Процедура призначення
Кому надається допомога
Для застрахованих осіб
Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога на поховання надається у разі смерті застрахованої особи, а також членів сім’ї, які перебували на її утриманні, крім поховання пенсіонерів , безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві.
До членів сім’ї застрахованої особи, а також членів сім’ї, які перебували на її утриманні:
1) дружини (чоловіка);
2) дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали інвалідами до 18 років (братів, сестер та онуків — за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студентів та учнів середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів з денною формою навчання — до 23 років;
3) батька, матері;
4) діда та баби за прямою лінією спорідненості.
Не вважаються такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).
Для прикладу, якщо померла Ваша мама чи батько, які вже не працювали, і були на Вашому утриманні, то Ви маєте право на отримання цієї допомоги.
Потрібно зазначити, що допомога надається застрахованій особі, члену її сім’ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.
Важливо сказати, що звернутися за призначенням допомоги на поховання можна в будь-який час (оскільки терміни давності для звернення за допомогою не встановлені). При цьому розмір допомоги визначатиметься виходячи з дати смерті, а не на дату звернення за нею.
Для безробітних
Статтею 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні, виплачується особам, які здійснили поховання.
Потрібно зазначити, що у разі смерті безробітного інваліда або особи, яка перебувала на його утриманні, за вибором осіб, які здійснювали поховання, виплачується допомога на поховання за Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» або допомога на поховання чи відшкодування витрат на поховання за іншими законодавчими актами.
Допомога на поховання виплачуються, якщо звернення щодо її отримання надійшло не пізніше 6 місяців після смерті безробітного.
Для пенсіонерів
Відповідно до статті 53 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера.
При цьому не має значення вік та вид пенсії, яку отримував пенсіонер, оскільки в деяких випадках для призначення пенсії вік особи, якій має бути надана пенсія, не враховується: пенсія по інвалідності, пенсія за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення та інші. Крім того, деяким особам скорочено пенсійний вік на 5 або 10 років: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці, водіям місцевого пасажирського транспорту тощо.
Для осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві
Статтею 21 Закону №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності» передбачено, що у разі смерті потерпілого Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань зобов’язаний у встановленому законодавством порядку:
1) своєчасно і в повному обсязі виплатити одноразову допомогу особам, що перебували на утриманні померлого;
2) організувати поховання померлого, відшкодувати вартість пов’язаних з цим ритуальних послуг.
Для осіб, які не досягли пенсійного віку на момент смерті, не працювали, не переубвали на службі, не зареєстровані у центрі зайнятості як безробітні
Постанова КМУ «Про затвердження порядку надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиялення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого» № 99 від 31.01.2007 року передбачає що допомога надається за останнім місцем проживання померлого з коштів місцевого бюджету.
Допомога на поховання надається в день звернення за нею протягом шести місяців після смерті особи, у розмірі встановленому на день смерті.
Куди звертатися за допомогою
Для застрахованих осіб
Допомога на поховання надається за основним місцем праці застрахованої особи за рахунок сплачених застрахованими особами страхових внесків.
Для безробітних
Допомога на поховання повинна бути виплаченою у центрі зайнятості за місцем його реєстрації безробітного за рахунок коштів Фонду соціального страхування України на випадок безробіття.
Для пенсіонерів
За допомогою на поховання пенсіонера необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання пенсіонера (незалежно від того — знаходився він у трудових відносинах на момент настання смерті чи ні).
Для осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві
Допомога на поховання для осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві виплачується Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань.
Для осіб, які не досягли пенсійного віку на момент смерті, не працювали, не переубвали на службі, не зареєстровані у центрі зайнятості як безробітні
За допомога на поховання необхідно звернутися до місцевих органів влади за останнім місцем проживання померлого.
Перелік документів необхідних для отримання допомоги
Для застрахованих осіб.
Допомога на поховання застрахованої особи призначається сім’ї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть, виданого органом реєстрації актів громадянського стану.
Допомога на поховання члена сім’ї застрахованої особи призначається застрахованій особі на підставі свідоцтва про смерть, виданого органом реєстрації актів громадянського стану, та довідки з місця проживання про перебування померлого члена сім’ї на утриманні застрахованої особи.
Довідку про перебування померлого чоловіка на Вашому утриманні надає ЖЕК за місцем проживання. За отриманням такої довідки Ви також можете звернутися до відповідного управління житлово-комунального господарства, виконавчого органу райради (міськради).
Надання ЖЕК довідок про перебування особи на утриманні передбачено ст. 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.99 р. N 1105.
