Спадкуванням  є  перехід прав та обов’язків (спадщини) від  фізичної  особи,  яка  померла  (спадкодавця),   до   інших   осіб  (спадкоємців).  Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.  У цьому матеріалі буде йти мова про основні моменти, які варто знати про спадкування, а також яким чином здійснюється спадкування за законом. У наступному матеріалі окремо буде характеристика особливостей спадкування за заповітом.

Що можна успадкувати ?

Успадкувати можна усі права та обов’язки,  що  належали  померлій особі  на  момент  відкриття   спадщини   і   не  припинилися внаслідок її смерті.

Водночас не можна успадкувати права  та  обов’язки,  що  нерозривно пов’язані з особою, зокрема:

1) особисті немайнові права;

2) право   на  участь  у  товариствах  та  право  членства  в об’єднаннях громадян,  якщо інше не  встановлено  законом  або  їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
4) права на аліменти,  пенсію,  допомогу  або  інші  виплати,  встановлені законом;
5) права  та  обов’язки  особи  як  кредитора  або  боржника, якщо вони нерозривно зв’язані із особою боржника чи кредитора.

 

Хто може бути спадкоємцями ?

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні  особи,  які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які  були   зачаті  за  життя  спадкодавця  і  народжені  живими  після  відкриття спадщини.

Потрібно зазначити, що спадкоємцями за заповітом можуть бути  також і юридичні  особи.

Коли здійснюється спадкування за заповітом, а коли за законом ?

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У  разі  відсутності  заповіту,  визнання  його недійсним,  неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями  за  заповітом,  а  також  у  разі неохоплення заповітом усієї спадщини спадкування здійснюється «за законом».

Хто позбавляється права на спадок ?

Не мають права на спадкування:

— особи,  які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або  вчинили  замах на їхнє життя;

—  особи,  які  умисно  перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт,  внести до нього зміни
або   скасувати   заповіт   і  цим  сприяли  виникненню  права  на спадкування у них самих чи в інших  осіб  або  сприяли  збільшенню  їхньої частки у спадщині;

— при спадкуванні  за законом батьки після  дитини,  щодо якої вони були позбавлені батьківських прав  і  їхні  права не були поновлені на час відкриття спадщини;

— при спадкуванні за законом батьки (усиновлювачі) та  повнолітні  діти  (усиновлені),  а  також  інші особи,  які  ухилялися  від  виконання  обов’язку  щодо  утримання  спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом;

— при спадкуванні за законом одна після  одної особи,  шлюб  між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням  суду.

Також потрібно зазначити, що за рішенням суду особа може  бути  усунена  від  права  на
спадкування за законом,  якщо буде встановлено,  що вона ухилялася  від надання допомоги спадкодавцеві,  який через похилий вік, тяжку  хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Чи успадковується заробітна плата, пенсія, стипендія ?

Успадковуються ті суми  заробітної  плати,  пенсії,  стипендії,  аліментів,  допомог у зв’язку з тимчасовою  непрацездатністю,  відшкодувань  у  зв’язку   з   каліцтвом  або  іншим  ушкодженням  здоров’я,  інших  соціальних виплат,  які належали спадкодавцеві,  але не  були  ним  одержані  за  життя.

Чи успадковується право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, а також борги

Потрібно зазначити, що до Вас переходить право на  відшкодування  збитків,  завданих померлій особі у договірних зобов’язаннях.  До  Вас  переходить  право  на  стягнення неустойки  (штрафу,  пені) у зв’язку  з  невиконанням  боржником  померлої особи своїх   договірних   обов’язків,   яка   була   присуджена   судом  спадкодавцеві за його життя.
Також до Вас переходить право на відшкодування  моральної шкоди, яке було присуджено судом померлій особі за його життя.

Водночас до Вас переходить  і обов’язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана померлою особою; і обов’язок відшкодування моральної шкоди,  завданої  померлою особою; і обов’язок  сплатити  неустойку  (штраф,   пеню),   яка   була   присуджена  судом  кредиторові  із померлої особи.

