Процедура призначення
Кому надається допомога
Право на допомогу мають:
— одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини;
— мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Водночас, якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Чи надається допомога у випадку, якщо матір не перебуває в зареєстрованому шлюбі з особою з якою вона веде спільне господарство ?
Потрібно зазначити, що жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, право на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, яка є батьком її дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Чи надається допомога на дітей, які перебувають на повному державному утриманні ?
Ні не надається. Водночас якщо дитина, яка перебуває на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави, під час літніх канікул перебуває вдома, зазначена допомога призначається за повні місяці перебування дитини вдома на підставі довідки навчального закладу про те, що дитина в цей час не перебувала на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави.
Куди звертатися за допомогою
Звертатись за призначенням необхідно до органів соціального захисту (УСЗ, совбес) населення по місцю реєстрації отримувача допомоги. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органі соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Важливо врахувати, що допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги.
Перелік документів необхідних для отримання допомоги
Для призначення допомоги вперше на дітей одиноким матерям до органу праці та соціального захисту населення подаються такі документи:
1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;
3) копія свідоцтва про народження дитини;
4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім’ї, наданого центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір’ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.
5) декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сімї)
6) довідки про доходи на кожного члена сімї
Мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію, подають копію свідоцтва про смерть одного з подружжя та довідку про те, що вони не одержують на дітей зазначені пенсії.
Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Що робити у випадку коли особа народила дитину за межами України і не може подати документ, який підтверджує той факт, що вона є одинокою матір’ю?
У цьому випадку рішення про призначення допомоги на дитину такій особі приймається органом соціального захисту населення на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім’ї і документа про народження дитини, легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Чи продовжується виплата допомоги у випадку навчання дитини ?
Якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I — IV рівня акредитації, виплата допомоги на дітей одиноким матерям продовжується на підставі довідки навчального закладу — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Умови припинення виплати допомоги
Виплата цієї допомоги припиняється у разі:
— позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
— позбавлення волі отримувача допомоги за вироком суду;
— скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;
— реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку;
— надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом;
— смерті дитини;
— смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється у разі:
— тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
— відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
— тимчасового працевлаштування дитини.
Виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування чи державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Законом не передбачено відмови у призначенні допомоги на дітей одиноким матерям у разі, коли працездатні члени сімї не працюють, не навчаються, не здійснюють догляд.
Строк протягом якого виплачується допомога
Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I — IV рівня акредитації, — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Кожні шість місяців допомога підлягає перегляду у відповідності до сукупних доходів родини за минулі шість місяців. Для перегляду необхідно звернутися до Управління соціального захисту населення та подати декларація про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сімї).
Розмір допомоги на дитину одинокій матері
Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I — IV рівнів акредитації, — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім’ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіном, Мінмолодьспортом та Держкомстатом.
До складу сім’ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах I — IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
Таким чином, починаючи з 01.01.2016 року, не має розрізнення і цій допомозі: мінімальна сума та максимальна сума.
Допомога надається, у випадку якщо є різниця між середньомісячним доходом сімї та прожитковим мінімумом для дитини, тобто по суті допомога залежить від доході родини за шість місяців перед зверненням до УСЗ.
Прожитковий мінімум на дитину
Категорія дітей | 01.01.2019 | 01.07.2019 | 01.12.2019 | |
Діти віком до 6-ти років | 1626 грн. | 1699 грн. | 1779 грн. |
|
Діти віком від 6 до 18 років | 2027 грн. | 2118 грн. | 2218 грн. |
|
Діти віком від 18 років до 23 років | 1921 грн. | 2007 грн. | 2102 грн. | |
Приклад розрахунку:
Сім’я складається з 3 осіб (двоє дітей – 10 та 5 років та мати, яка є одинокою по відношенню до обох дітей), середньомісячний дохід сім’ї – 2500 грн. — на всю родину.
На 1 члена родини середньомісячний дохід складатиме: 2500 грн/3 чоловіка= 833,33 грн.
Середньомісячний дохід визначається на підстві сумування всіх доходів родини за попередні шість місяців перед зверненням за допомогою та діленням суми всіх цих доходів за шість місяців на 6, тобто визначаєте середню суму ваших доходів за один місяць.
