Спадкуванням  є  перехід прав та обов’язків (спадщини) від  фізичної  особи,  яка  померла  (спадкодавця),   до   інших   осіб  (спадкоємців).  Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.  У цьому матеріалі буде йти мова про основні моменти, які варто знати про спадкування, а також яким чином здійснюється спадкування за законом. У наступному матеріалі окремо буде характеристика особливостей спадкування за заповітом.

Що можна успадкувати ?

Успадкувати можна усі права та обов’язки,  що  належали  померлій особі  на  момент  відкриття   спадщини   і   не  припинилися внаслідок її смерті.

Водночас не можна успадкувати права  та  обов’язки,  що  нерозривно пов’язані з особою, зокрема:

1) особисті немайнові права;

2) право   на  участь  у  товариствах  та  право  членства  в об’єднаннях громадян,  якщо інше не  встановлено  законом  або  їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
4) права на аліменти,  пенсію,  допомогу  або  інші  виплати,  встановлені законом;
5) права  та  обов’язки  особи  як  кредитора  або  боржника, якщо вони нерозривно зв’язані із особою боржника чи кредитора.

 

Хто може бути спадкоємцями ?

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні  особи,  які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які  були   зачаті  за  життя  спадкодавця  і  народжені  живими  після  відкриття спадщини.

Потрібно зазначити, що спадкоємцями за заповітом можуть бути  також і юридичні  особи.

Коли здійснюється спадкування за заповітом, а коли за законом ?

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У  разі  відсутності  заповіту,  визнання  його недійсним,  неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями  за  заповітом,  а  також  у  разі неохоплення заповітом усієї спадщини спадкування здійснюється «за законом».

Хто позбавляється права на спадок ?

Не мають права на спадкування:

— особи,  які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або  вчинили  замах на їхнє життя;

—  особи,  які  умисно  перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт,  внести до нього зміни
або   скасувати   заповіт   і  цим  сприяли  виникненню  права  на спадкування у них самих чи в інших  осіб  або  сприяли  збільшенню  їхньої частки у спадщині;

— при спадкуванні  за законом батьки після  дитини,  щодо якої вони були позбавлені батьківських прав  і  їхні  права не були поновлені на час відкриття спадщини;

— при спадкуванні за законом батьки (усиновлювачі) та  повнолітні  діти  (усиновлені),  а  також  інші особи,  які  ухилялися  від  виконання  обов’язку  щодо  утримання  спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом;

— при спадкуванні за законом одна після  одної особи,  шлюб  між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням  суду.

Також потрібно зазначити, що за рішенням суду особа може  бути  усунена  від  права  на
спадкування за законом,  якщо буде встановлено,  що вона ухилялася  від надання допомоги спадкодавцеві,  який через похилий вік, тяжку  хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Чи успадковується заробітна плата, пенсія, стипендія ?

Успадковуються ті суми  заробітної  плати,  пенсії,  стипендії,  аліментів,  допомог у зв’язку з тимчасовою  непрацездатністю,  відшкодувань  у  зв’язку   з   каліцтвом  або  іншим  ушкодженням  здоров’я,  інших  соціальних виплат,  які належали спадкодавцеві,  але не  були  ним  одержані  за  життя.

Чи успадковується право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, а також борги

Потрібно зазначити, що до Вас переходить право на  відшкодування  збитків,  завданих померлій особі у договірних зобов’язаннях.  До  Вас  переходить  право  на  стягнення неустойки  (штрафу,  пені) у зв’язку  з  невиконанням  боржником  померлої особи своїх   договірних   обов’язків,   яка   була   присуджена   судом  спадкодавцеві за його життя.
Також до Вас переходить право на відшкодування  моральної шкоди, яке було присуджено судом померлій особі за його життя.

Водночас до Вас переходить  і обов’язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана померлою особою; і обов’язок відшкодування моральної шкоди,  завданої  померлою особою; і обов’язок  сплатити  неустойку  (штраф,   пеню),   яка   була   присуджена  судом  кредиторові  із померлої особи.

Але тут потрібно враховувати, що шкода,  яка була завдана померлою особою відшкодовується Вами лише у межах  вартості  рухомого  чи  нерухомого майна, яке було одержане Вами у спадщину.

Яким чином розподіляється майно між спадкоємцями ? Що таке обов’язкова частка у спадщині.

Частки  кожного  спадкоємця  у  спадщині  є рівними,  якщо  спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.