Для безробітних
Допомога на поховання виплачується на підставі заяви та документів, які:
підтверджують факт смерті безробітного чи особи, яка перебувала на його утриманні (довідка про смерть);
засвідчують факт перебування особи на утриманні безробітного;
засвідчують особу, яка здійснила поховання (паспорт або інший документ, що посвідчує особу).
Для пенсіонерів
Допомога на поховання виплачується на підставі заяви та документів, які:
підтверджують факт смерті безробітного чи особи, яка перебувала на його утриманні (довідка про смерть);
засвідчують особу, яка здійснила поховання (паспорт або інший документ, що посвідчує особу).
Для осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві
Для одноразової допомоги — довідка про середню заробітну плату померлого за останні 6 календарних місяців роботи.
Для відшкодування витрат на поховання — оригінали платіжних документів (чек, квитанція тощо) про витрату коштів під час поховання померлого
Для осіб, які не досягли пенсійного віку на момент смерті, не працювали, не переубвали на службі, не зареєстровані у центрі зайнятості як безробітні
Допомога на поховання виплачується на підставі заяви, паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу виконавця волевиялення померлого або особи, яка зобов’язалася поховати померлого та довікди про смерть.
Розмір допомоги на поховання
Для застрахованих осіб
Допомога на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні, надається в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 16.11.2011 № 55 «Про встановлення розміру допомоги на поховання» по страхових випадках, які настали з 1 січня 2012 року, допомога на поховання надається за рахунок коштів Фонду у розмірі 2200 гривень. По теперішній час розмір допомоги залишається незмінним.
Для безробітних
Допомога на поховання у разі смерті безробітного виплачується особам, які здійснили поховання, у розмірі прожиткового мінімуму.
Для пенсіонерів
У разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Для осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві
Одноразова допомога розраховується Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань виходячи з середньої заробітної плати померлого. Витрати на поховання здійснюються в межах норм.
Потрібно зазначити, що на підставі п. 6 Порядку проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2001 р. №826, розмір і процедура проведення і обліку витрат на поховання і пов’язаних з цим ритуальних послуг встановлюються правлінням Фонду для обласних управлінь його виконавчої дирекції на диференційованій основі відповідно до фінансових можливостей і місцевих умов за поданням виконавчої дирекції Фонду. Граничні розміри витрат на поховання потерпілого і пов’язаних з цим ритуальних послуг затверджені постановою правління Фонду від 6 березня 2006 року N 13.
Для осіб, які не досягли пенсійного віку на момент смерті, не працювали, не переубвали на службі, не зареєстровані у центрі зайнятості як безробітні
Розмір допомоги на поховання встановлюється органом місцевого самоврядування виходячи з вартості ритуальних послуг.
Допомога на поховання за рахунок коштів підприємства
Матеріальна допомога на поховання померлого працівника може бути надана за розсудом роботодавця.
Відповідно до Податкового кодексу України допомога може надаватися роботодавцем померлого платника податків як у грошовій формі, так і у вигляді оплати послуг сторонніх організацій (ритуальних послуг, оплата автотранспорту). Для її отримання необхідна заява, копія свідоцтва про смерть і наказ роботодавця.
У разі виплати допомоги роботодавцем своєму працівнику на поховання померлого родича або поховання колишнього працівника (не за останнім місцем роботи), сума допомоги підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги на поховання
1. Закон України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
2. Закон України від 18.01.2001 р. №2240-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням і похованням».
4. Закон України від 02.03.2000 р. №1533-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
5. Закон України від 23.09.99 р. №1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності».
Tags: 2013, допомога на поховання, порядок звернення, розмір
Доброго дня! Я подала в відділ соц.захисту Святошинського району м.Києва документи на отримання допомоги на поховання в січні 2014 року,але виплату ще й досі не здійснили. Як можна отримати допомогу? Дякую за відповідь..
Відповідь: необхідно звернутися до цього відділу з запитом про причини невиплати допомоги, лише вони можуть сказати, що трапилось і чому така затримка
Доброго дня. Моя подруга дитинства, українка за паспортом, прописки не має, не зареєстрована в фондах, довго проживала в Іспаніі. Приїхала два місяці тому в Україну до дядька (інших родичів не має). Позавчора померла в лікарні від невиліковної хвороби, тіло знаходиться в морзі. ЇЇ дядько отримав довідку про смерть, оформив свідоцтво про смерть. Не впевнена, що отримав кошти на поховання… І зник (можливо в черговому запої, але ми не знаємо саме де). Вирішили ховати її удвох з нашою подругою. Як мені діяти? Куди звертатись і на що можу розраховувати? Скількі тіло може знаходитись в морзі?
