Процедура призначення

Кому надається допомога

Право на допомогу мають:

—          одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини;

—         мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.

Водночас, якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).

Чи надається допомога у випадку, якщо матір не перебуває в зареєстрованому шлюбі з особою з якою вона веде спільне господарство  ?

Потрібно зазначити, що жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, право на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, яка є батьком її дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

Чи надається допомога на дітей, які перебувають на повному державному утриманні ?

Ні не надається. Водночас якщо дитина, яка перебуває на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави, під час літніх канікул перебуває вдома, зазначена допомога призначається за повні місяці перебування дитини вдома на підставі довідки навчального закладу про те, що дитина в цей час не перебувала на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави.

Куди  звертатися за допомогою

Звертатись за призначенням необхідно до органів соціального захисту (УСЗ, совбес) населення по місцю реєстрації отримувача допомоги.  Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органі соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Важливо врахувати, що допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги.

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для призначення допомоги вперше на дітей одиноким матерям до органу праці та соціального захисту населення подаються такі документи:

1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінпраці;

2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;

3) копія свідоцтва про народження дитини;

4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім’ї, наданого центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір’ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.

5) декларацію про доходи  та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сімї)

6) довідки про доходи на кожного члена сімї

Мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію, подають копію свідоцтва про смерть одного з подружжя та довідку про те, що вони не одержують на дітей зазначені пенсії.

Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.

Що робити у випадку коли особа народила дитину за межами України і не може подати документ, який підтверджує той факт, що вона є одинокою матір’ю?

У цьому випадку рішення про призначення допомоги на дитину такій особі приймається органом соціального захисту населення на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім’ї і документа про народження дитини, легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Чи продовжується виплата допомоги у випадку навчання дитини ?

Якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I — IV рівня акредитації, виплата допомоги на дітей одиноким матерям продовжується на підставі довідки навчального закладу — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Умови припинення виплати допомоги

Виплата цієї допомоги припиняється у разі:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          позбавлення волі отримувача допомоги за вироком суду;

—          скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;

—          реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку;

—         надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом;

—         смерті дитини;

—         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється у разі:

—          тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—          відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—          тимчасового працевлаштування дитини.

Виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування чи державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Законом не передбачено відмови у призначенні допомоги на дітей одиноким матерям у разі, коли працездатні члени сімї не працюють, не навчаються, не здійснюють догляд.

Строк протягом якого виплачується допомога

Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I — IV рівня акредитації, — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

Кожні шість місяців допомога підлягає перегляду у відповідності до сукупних доходів родини за минулі шість місяців. Для перегляду необхідно звернутися до Управління соціального захисту населення та подати декларація про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сімї).

Розмір допомоги на дитину одинокій матері

Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I — IV рівнів акредитації, — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім’ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіном, Мінмолодьспортом та Держкомстатом.

До складу сім’ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах I — IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.

Таким чином, починаючи з 01.01.2016 року, не має розрізнення і цій допомозі: мінімальна сума та максимальна сума.

Допомога надається, у випадку якщо є різниця між середньомісячним доходом сімї та прожитковим мінімумом для дитини, тобто по суті допомога залежить від доході родини за шість місяців перед зверненням до УСЗ.

Прожитковий мінімум на дитину

Категорія дітей 01.01.2019 01.07.2019  01.12.2019  
Діти віком до 6-ти років  1626 грн.  1699 грн.  1779 грн.
 
Діти віком від 6 до 18  років  2027 грн.  2118 грн.  2218 грн.
 
Діти віком від 18  років до 23 років 1921 грн. 2007 грн.  2102 грн.  
 
         
         
         

Приклад розрахунку:

Сім’я складається з 3 осіб (двоє дітей – 10 та 5 років  та мати, яка є одинокою по відношенню до обох дітей), середньомісячний дохід сім’ї – 2500 грн. — на всю родину.

На 1 члена родини середньомісячний дохід складатиме: 2500 грн/3 чоловіка= 833,33 грн.

Середньомісячний дохід визначається на підстві сумування всіх доходів родини за попередні шість місяців перед зверненням за допомогою та діленням суми всіх цих доходів за шість місяців на 6, тобто визначаєте середню суму ваших доходів за один місяць.