Які доходи враховуєте, а які ні, визначено в Методиці: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0112-02
На дитину 5 років визначаємо розмір допомоги одинокій матері: 1626 грн (прожитковий мінімум-показник в таблиці вище) — 833,33 грн= 792,67 грн.
На дитину 10 років визначаємо розмір допомоги одинокій матері: 2027 грн (прожитковий мінімум-показник в таблиці вище) — 833,33 грн= 1193,67 грн.
Отже, на дитину 5 та 10 років така жінка буде отримувати 792,67 грн та 1193,67 грн. відповідно, всі шість місяців. Потім вона поновлює свої доходи в УСЗ і допомогу їй будуть перераховувати вже по новим доходам.
Важливо!
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 р. N 890 внесено наступні зміни:
Для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чинного на відповідний місяць; для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, — трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи, — чотирьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Розмір допомоги може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги одиноким матерям
Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»
http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506
Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»
http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506
Відповідь Мінсоцполітики на інформаційний запит щодо допомоги одиноким матерям
http://www.i-law.kiev.ua/wp-content/uploads/2016/02/№4900_Мінсоцполітики.pdf
Tags: 2016, допомога на дітей, допомога одиноким матерям, допомога одиноким матерям 2013, одинокі матері, Щербатюк
одинокая мама один ребенок (2 месяца), проживаю с мамой (работает), отчим (пенсионер), бабушка и дедушка (пенсионеры).
Будет ли учитываться их доход при начислении пособия?
Відповідь: так
Доброго дня, я — одинока мама, виховую двійню (зараз малим 1 рік 7 місяців). Отримую щомісяця соц. допомогу на дітей до 3-х років в сумі 1720 грн. (по 860 грн.на кожну дитину від народження до 3-х років). Інших доходів не маю, не працюю. Питання: чи враховується сума цієї соц.виплати в розрахунок яксередньомісячний дохід сім’ї? Дякую.
Відповідь: так, враховуються
Доброго дня,підскажить будьласка,до пeвного часу я з своєю дочкою проживали разом,отримували допомогу одинока мама,алe так сталося,що мeні потрібно виіхати на дeякий час за мeжі кордону,донька будe проживати з бабусeю,чи будe моя донька отримувати допомогу,я тимчасово виписана з будинку,приписана тільки бабулька і донька.Дякую
Відповідь: ні, буде припинена виплата
Доброго дня.Скажіть будь ласка я одинока мати дитині 6 міс.У вересні вихожу на роботу де зарплата буде 3200 чи будуть мені виплачувати виплату одинокої матері
Відповідь: порахувати ви можете за прикладом що в статті
Якщо ми з чоловіком розлучилися, після досягнення дитиною 2х років, чи можлива виплата, як матері-одиначці?
Відповідь: ні. На сайті визначено підстави отримання допомоги
Доброго дня.Підскажіть пожалуста скільки дожна получать:у мене дві донички одної 2.7а другої 1.4 одинока на обох?….
Відповідь: у цій допомозі відсутнє поняття «повинна». Все індивідуально і визначено в статті
Добрый день, развелась с мужем, будучи уже беременной. то есть, по ч.2 ст.122 Семейного кодекса, ребенок считается рожденным в семье: «Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя».
Однако же на данный момент я не в браке и воспитываю ребенка сама.
Могу ли я претендовать на помощь одинокой матери? Заранее спасибо.
Відповідь: ні, тому що визначення одинокої є в спеціальному законі, який регулює виплату, і про це окрема стаття на сайті
Добрий день. Я одинока мати з сином (11р) і дочка 8 років не отримую аліменти. Заробітна плата 720 грн офіційно. Який розмір допомоги мені належить? Додаткових доходів немає.
Відповідь: в статті є приклад, скористайтесь
Доюрого дня. Я одинока мама, планую вийти заміж у вересні, так розумію, втрачу соц. виплату, її знімуть автоматично, чи потрібно подавати якісь документи про шлюб? І коли, після його реєстрації чи після подачі заяви до РАГСУ?
Відповідь: так, потрібно повідомити УСЗ
Доброго дня .Скажіть будь ласка я одинока мати дитині 5 років, рік я працюю офіційно і не отримую взагалі ніякої допомоги. Чи маю я право оформити допомогу????
Відповідь: інформація міститься в статті, знайомтесь