Але тут потрібно враховувати, що шкода,  яка була завдана померлою особою відшкодовується Вами лише у межах  вартості  рухомого  чи  нерухомого майна, яке було одержане Вами у спадщину.

Яким чином розподіляється майно між спадкоємцями ? Що таке обов’язкова частка у спадщині.

Частки  кожного  спадкоємця  у  спадщині  є рівними,  якщо  спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.

Водночас малолітні,  неповнолітні,  повнолітні  непрацездатні діти  спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки  спадкують,   незалежно від змісту заповіту,  половину частки,  яка  належала   б   кожному   з  них  у  разі  спадкування  за  законом  (обов’язкова частка). Також потрібно зазначити, що  розмір обов’язкової частки у  спадщині  може  бути  зменшений судом з урахуванням   відносин   між   цими   спадкоємцями  та  спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Ще одним важливим аспектом є те, що якщо Ви  протягом не менш як одного року  до  часу відкриття  спадщини проживали разом із померлою особою однією сім’єю, то Ви маєте переважне право перед іншими  спадкоємцями  на  виділ  Вам  у натурі  предметів  звичайної  домашньої  обстановки  та  вжитку  в розмірі частки у спадщині, яка Вам належить.

У випадку, якщо Ви були разом із померлою особою  співвласниками  майна, то Ви маєте переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ Вам  у натурі цього майна.

Як здійснюється прийняття спадщини ?

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право  прийняти спадщину або не прийняти її.  Водночас не дозволяється прийняття спадщини  з  умовою  чи  із  застереженням.

Спадкоємець,  який  бажає  прийняти  спадщину має  особисто подати нотаріусу протягом 6 місяців  заяву про прийняття спадщини. Тут важливо  знати, що у випадку якщо Ви пропустили цей строк для прийняття спадщини, то Ви вважаєтесь такими, що не прийняли її.

Але тут необхідно зазначити, що є дві категорії осіб, яким непотрібно подавати таку заяву:

— спадкоємцю,  який постійно проживав разом із померлою особою  на час відкриття спадщини, і який буде вважається таким, що прийняв спадщину,  якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.

— малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особи, цивільна  дієздатність  якої  обмежена.

Відмова від спадщини

Спадкоємець  за заповітом або за законом може відмовитися  від прийняття спадщини протягом 6 місяців. Заява про відмову від прийняття спадщини подається  нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Тут важливо є сказати, що  відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини  не
позбавляє його права на спадкування за законом.

Водночас важливим є те, батьки  (усиновлювачі),  опікун  можуть  відмовитися   від  прийняття спадщини,  належної малолітній, недієздатній особі, лише  з дозволу органу опіки та піклування.

Потрібно зазначити, що у випадку відмови від прийняття спадщини ця частка у спадщині,  яку  особа  мала  право  прийняти,  переходить  до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між
ними порівну. Або якщо спадкування здійснюється за законом, то ця частка розподіляється порівну між членами тієї черги, яка має право на спадкування

Варто знати, що можливим є відмова від прийняття спадщини на користь іншої особи.

Що відбувається коли не має спадкоємців ?

У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за  законом  суд визнає спадщину  відумерлою. Це відбувається за заявою  відповідного  органу  місцевого  самоврядування  за місцем  відкриття спадщини.

Заява про визнання  спадщини  відумерлою  подається  після спливу одного року з часу відкриття спадщини.  Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Черговість спадкування за законом

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.  Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа. Також у п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї.

ВАЖЛИВО, що кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Що означає спадкування за правом представлення ?

Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінни­ки спадкодавця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця не включаються до складу жодної з черг спадкоємців за законом. Але з цього не виходить, що вони не визнаються спадкоємця­ми за законом ні при яких обставинах. Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадко­давця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на момент від­криття спадщини не має в живих того родича, який був би спадкоємцем. Вони спадкують ту частку, яка належала б їх відповідному родичу, якби він був живий. Тобто це батько чи мати, дід чи баба, брат чи сестра спадкодавця, дядько чи тітка спадкодавця, що повинні були б успад­ковувати, але померли до відкриття спадщини. Таке спадкування називається спадкуванням по праву представлення.

