Процедура призначення

Кому надається допомога

Допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними. Порядок  реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботузатверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 198, Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльност ізатверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.06.2015 р. № 613.

Статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Статус безробітного надається цим особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (центр зайнятості), незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Куди звертатися за допомогою

Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.

Під час проведення реєстрації працівник центру зайнятості заповнює в Єдиній інформаційно-аналітичній системі державної служби зайнятості персональну картку, в якій зазначаються персональні дані безробітного (прізвище, ім’я та по батькові, зареєстроване місце проживання чи перебування, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відповідну відмітку в паспорті), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності згідно із частиною першою статті 4 Закону України “Про зайнятість населення”, підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально. Форма персональної картки та додатки до неї затверджуються Мінсоцполітики.

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Допомога з безробіття призначається на підставі особистої заяви безробітного, довідки (довідок) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (кількома місцями) роботи чи служби, трудової книжки, військового квитка, копії цивільно-правового договору та пред’явленням (за наявності) свідоцтва про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.

Військовослужбовці Збройних сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ, інших військових формувань, утворених відповідно до Законів України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної спеціальної служби транспорту, особи рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, органів внутрішніх справ, органів і підрозілів цивільного захисту, особи начальницького складу податкової міліції, а також особовий склад воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань), створених відповідно до законодавства на постійниій основі (далі — військовослужбовці), крім військовослужбовців строкової служби, звільнені зі служби, подають довідку (довідки) з військового комісаріату, військової частини або іншого формування, яке виплачує грошове забезпечення, про строки проходження служби, які включаються та (або) прирівнюються до страхового стажу, а також розмір і строки виплати грошового забезпечення відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.

Відповідні довідки подають також особи, які проходили державну службу в підрозділах міліції та були звільнені у зв’язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію або звільнені за станом здоров’я.

До державної служби зайнятості громадяни подають копії відповідних документів (трудової книжки, цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг), диплома або іншого документа про освіту, довідки ІПН), які зберігаються в їхній особовій справі (абзац 7 п. 3 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних).

 Яким документом оформляється рішення про призначення допомоги з безробіття?

Рішення про призначення допомоги з безробіття, її розмір і строки виплати, відкладення, скорочення та припинення виплати оформлюється наказом центру зайнятості, номер і дата якого заноситься до картки персонального обліку безробітного. З цим наказом безробітний має бути ознайомлений під особистий підпис у картці обліку ухвалених рішень керівництва центру зайнятості.

Розмір допомоги по безробіттю

Згідно з п.1 ст.23 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Розмір цієї допомоги визначається у відсотках до їхньої середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. №1266, залежно від страхового стажу: до двох років — 50%, від двох до шести років — 55, від шести до 10 — 60, понад 10 років — 70%.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів — 100%, упродовж наступних 90 календарних днів — 80; у подальшому — 70%.

Допомога по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму, для працездатних осіб, установленого Законом.

Застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7 і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, молодь, яка закінчила або припинила навчання, звільнилась з військової або невійськової служби, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі.
Мінімальний розмір встановлюється Правління Фонду.

Правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття постановою 12.04.2012  № 327 установило мінімальний розмір допомоги по безробіттю і на 2019 рік складає— 610 гри.

Для осіб, яким призначаються виплати з урахуванням страхового стажу та заробітної плати – 1630 грн.

Допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.

Виплата допомога по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, починається з 91-го календарного дня.

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом 2 років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів, для осіб, які шукають роботу вперше, та інших незастрахованих осіб — 180 календарних днів.


Калькулятор розрахунку допомоги по безробіттю: http://trud.gov.ua/control/uk/job/calculator


У яких випадках допомога по безробіттю скорочується на строк до 90 календарних днів?

Згідно з п.5.4 Порядку надання допомоги по безробіттю тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на строк до 90 календарних днів у разі:

— приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (в тому числі поза межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю — на строк, не менший від кількості календарних днів тимчасової роботи.Тимчасовою вважається робота, на яку працівника прийнято на строк до двох або чотирьох місяців у разі заміщення тимчасово відсутнього працівника, за яким на законних під ставах зберігається його місце роботи;

— порушення умов і строку реєстрації, перереєстрації як безробітного — на строк не менш як 30 календарних днів;

— недотримання рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», наданих безробітному в письмовій формі, у тому числі неповідомлення про перетин державного кордону у період, визначений працівником центру зайнятості для самостійного пошуку роботи — на строк не менш як 15 календарних днів;

— припинення без поважних причин професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості — на строк не менш як 60 календарних днів.