Водночас малолітні,  неповнолітні,  повнолітні  непрацездатні діти  спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки  спадкують,   незалежно від змісту заповіту,  половину частки,  яка  належала   б   кожному   з  них  у  разі  спадкування  за  законом  (обов’язкова частка). Також потрібно зазначити, що  розмір обов’язкової частки у  спадщині  може  бути  зменшений судом з урахуванням   відносин   між   цими   спадкоємцями  та  спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Ще одним важливим аспектом є те, що якщо Ви  протягом не менш як одного року  до  часу відкриття  спадщини проживали разом із померлою особою однією сім’єю, то Ви маєте переважне право перед іншими  спадкоємцями  на  виділ  Вам  у натурі  предметів  звичайної  домашньої  обстановки  та  вжитку  в розмірі частки у спадщині, яка Вам належить.

У випадку, якщо Ви були разом із померлою особою  співвласниками  майна, то Ви маєте переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ Вам  у натурі цього майна.

Як здійснюється прийняття спадщини ?

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право  прийняти спадщину або не прийняти її.  Водночас не дозволяється прийняття спадщини  з  умовою  чи  із  застереженням.

Спадкоємець,  який  бажає  прийняти  спадщину має  особисто подати нотаріусу протягом 6 місяців  заяву про прийняття спадщини. Тут важливо  знати, що у випадку якщо Ви пропустили цей строк для прийняття спадщини, то Ви вважаєтесь такими, що не прийняли її.

Але тут необхідно зазначити, що є дві категорії осіб, яким непотрібно подавати таку заяву:

— спадкоємцю,  який постійно проживав разом із померлою особою  на час відкриття спадщини, і який буде вважається таким, що прийняв спадщину,  якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.

— малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особи, цивільна  дієздатність  якої  обмежена.

Відмова від спадщини

Спадкоємець  за заповітом або за законом може відмовитися  від прийняття спадщини протягом 6 місяців. Заява про відмову від прийняття спадщини подається  нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Тут важливо є сказати, що  відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини  не
позбавляє його права на спадкування за законом.

Водночас важливим є те, батьки  (усиновлювачі),  опікун  можуть  відмовитися   від  прийняття спадщини,  належної малолітній, недієздатній особі, лише  з дозволу органу опіки та піклування.

Потрібно зазначити, що у випадку відмови від прийняття спадщини ця частка у спадщині,  яку  особа  мала  право  прийняти,  переходить  до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між
ними порівну. Або якщо спадкування здійснюється за законом, то ця частка розподіляється порівну між членами тієї черги, яка має право на спадкування

Варто знати, що можливим є відмова від прийняття спадщини на користь іншої особи.

Що відбувається коли не має спадкоємців ?

У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за  законом  суд визнає спадщину  відумерлою. Це відбувається за заявою  відповідного  органу  місцевого  самоврядування  за місцем  відкриття спадщини.

Заява про визнання  спадщини  відумерлою  подається  після спливу одного року з часу відкриття спадщини.  Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Черговість спадкування за законом

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.  Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа. Також у п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї.

ВАЖЛИВО, що кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Що означає спадкування за правом представлення ?

Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінни­ки спадкодавця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця не включаються до складу жодної з черг спадкоємців за законом. Але з цього не виходить, що вони не визнаються спадкоємця­ми за законом ні при яких обставинах. Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадко­давця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на момент від­криття спадщини не має в живих того родича, який був би спадкоємцем. Вони спадкують ту частку, яка належала б їх відповідному родичу, якби він був живий. Тобто це батько чи мати, дід чи баба, брат чи сестра спадкодавця, дядько чи тітка спадкодавця, що повинні були б успад­ковувати, але померли до відкриття спадщини. Таке спадкування називається спадкуванням по праву представлення.

У якому випадку можлива зміна черговості?

Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.

Також така зміна черговості можлива якщо фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, за рішенням суду одержить право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Розмір частки у спадщині спадкоємців за законом

Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Tags: , , , ,

959 комментариев on Варто знати: як отримати спадщину

  1. Доброго дня. Допоможіть заспокоїтись.
    Ситуація така. Мама померла 2.5 роки тому. Я донька. крім мене спадкоємців немає. Тобто ні братів ні сестер. Але є відчим який прожив з мамою у цивільному шлюбі 13років приблизно…не розписані і в будинку не прописаний але проживає там….(вигнати шкода). Комунальні послуги сплачую тільки я і всі документи вже давно оформлені на мене. Але він мені заявив що відсудить частину майна так як має свідків що він так проживає вже давно і робив ремонти. Це можливо?