У якому випадку можлива зміна черговості?

Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.

Також така зміна черговості можлива якщо фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, за рішенням суду одержить право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Розмір частки у спадщині спадкоємців за законом

Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Tags: , , , ,

959 комментариев on Варто знати: як отримати спадщину

  1. Оля:

    скажіть будь ласка як успадкувати майно(будинок)дочці за заповітом і скільки це буде коштувати приблизно.

    Відповідь: Щодо порядку спадкування — то це ви можете дізнатись з статті, щодо розміру плати за це- то ми не можемо Вам назвати суму платежів, тому що все це залежить від вартості майна, нотаріуса тощо.

  2. Тетяна:

    Скажіть, будь ласка, якою буде процентна ставка мита при даруванні батьками будинку дочці?

    Відповідь: При даруванні особам, що входять до першої черги спорідненості — податок 0%, при даруванні іншим особам — податок 5%.

  3. Валерій:

    Куди мені звертатися, якщо померлий батько(2006) втратив усі правовстановлюючі документи на будинок та землю в селі? Дякую

    Відповідь: Пишіть заяву на спадок у нотаріуса, далі отримуйте свідоцтво про прийняття спадщини і на підставі цього відновлюйте всі документи у відповідних державних органах.

  4. Олена:

    Доброго дня. Звертаюсь до Вас з такими запитаннями:
    1.Спадщина і хто має право на її без заповіту?
    2.Коли і як вона оформляється?
    З моїм покійним чоловіком ми прожили 12 років громадянським шлюбом,а за 2 тижні до його смерті розписалися.За ці роки в нас народилось двох діток 2001,2003р.н. але після смерті він не залишив ні заповіту ні яких документів дарування.Підкажіть будь-ласка як правильно.Дякую.

    Відповідь: На перші два питання, будь-ласка, прочитайте відповідь у статті:http://www.i-law.kiev.ua/?p=322
    На третє питання, ви та ваші діти маєте право на спадкування за законом, тому що перебуваєте в першій черзі спадкоємців. Звертайтесь до нотаріуса за місцем проживання вашого чоловіка з заявою про прийняття спадщини.

  5. Karina:

    Спасибо большое за консультацию!

  6. Karina:

    Здравствуйте, подскажите, пожалуйста:

    В семье 3 маленьких детей, зарегистрированный брак 4 года, проживают все вместе в квартире, которая куплена в этом браке, но за деньги от проданного имущества отошедшего мужу по мировому договору при разводе от предыдущего брака…
    Имущество ( недвижимость, сбережения в банке) что-то приобретено уже в браке, зарегистрировано на мужа, также есть имущество, что перешло к мужу по мировой при разводе.
    У мужа от предыдущего брака взрослые дети, живут отдельно, все абсолютно обеспечены.

    1. В случае завещания в пользу нынешней жены (с маленькими детьми), тогда дети от предыдущего брака имеют право на наследство в случае такого завещания? Могут ли они оспорить такое завещание?
    2. В случае наследства по закону, тогда какая процедура с наличием такого количества родственников?
    3. Как можно оградить мать с маленькими детьми от всех этих проволочек и судебных тяжб?

    Відповідь: Оскаржувати завжди можливо той чи інший правочин, відповісти Вам про можливість такого оскарження — не можемо, тому що все залежить від правових підстав та обгрунтування, доказів, що будуть зазначені в позові.
    Якщо б заповіту не було, то майно все буде розподілено равномірно, між дітьми від попереднього шлюбу, Вами та вашими дітьми.
    При спадкуванні за законом, всі спадкоємці подають заяву про прийняття спадщини та спадкують відповідно до черговості Цивільного Кодексу України, а саме: У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Тобто все майно буде поділено равномірно між усіма дітьми, від всіх шлюбів та дружиною.
    Щодо уберегти дружину та дітей від судових позовів, можливо порадимо, при житті зробити договір дарування на все майно, та переоформити все майно на обдарованого після цього правочину.