У яких випадках розмір допомоги по безробіттю може бути зменшений і на який термін?

Згідно з п.4.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінпраці України від 20.11.2000 р. №307, однією з умов для призначення допомоги по безробіттю є готовність особи до участі в загальнодержавних оплачуваних громадських роботах, якщо така робота для неї є підходящою. У разі відмови особи від участі в таких громадських роботах без поважних причин розмір допомоги по безробіттю, визначений відповідно до цього пункту, зменшується на 50% строком до трьох місяців.

Чи нараховується та виплачується допомога з безробіття в разі невідвідування центру зайнятості з поважних причин?

Виплата допомоги з безробіттю нараховується та виплачується в межах її загальної тривалості в разі невідвідування центру зайнятості з поважних причин, а саме в разі:

— хвороби безробітного — на підставі довідки довільної форми, виданої в порядку, передбаченому Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455. За дорученням безробітного, який хворіє, оформленим у встановленому порядку, за наявності названої довідки допомога з безробіття може бути одержана іншою особою;

— надання права безробітному за його заявою залишити місце постійного проживання строком не більш як на 30 календарних днів упродовж календарного року для оздоровлення та літнього відпочинку дітей віком до 14 років;

— сесії чи захисту дипломної роботи, якщо безробітний навчається за заочною чи вечірньою формами навчання в навчальних, закладах не за направленням державної служби зайнятості — за наявності довідки-виклику на сесію та заяви безробітного про невідвідування центру зайнятості впродовж цього періоду;

— призову на навчальні (або перевірні) та спеціальні збори у Збройні сили України згідно із Законом України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу»;

— визнання особи інвалідом у період одержання допомоги з безробіття, призначеної відповідно до п. 2. 7 та 4. 1 Порядку надання допомоги з безробіття.

Підстави припинення виплати допомоги

Виплата допомоги по безробіттю припиняється в такому разі:

— працевлаштування безробітного, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов’язаної з одержанням доходу безпосередньо від такої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб’єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами);

— поновлення безробітного на роботі за рішенням суду (з дня поновлення);

— вступу до навчального закладу на навчання з відривом від виробництва (з дня зарахування до навчального закладу);

— проходження професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості (з дня початку занять);

— призову на строкову військову або альтернативну (не військову) службу (з дати, зазначеної в повістці);

— набрання законної сили вироком суду про позбавлення волі безробітного (з дня набрання законної сили вироком суду або рішенням суду)або направлення його за рішенням суду на примусове лікування (з дня набрання законної сили вироком суду або рішенням суду);

— призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку;

— призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості (з дня встановлення порушення);

— призначення безробітній жінці допомоги з вагітності та пологів (з дня набуття такого права відповідно до медичної довідки);

— подання письмової заяви про бажання доглядати за дитиною до досягнення нею трирічного віку (з дня подання заяви або з дати, зазначеної в заяві);

— подання письмової заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості (з дня подання заяви або з дати, зазначеної в заяві);

— переїзду на постійне місце проживання в іншу місцевість або закінчення строку реєстрації місця проживання (з наступного дня після виписки або закінчення строку реєстрації);

— закінчення строку її виплати (з наступного дня);

— зняття з обліку за невідвідування без поважних причин державної служби зайнятості впродовж 30 і більше календарних днів (з наступного дня після останнього відвідування безробітним центру зайнятості);

— визнання непрацездатною особи з інвалідністю в період перебування її на обліку як безробітної (з дня видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії);

— відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи або від двох пропозицій проходження професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості, в тому числі осіб, які вперше шукають роботу та не мають професії (спеціальності)(з дня відмови від другої пропозиції);

— відмови безробітного від роботи за спеціальністю, професією, набутою після професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості(з дня відмови від роботи);

— смерті безробітного (з дня смерті).