    Відповідь: з описаного вами- малоймовірно

  2. Олена:

    Добрий день. У нас виникла складна ситуація, ми потребуємо консультації кваліфікованого юриста. Є квартира, власниками якої в рівних долях є 6 осіб: бабуся, батько, мати, 2 онуків та правнучка. Бабуся померла, перед тим заповіла своєму онукові (від іншої дочки), котрий не проживав у цій квартирі, свою долю — одну шосту квартири (площа цієї частки 8 квадратних метрів). Цьому онукові пропонували викупити його частку, але він загнув ціну як за пів квартири. На інших умовах продавати він не хоче. Є нюанс — спадщину він прийняв, але документи на право власності не оформив (і скоріш за все не оформить бо на це треба гроші). Хочемо подати в суд і відсудити цю частку за реальну ціну. Викликається БТІ, оцінюється вартість квартири і виплачується одна шоста. Але адвокат каже що це буде проблематично, так як свідотства на право власності нема і ця доля фактично «зависла в повітрі». Які варіанти вирішення цієї ситуації ви порадите? В квартирі багато років ніхто не живе, квартирантів узяти теж не можемо бо ситуація неоднозначна, та й ті «родичі» будуть бігати і скандалити. Може нам переїхати туди і сказати що ми тут живемо, спільне проживання з тим спадкоємцем неможливе? Він там жодного дня не проживав і не проживає. Сподіваємося на вашу допомогу.

    Відповідь: вам необхідно очна правова допомога, з вашими документами.

  3. Віталій:

    Доброго дня.В нас є приватизована квартира де жили завжди і далі тут приписані і в усіх свідоцтвах і документах мати,сестра і я.Мама померла 10років тому і залишила заповіт на мене і на сестру,як тепер маємо переоформити і навести лад з квартирою?куда звернутись? До нотаріуса чи в суд?прошу допомогти .завчасно дякую.

    Відповідь: якщо ви всі проживали разом з матірю на часть смерті-тоді достатньо звернутися до нотаріуса

  4. Алла:

    Доброго вечора!
    Ви відповіли, що брат може претендувати на частину материнського спадку, якщо заповіт складений на сестру, у тому випадку, ящо він за законом має право на обов’язкову частину спадщини. Поясніть, будь ласка, коли саме.
    Спасибі

    Відповідь: стаття це пояснює

  5. Евгений:

    Возможно ли оформить часть Мамы(которая умерла) по квартире на себя(СЫН), уже после того как истек срок в 6 месяцев.Завещания в котором она указала бы меня — нету. Из других членов семьи только Отец. Никаких других наследников и родственников нет..
    Могу ли я оформить ее часть на себя после истечения срока? Вместе Проживали с ней 25 лет..

    Відповідь: виключно в судовому порядку

  6. Порадьте будь-ласка, як поступити:
    Бабця так як би написала заповіт (на будинок) на одну дочку, інша в піврічний термін зголосилась до с.р. за своєю обов’язковою спадковою часткою (була вже пенсіонерка на той час). Декілька років тому перша дочка померла і її дочка оформила будинок на себе. Є сенс подавати в суд?

    Відповідь: можливо, але напевно можна лише на підставі матеріалів справи сказати

  7. Алла:

    Доброго дня!
    Чи може брат претендувати на частину спадку, якщо мати склала заповіт на доньку?

    Відповідь: так, якщо за законом має право на обовязкову частину спадщини. В статті це розяснюється

  8. Алла:

    Доброго дня!
    Скажіть, будь ласка, якщо бабуся заповіла свою частку житла онукові, на яку долю у цьому спадку може сподіватися його мати (дочка бабусі), пенсіонерка?
    Спасибі за відповідь!

    Відповідь: оскільки вона є спадкємцем по законом, і більше спадкємців, окрім за заповітом-онука, немає, то на половину.

  9. Алла:

    Добрий вечір! Допоможіть, будь ласка, розібратися з такою складною ситуацією: моєму чоловікові дід та бабуся (дід не рідний, вони з бабусею одружилися, коли дочка бабусі — чоловікова мати — була вже дорослою і мала своїх дітей) заповіли кожен свою частку в квартирі, де інші дві частки належать матері та сестрі мого чоловіка всі частки рівні — по 1/4). Мати склала заповіт на сестру. Після смерті кожного з старих (спочатку помер дід, через рік — бабуся) він заявив про право спадщини, але спадщини не оформив. А зараз, коли померла мати, йому нарахували спадку 5/16. Як вираховується така частка?
    пасибі.
    З повагою, Алла Григорівна

    Відповідь: нажаль, без огляду ваших документів, допомогти у вашій справі не можливо.

  10. люда:

    Добрий вечір така ситуація мама написала заповіт на сина і дочку,за півроку діти заявилися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини але потім ні син ні дочка право власності на себе не оформили,так як пояснив нотаріус,що коли не продаєте хату то право власності оформляти не обовязково,питання -кому належатиме успадковане майно в разі смерті одного із спадкоємців

    Відповідь: за правом представлення- спадкоємцям померлого спадкоємця

Добавить комментарий