Які доходи враховуєте, а які ні, визначено в Методиці: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0112-02

На дитину 5 років визначаємо розмір допомоги одинокій матері: 1626 грн (прожитковий мінімум-показник в таблиці вище) — 833,33 грн= 792,67 грн.

На дитину 10 років визначаємо розмір допомоги одинокій матері: 2027 грн (прожитковий мінімум-показник в таблиці вище) — 833,33 грн= 1193,67 грн.

Отже, на дитину 5 та 10 років така жінка буде отримувати 792,67 грн  та 1193,67 грн. відповідно,  всі шість місяців. Потім вона поновлює свої доходи в УСЗ і допомогу їй будуть перераховувати вже по новим доходам.

Важливо!

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 р. N 890 внесено наступні зміни:

Для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чинного на відповідний місяць; для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, — трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи, — чотирьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Розмір допомоги може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги одиноким матерям

Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»

http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506

Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»

http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506

Відповідь Мінсоцполітики на інформаційний запит щодо допомоги одиноким матерям

http://www.i-law.kiev.ua/wp-content/uploads/2016/02/№4900_Мінсоцполітики.pdf

Tags: , , , , ,

3 237 комментариев on Допомога на дітей одиноким матерям — 2020

  1. Ірина:

    Добрий день, моїй донькі 19 років, вона навчається в ВУЗі на неповному забезпеченні, отримую допомогу як мати- одиначка (чоловік помер) по досягненню нею 23-х років. Нещодавно поновлювала документи (роблю це раз в рік)на отримання допомоги на дитину і стикнулась з таким питанням по наданню документів: зазвичай це була справка з ВУЗА, справка з гуртожитку, де проживає дочка, справка з ЖЕКУ, де проживаю я, справка з пенсійого фонду, що я не отримую на неї пенсії. І з мене вимагають ще справку з пенсійного фонду по місцю проживання виписану на ім»я дочки, так як вона повнолітня вона на пряму може отримувати пенсію. Чи потрібно надавати довідку з пенсійного фонду моїй дочці?

    Відповідь: так

  2. віра:

    Добрий день! Зайшла на сайт міністерства соціальноі політики, але формулу визначення максимального розміру допомоги не знайшла. Підкажіть, будь ласка, де шукати. А було б добре, коли б на вашій сторінці були б приведені приклади. Для нас, споживачів, це була б найкраща допомога з вашого боку.
    А що стосується обіцянок Арсенія Петровича, що допомога зросте від 350 до 727 грн., то з ваших роз*яснеь видно, що це абсолютна нісенітниця. Максимальний розмір отримають ті мами, у яких мізерна зарплатня, і кожні півроку нова заява. А коли доходи перевищують більше 3-х тисяч, то воно як було, так і буде. Тільки й того, що раніше на 3 місяці — не з грудня, а з вересня. Особисто у мене буде такий зріст: 436,50-385,80 = 50грн,70 коп. А це дуже далеко до 350, а про 727 вже й говорити не приходиться. Шановний Арсенію Петровичу! Якщо ви вже виступаєте перед людьми, то хоч вникайте в суть справи. Повірте, Вас дивляться 90% грамотних людей,які перевіряють вашу інформацію з калькулятором в руках, і багато з них знають і про допомоги, і про субсидіі, і про надбавки і т.д. Як на мене, то при щомісячному доході 10000 грн., і справедливих тарифах,мені не потрібна була б ні допомога, ні субсидія. Всього найкращого. Віра.

    Відповідь: дякуємо за пропозиції, в статті є описання порядку призначення збільшеної допомоги.

  3. Екатерина:

    дравствуйте,помогите разобраться:я мать одиночка,получаю выплаты на ребенка с момента рождения и по сегодняшний день -минимальную сумму(т.к. работая,имела достаточный доход на обеспечение ребенка и себя),в данный момент не работаю уже год-ухаживаю за больной бабушкой.Обратилась в Собес с заявлением о увелечении размера пособия,приложила спавку с нологовой о доходах за последние 6 месяцев(2314.80грн).Ответ работника СОБЕСа вогнал меня просто в ступор:» Не может быть чтобы Вы жили только на детское пособие в размемре 385 грн/месяц,и на «голодную» вы не похожи-докажите что у вас нет неофициальных доходов,тогда рассмотрим ваше заявление!Как быть?