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги по безробіттю

Закон України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1533-14&p=1314627761835151)

Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 15.06.2015  № 613 «Про затвердження Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності» http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0821-15

Постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 198 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/198-2013-%D0%BF

Tags: , ,

2 060 комментариев on Допомога по безробіттю — 2019

  1. Mari:

    Доброго вечора.Чи можу я під час обліку на біржі праці(закінчила внз і стою вперше) піти на курси за власні кошти,оскільки за даною професією роботи немає.

    Відповідь: Навчання, та самонавчання не забороняється. Головне, щоб ви не відмовлялись від курсів, що пропонує Центр зайнятості.

  2. Мария:

    Добрий вечір! Прочитала закон і в мене виникло запитання.Провожу паралелі між законом і моєю реальністю:
    1)))Закон»Статус безробітного надається цим особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (центр зайнятості), незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.»
    В мене 12 серпня зареестрували, а статус безробітного надали через 3 тижні і 4 днів, тобто 4 вересня

    2))) Закон «Допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.»
    В мене між реестрацією і допомогою 1 місяць і 4 дні, тобто 11 вересня
    І то сказали що прийдеш 11 вересня і ми подумаємо давати тобі допомогу чи ні.
    Це з урахуванням того що я на біржу цей місяць ходила майже кожен день!
    Моє питання наскільки спеціалісти порушили закон і чи дозволено таке робити?

    Відповідь: Відповісти наскільки порушили -більш актуально віднести це питання до Прокуратури, адже вони визнають ступінь порушення. Звісно, що не дозволено, і якщо у вас є сили та намір відстоювати свої права, то радимо звертатися до Прокуратури з заявою про злочин та перевищення повноважень.

  3. Анна:

    Добрий день!
    До нас на роботу приймають працівника у якого останнім записов в ТК є «скорочено виплату …. ст.31, п.5, пп.5».
    Наскільки це вірно?
    Якшо я правильно розумію, останнім записом має бути «припинено виплату….».
    Йому потрібно повертатись до ЦЗ для внесення даного запису, чи достатньо того, що вже внесли?
    Дякую за відповідь!

    Відповідь: Запис центром зайнятості зроблено вірно, як і визначено в Законі: Тривалість виплати скорочується за умов порушення умов і строку реєстрації та перереєстрації як безробітного, а також недотримання рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню;

  4. Мария:

    Добрий день! мене зареєстрували на біржі 12 серпня 2013 потім через майже місяць нарешті 4 вересня надали статусу безробітної, але спеціаліст пояснила мені що якщо до 6 вересня(день наступного прийому) вона знайде мені роботу касира, і я відмовлюсь то допомогу ніхто не буде виплачувати, але діло в тому, що я вчилася років в університеті на стаціонарі( з коледжом 8 років) закінчила в 2012 5 травня, звернулась в 2012 в червні і мене тоді не зареестрували сказали або має пройти рік після одержання диплому, або я маю попрацювати 1 місяць щоб були відрахування в фонди, я так і зробила, 3 липня по серпень2013 я була зареестрована в підприємця, а потім звернулася на біржу мене правда зареестрували але статус надали як я і казала вище 4 вересня через майже 1 місяць і далі історія я по спеціальності інженер-технолог хлібопекарської пром, а прийшлось пропрацювати касиром 1 місяць і спеціаліст заявила, що якщо я не погоджусь іти касиром то мені не будуть виплачувати допомогу, а для чого я тоді вчилася 8 років і як мені зробити в цій ситуації касирів в нашому місті потрібно завжди, але ця робота мені морально не підходить, як мені повести себе в цій ситуації правильно щоб отримувати допомогу?

    Відповідь: Як краще зробити — вирішувати лише Вам, дуже багато незрозумілого у Вашому листі. Ми порадимо прочитати статтю на сайті на цю тему, ознайомитися з нормативними актами, і вже якщо на підставі цього будуть питання, -звертайтесь.

  5. Уляна:

    Чи можу я, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, здійснювати поїздки за кордон, і протягом якого терміну я можу перебувати за межами країни?

    Відповідь: На сайті є стаття, до неї вказан перелік нормативно-правових актів, який регулює це питання, порадимо ознайомитися з ним. Закон не обмежує вільне пересування навіть під час обліку в центрі зайнятості, але підставою дял зупинки допомоги може біти — невідвідування центрі зайнятості без поважної причини.

