. Консультації мені надавав Консулят України у Фракфурті, 1а міська нот. контора, а зараз 3тя контора говорить: «Почніть зпочатку». Що робити?

    Відповідь: оскаржувати відмову нотаріуса. Положення Гаазької Конвенції між Україною та Німеччиною набули чинності 22.07.2010 року, лише апостиль є засобом легалізації.
    Щодо нотаріальної контори, то дійсно подавати потрібно туди, де вже подали першу заяву по спадщині.

  5. Марина:

    Доброго дня! Бабуся склала заповіт на мене,свою онуку, минаючи єдину доньку,мою мати, так як у них складні стосунки. Будинок після смерті діда поділений між бабою і матір»ю 75% на 25 % відповідно. Чи зможе мати відсудити в мене право на ці 75%,які мені заповіли,враховуючи що вона спадкоємець першої черги?

    Відповідь: після заповіту, черги заповіту втрачають свою силу, за виключенням, якщо мати ваша не є інвалідом.

  6. Людмила:

    Доброго дня!
    10 років назад померла моя бабушка. Спадкоємцем є мій батько, який подав заяву на прийняття спадщини до державного нотаріуса вчасно..але протягом всього цього часу не було можливості оформити . Спадщиною є приватизована земля і будинок. Також вже є пристройки.
    Зараз зайнялися цим питанням. Оформлили новий технічний паспорт у БТІ і також нам видали довідку про те, що пристройки є самобудовами і є незаконними, тобто ми не отримаємо на них права власності.
    Занесли все це до нотаріуса, який нам озвучив певну ціну за оформлення (явно завищену). Після мого питання за що такі гроші і прохання все чітко розписати, почав нервувати і взагалі сказав іти до суду для оформлення (так буде дешевше, з його слів) і відмовився далі все оформляти, повернув документи.
    Порадьте, будь-ласка, що робити тепер? чи іти до суду?
    Дякую

    Відповідь: пораду у вашій справі можна дати на підставі документів, виключно.

  7. Андріан:

    Півтора місяця тому ми з братом отримали спадщину за законом після смерті батька.Я- будинок з землею, де проживав останні 28 років з батьками (мама померла в 2012році), а брат — другий будинок з землею, де проживає він з сім’єю(власником маєтку був батько).Всі документи у нас на руках, претензій один до одного ми не мали. Але три дні тому я знайшов дома банківський депозит на ім’я батька, про котрий мені було невідомо.Чи буде нотаріус в такому випадку оформляти спадщину тільки на мене, бо я прописаний і жив разом з батьками, чи треба знов ділитися з братом?

    Відповідь: нотаріус не оформить лише на вас, і тут вашої волі не потрібно, буде за законом спадкування, тобто навпіл

  8. Юлія Кузьміна:

    Дякую

  9. Юлія Кузьміна:

    До цього часу ми нічого не робили. Тільки зараз стало питання про спадщину. Нажаль, не знали, що потрібно одразу вирішити це питання

    Відповідь: почніть зі звернення до нотаріуса. Якщо ви підтвердити факт спільного проживання всіх спадкоємців на час смерті, тоді вам видадуть свідоцтво про прийняття спадщини. Якщо не підтвердити, тоді лише поновлювати право на прийняття спадщини в судовому порядку

  10. Юлія Кузьміна:

    Доброго дня! 1,5 року назад від хвороби помер мій батько. Залишився будинок, в якому проживають моя мама з братом. Я там також прописана. Скажіть, якщо я правильно розумію, спадкоємцями є я, брат та мама? Як тепер нам переоформити будинок? Дякую

    Відповідь: спаємцями є ті, хто оформив спадщину, та отримав свідоцтво про прийняття спадщини. З вашого сповідання не зрозуміло, чи отримав хтось спадщину та свідоцтво про прийняття спадщини

Добавить комментарий