    Відповідь: усні вимоги УПСЗ не мають виконуватись. ви подали заяву та документи, очикуйте та вимагайте письмову відповідь

  4. Аня:

    ДОБРОГО ВЕЧОРА.Я маю трьох дітей віком 5р-3роки та 9 місяців,з чоловіком та батьком дітей планую розлучитись як тільки найменшій дитині виповниться 1 рік,так як він давно живе своїм особистим життям,дітям допомагае добровільно але мало.У мене таке питання,які документи потрібно подавати до собезу на призначення допомоги одинокій мамі і в який термін після розлучення?

    Відповідь: як одинока мати допомога вам не буде призначена, як і статус. У дітей є батько, і вони мають право на аліменти у розмірі не нижче визначеному законом. Як одинока дають статус тим, у кого немає батька в свідоцтві про народження. Прочитайте статтю і ви побачите принцип цієї допомоги

  5. Катя:

    Доброго вечора. Ви говорите, що на максимальну допомогу потрібно декларацію подавати на підтвердження доходів, але нам говорять, що по доходах зараз вже не платиться? Як в такій ситуації бути? Вже стільки брехні, що не розумієш кому вірити… І що з підвищенням допомоги з 1 вересня? Бо за це теж мені була цікава відповідь. Уточнювати не буду…

    Відповідь: для тошо щоб розуміти де істини, окір статті є ще номративно-правові акти, на них є посилання безпосередньо на першоджерело. Не довіряєте нашій позиції-читайте закони. За доходами ОДИНОКА допомога є.

  6. Леся Чередниченко:

    Якщо максимальна сума не визначена, то звідки тут на сайті вище взялися максимальні показники?:
    Максимальний розмір
    Діти віком до 6-ти років 516,00 грн. 583,50 грн.
    Діти віком від 6 до18 років 643,00 грн. 727,50 грн.
    Діти віком від 18 років до 23 років 609,00 грн. 689,00 грн.
    Чим вони регламентовані?Дякую

    Відповідь: ці покзаники регламентовані по ЗУ про державний бюджет. На сайті є ж приклад, в ньому описується як визначається допомога, що це різниця мід фактичним доходом та прожитковим.

  7. Ірина:

    ДОБРОГО ДНЯ. ЧИ ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ РОЗМІР ВИПЛАТИ ОДИНОКИМ МАТЕРЯМ З 1 вересня, як анонсував прем’єр. якщо так, то на скільки?

    Відповідь: так, буде збільшено, законопроект прийнято.Очикуємо набуття чинності та опублікування, тоді будуть внесени зміни в статтю, оновлюйте інфомрацію.

  8. Леся Чередниченко:

    Доброго дня. Підкажіть будь-ласка яким Законом чи Постановою визначена сума максимальної допомоги одинокій матері? Ні в Законі про державний бюджет, ні в інших Законах, ссилки яких є на цьому сайті сума не обумовлена. Згідно всіх розрахунків, які вказані, я маю отримувати 2689 грн. 80 коп (різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини (516 грн.) та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу (3205,80 грн.) за попередні шість місяців. А я чомусь отримую 309 грн. 60 коп.

    Відповідь: максимальна сума не визначена законом, лише мінімальна. Ви отримуєте мінімальну, для максимальної подається кожні шість місяців декларація на підвтердження доходів.

  9. Андрій:

    Аліменти не сплачуються, що потрібно, щоб отримати допомогу?
    Також підкажіть, де саме на сайті стаття про допомогу малозабезпеченій родині

    Відповідь: на сайті, вводите в пошук назву допомоги і отримуєте інфомрацію по статейно по всім видам

  10. Андрій:

    Доброго дня! Я розлучений і виховую сина 8,5 років. Яку допомогу я можу отримати на дитину?
    Дякую!

    Відповідь: на дитину від держави в таких випадках не призначається ніщо, зверніться до другого з батьків за отриманням аліментів. Якщо аліменти не сплачуються- надає допомогу держава. Є допомога як малозабезпечина родина, але вона на всю родину. На сайті про цю допомогу є стаття

Добавить комментарий