  6. Іра:

    Якщо я подала в ЦЗ номер банківського рахунку на який раніше мені нараховувалась стипендія і там є заощадження це не вплине на виплати допомоги в ЦЗ?

    Відповідь: Ні, не вплине.

  7. Наталия:

    Добрий день! Допоможіть будь-ласка. Моїй мамі 6 місяців тому зробили операцію та видалили жовчний міхур. Чи має вона право оздоровитися в санаторії та не відвідувати центр зайнятості у цей період?

    Відповідь:Стаття 31 ЗУ «Про зайнятість населення» передбачає, що у разі невідвідування без поважних причин центр зайнятості, припиняється виплата допомога та знімають особу з обліку. Отже, відповідно, операцію та фізичний стан людини — є поважною причиною невідвідування, тому порадимо написати офіціну заяву з проханням зарахувати поважну причину невідвідування наступних декілька тижнів Вашою мамою центру зайнятості, в зв`язку з … та вказати причину, також надати копії підтверджуючих документів. Заяву здати офіційно в Цетр зайнятості на ім`я керівника.

  8. Тетяна:

    Добрий день.05.07.12 припинили виплачувати допомогу відповідно до ПТ 120706 12 п.1ст.31.Потім я оформилась по трудовій на місяць, і мене звідти звільнили 27.08.12 по ст.36.2 у звузку з закінченням трудової згоди. Скажіть будь ласка чи зможу я зараз отримувати допомогу в центрі зайнятості , якщо так , то у якому розмірі ? Мій загальний стаж 4 роки.

    Відповідь: Тобто припинили Вам виплачувати допомогу на підставі ст.31 ЗУ, який передбачає, що виплата припиняється у випадку закінчення строку виплати допомоги. В той же час закон вказує: «У разі чергового визнання в установленому порядку застрахованої особи безробітною у межах двох років, протягом яких виплачується допомога по безробіттю, тривалість її виплати враховується сумарно».
    Якщо до працевлаштування Ви були на обліку в центрі зайнятості як безробітня 2 роки, то виплату допомоги вже не призначать, якщо менше року, то відповідно ви можете розраховувати на цю допомогу сумарно 2 роки за весь період отримання.

  9. Оксана:

    Доброго дня! Підкажіть будь ласка: вже 2 місяці перебуваю на обліку у центрі зайнятості, а ще досі не отримала ніякої допомоги, чим це можна пояснити?
    Стала на облік після університету. Проживаю у м. Івано-Франківськ.
    Дякую.

    Відповідь: Виплату допомоги мають здійснювати щомісяця, але затримки існують, і як правило, це пов`язано з відустністю своєчасного фінансування у державному бюджеті. Порадимо зробити письмовий запит щодо причин затримки виплати допомоги.

  10. Тетяна:

    Доброго дня!Я приватний підприємець,мені потрібен працівник,я звернувся до центру зайнятості, де мені обрали фахівця з числа безробітніх, чи можу я розраховувати на якісь пільги при його працевлаштуванні? Дякую!

    Відповідь: роботодавцю, який працевлаштовує на нове робоче місце безробітного громадянина на строк не менше ніж на 2 роки, щомісяця будуть стовідсотково відшкодовуватись фактичні витрати у розмірі ЄСВ за цю особу.
    Для отримання компенсації роботодавець повинен протягом двох місяців із дня працевлаштування такого безробітного відзвітувати до центру зайнятості. У разі прийняття позитивного рішення, кошти на рахунок роботодавця будуть перераховані до 30 числа наступного за звітним місяця.
    Зверніть увагу, що роботодавець для отримання компенсації, повинен прийняти на роботу працівника не менш ніж на 2 роки, але центр зайнятості компенсуватиме витрати лише за 1 рік.
    У разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація з ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування сума виплачених коштів повертається або на його робоче місце за направленням територіального органу працевлаштовується інший безробітний.
    Про таке звільнення роботодавець повинен повідомити центр зайнятості протягом 5-ти робочих днів.
    Все це регулює Постанова КМУ № 347 від 15.04.2013 року.

Добавить комментарий