Відповідь: звертатися необхідно до міськради, вони нададуть допомогу на поховання, але вже після поховання, якщо ви підтвердите свої витрати на поховання. Щодо питання збереження тіла, то краще запитати в морзі.
Вітаю, допоможіть з»ясувати,,, Брат (військовий пенсіонер)помер 1 липня, пенсію отримував 6 числа. В ощадному банку, де здійснювалася виплата запевняють, що кошти потрапили на рахунок кредитної спілки, де брат був позичальником. Щодо допомоги на поховання спеціалісти банку зобов»язують виготовити карточку, як мені застерегтися від того, боби і ці кошти в шахрайський спосіб не були вилучені з картки?
Відповідь: Слушна порада, або отримуйте кошти в Укрпошті
Добрый вечер. Подскажите пожалуйста в таком вопросе, у знакомых умерла дочка — мама получала помощь в управлении социальной защиты населения на инвалида с детства или детям-инвалидам. Дело в том что мама получала эту помощь на девочку до 18 лет (то есть до 24 апреля 2014г.)так как девочке выполнилось уже 18 лет,ей нужно было проходить перекомиссию. Девочка не успела получить медицинское заключение на себя в период с 24 апреля по дату смерти и умерла 04.07.2014. При обращении в управление социальной защити населения матери отказали, в выплате помощи в размере двухмесячной суммы на захоронение. Ссылаючись на то что не возможно выплатить двухмесячную сумму, так как разрыв есть в месяцах.
Правомерно ли ответ дало управление. В каком законе прописано о том что если есть разрыв в выплате как в этом случае, то помощь на захоронение не выплачивается?
Відповідь: неправомірно, беріть письмову відмову та оскаржуйте
Можете навести перелік документів, які потрібно надати для отримання допомоги по похованню?
Відповідь: він визначен в статті, як і нормативні акти, на підставі яких здійснюєтсья виплата
Добрий день. Хто являється особою, яка здійснила поховання, як її визначити. Якщо, наприклад, витрати понесли кілька осіб, то хто має право звертатися за допомогою по опхованню?
Відповідь: Той, хто надасть всі довідки про підтвердження понесених витрат
Подскажите, пожалуйста, умерла мать моего мужа. Я являюсь предпринимателем и плательщиком единого социального взноса (36,6%), могу ли я получить выплату в связи с похоронами, если мать мужа не проживала с нами, была безработной и фактически находилась на нашем содержании.
Відповідь: Якщр ви здійснювали фактично витрати на поховання, і у вас є фактичні дані підвтердження, то так, можете.
Доброго дня! Мій батько був приватним підприємцем з 1999 року. Він помер у грудні 2013 р., йому було 55 років. Він сплачував єдиний податок, а також у нього були наймані працівники, за яких він сплачував внески до ФСС з тимчасової втрати працездатності. Зараз, щоб отримати допомогу на поховання від ФСС ТВП, треба надати довідку з ДПІ, про те, чи був він застрахований у цьому фонді. Ніхто там не знає про таку довідку. Що робити?
Відповідь: Зверніться до Фонду, це загальновідома довідка, і такі завжди надають.
Доброго дня! Помер мій чоловік (вік 46 років). Не працював. Звернулась у сельську раду по месту регистрації для отримання допомоги на поховання. У виплати відмовили у зв»язку видсутьнистью бютжетних коштів. Підкажить куда звернутись?
Відповідь: Якщо відмова письмова, тоді порадимо оскаржити її в прокуратурі та в судовому порядку.
Доброго дня! Мій чоловік (віком50 років) був інвалідом 2 групи та офіційно працював на державному підприємстві. Після його смерті я звернулась в пенсійний фонд за допомогою на поховання – мені виплатили допомогу в розмірі 2-ох місячної пенсії. На підприємстві він був соціально застрахованим співробітником(із заробітної плати здійснювалися всі необхідні відрахування). Разом із цим з місця його роботи ми також отримали матеріальну допомогу в розмірі 2100 грн. Через 1,5 роки на підприємстві була перевірка, яка виявила, що ця допомога не повинна була надаватися, так як ми отримали її з Пенсійного фонду.
Чи праві на підприємстві, що вимагають повернути ці кошти назад? Підкажіть, як діяти в цій ситуації?
Відповідь: Не бачивши Акт перевірки на підприємстві, важко надати вам корректну консультацію. Отримайте письмове звернення підприємства про причини повернення коштів, попросіть акт перевірки.