  7. valery:

    дуже дякую за відповідь!!!!а куди необхідно звернутися, щоб написати заяву для прийняття спадщини, адже мови про заповіт не було ( мова йде про спадкування за законом, я спадкоємець першої черги за правом представлення), до якої установи потрібно відправити документи та написати заяву чи зробити запит? я думаю, що до консульства, проте ніде не можу знайти точну відповідь, а також виникає питання з переліком необхідних документів.вибачте, що задаю так багато питань!!

    Відповідь: Не можемо надати Вам вичерпну інформацію з цього приводу. Заяа пишеться до місцевого суду, англійського, тим паче, якщо за законом спадкування. І виключно особисто або через представника, Посольство такі дії не виконує. Краще все ж таки представника в Англії, але вирішувати Вам.

  8. valery:

    Добрий день)підкажіть будь ласка, що робити в даній ситуації. Померла бабуся (гром. Англії і проживала в Англії), як мені і куди написати заяву про прийняття спадщини? і як іі отримати? чи обов’язково потрібно туди їхати? ( майно як рухоме, так і нерухоме)до яких органів необхідно звернутися? Та якими нпа я можу керуватися? дуже дякую

    Відповідь: Щодо нормативних актів: Гаазька конвенція про колізію законів щодо форми заповіту (1961) – заповіт може бути складений у формі, яка передбачається першим із наступних законів: право держави місця укладення заповіту, право держави доміцилію спадкодавця, право держави місця проживання у момент складання заповіту або смерті заповідача. За Конвенцією щодо нерухомого майна визнається достатнім дотримання закону місця знаходження нерухомості;
    Вашингтонська конвенція про форму міжнародного заповіту (1973) – увела єдину форму складання заповіту (Україна не ратифікувала);
    Мінська конвенція (1993) – стаття 44: «Громадяни договірних держав у питаннях успадкування користуються національним режимом”. Стаття 45: «Право успадкування нерухомого майна визначається за законодавством договірної сторони, на території якої майно знаходиться. Успадкування нерухомого майна – за законодавством сторони, де спадкодавець мав останнє постійне місце проживання”. Стаття 46: «Якщо за законодавством договірної сторони спадкоємцем є держава, то рухоме майно переходить до тієї держави, громадянином якої був заповідач у момент смерті, нерухоме майно залишається на території держави, де воно знаходиться”.
    Більшу частину Ваших запитань ми не зможемо Вам просвітити, оскільки супровідних питань виникає дуже багато. Існує ЗУ «Про міжнародне приватне право», вищеперелічені на, всі вони частково можуть Вам допомогти.
    Порадимо: видати відповідне доручення адвокатам, які знаходяться у Великобританії, не пізніше 6 місяців з моменту реєстрації й затвердження заповіту та відкриття спадщини в англійському суді для представлення Ваших інтересів.

  9. Ірина:

    Доброго дня. Допоможіть розібратися, будь ласка. В нашій сімї дуже складні стосунки, зокрема в мене з моєю мамою. Вже 3 роки я з сімєю проживаю у бабусі, їй 78 років, ми піклуємось про неї, допомагаємо по господарству, ремонтуємо будинок. Ми з бабусеє не спілкуємось з моєю мамою(ЇЇ дочкою) і звязку зі спадщеною. Нещодавно бабуся на мене написала заповіт. Моя мама її єдина донька (60 років, пенсіонерка, інвалідності немає), але вона не спілкується з бабусею, не допомагає їй і т п. Питання: чи може вона претендувати на обов’язкову частку у спадщині і як вона це може аргументувати. Які в неї шанси???

    Відповідь: Все це ваша матір може зробити лише в судовому порядку, про шанси та яку аргументацію вона може привести- ми не можемо нічого сказати, адже для шансів -необхідно побачити позов її та докази, а для аргументації — ми не знаємо на що вона може посилатися.

  10. володя:

    добрий день
    я успадкував квартиру від дядька
    заповіт є
    в який термін треба почати оформляти її на себе?

    Відповідь: Подати заяву на прийняття спадщини необхідно в будь-якому випадку протягом 6-ти місяців з дати смерті спадкодавця. Далі після спливу 6-ти місяців, нотаріус дасть перелік документів і переоформить і спадок на Вас і спадщину.

Добавить комментарий