Процедура призначення
Кому надається допомога
Право на допомогу по догляду за дитиною має один із батьків, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Цю допомогу призначають незалежно від того чи перебувала особа в трудових відносинах (на військовій або державній службі), вчилась, чи займалась підприємництвом або чи була безробітною (за умови, що особа не отримувала допомогу по безробіттю або матеріальну допомогу по безробіттю).
Водночас пенсіонерам (неважливо працюють вони чи ні) допомога не виплачується.
Допомога по догляду надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених, усиновлених або взятих під опіку дітей.
Куди і коли звертатися за допомогою
Звертатись за призначенням необхідно до органів праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації отримувача допомоги. По місцю фактичного проживання допомога може бути призначена, тільки якщо буде надана довідка про те, що Ви не отримуєте цю допомогу по місцю реєстрації.
На відміну від допомоги при народженні тут не має чітких обмежень. Якщо на момент звернення Ви маєте право на допомогу, то Вам цю допомогу призначать , навіть якщо це відбудеться за місяць до виповненню дитині 3 років. Водночас потрібно розуміти що тим, хто запізниться не варто розраховувати на виплату всієї суми, яка могла б накопичитись за 3 року. Їм буде доплачено тільки за 3 місяці, які передують місяцю, в якому особа звернулася за призначенням допомоги. В повному обсязі без ніяких часових обмежень заборгованість буде виплачена лише при умові що допомога вже назначено, але своєчасно не виплачена з вини державного органу, який відповідальний за її призначення і виплату.
Строк протягом якого виплачується допомога
Допомога виплачується з дня звернення за нею (подачі заяви і всіх документів) і до дня досягнення дитиною 3 річного віку.
Потрібно врахувати, що непрацюючим особам і підприємцям допомогу можуть призначити не раніше дня, наступного за днем отриманням допомоги по вагітності та пологам, іншим особам – не раніше дня настання відпустки по догляду за дитиною.
Чи можуть працювати чи займатись підприємницькою діяльністю особи, які здійснюють догляд за дитиною
Так, можуть у випадку якщо ця робота здійснюється у режимі неповного робочого часу, вдома або ця особа провадить підприємницьку діяльність.
Важливо зазначити, що якщо говорити про неповний робочий день, то неважливо як працює особа на 0,1 чи 0,99 ставки – допомогу такій особі мають виплачувати у повному розмірі.
Водночас вихід на роботу на умовах повного робочого часу або оформлення відпустки у зв’язку з навчанням, фактично означає переривання відпустки по догляду за дитиною і припинення на цей час виплати допомоги по догляду.
Перелік документів необхідних для отримання допомоги
Для отримання допомоги необхідно надати:
— Заяву яка складається по формі, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 22 лютого 2012 р. за № 96. Така заява заповнюється безпосередньо у відділі соціального захисту населення. (Із зразком такої заяви Ви можете ознайомитися тут http://i-law.kiev.ua/?p=621 )
— Копію або витяг з наказу з місця роботи про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років (довідку, яка видається приватним підприємцем, до неї, у випадку відсутності у такого підприємця печатки додають копію свідоцтва про державну реєстрацію підприємця);
— Копію свідоцтва про народження дитини;
— Копію трудової книжки;
— Довідку з місця навчання – для тих хто вчиться;
— Довідку з центру зайнятості про те, що допомога по безробіттю або матеріальна допомога по безробіттю не надається – для непрацюючих осіб, які знаходяться на обліку у центрі зайнятості (у випадку якщо безробітний не знаходиться на такому обліку, йому необхідно взяти довідку про це);
— Копію свідоцтва про державну реєстрацію – для підприємців;
— Копію рішення про усиновлення або встановлення опіки – для усиновлювачів і опікунів;
— Довідку про склад сім’ї з ЖЕКу і декларацію про доходи та майновий стан (заповнюють на місці на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) – для призначення допомоги по догляду у розмірі, більшому за мінімальний. (Із зразком такої декларації про доходи Ви можете ознайомитися тут http://i-law.kiev.ua/?p=639);
— Копію договору про відкриття рахунку на перерахунок допомоги (у випадку якщо маєте намір отримувати гроші не через пошту, а через банк).
Особи, що працюють у режимі неповного робочого часу або вдома, подають довідку з місця роботи про початок виконання трудових обов’язків на зазначених умовах.
Умови припинення виплати допомоги
Виплата допомоги по догляду за дитиною припиняється при досягненні дитиною 3-річного віку. Також цю допомогу припиняють виплачувати також з дня працевлаштування на повний робочий день отримувача (виходу з відпустки по догляду за дитиною до 3 років) або з дня призначення йому допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю.
У випадку, якщо працівник захоче знову вийти у відпустку по догляду або закінчився строк виплат по безробіттю, то така особа може повторно звернутись за призначенням допомоги.
Також допомогу припиняють виплачувати у наступних випадках:
— позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
— відмови отримувача допомоги від виховання дитини;
— тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
— відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
— припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;
— перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
— скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;
— смерті дитини;
— смерті отримувача допомоги.
Як переоформити допомогу на іншого члена родини
Це можливо, переоформлення документів щодо виплати допомоги на іншу працездатну особу, яка не отримує пенсії, здійснюється згідно з письмовою заявою такої особи на підставі довідки з місця роботи, навчання, служби, центру зайнятості про початок виконання особою, що отримувала допомогу, трудових обов’язків, навчання, несення служби, перебування на обліку у центрі зайнятості. Особі ж яка буде отримувати допомогу по догляду буде необхідно донести ті документи з цього списку, які стосуються цієї особи.
Як відбувається виплата допомоги
Допомога виплачується щомісячно. Гроші на вибір отримувача направляють йому або шляхом поштового переказу, або зараховують такій особі на банківський рахунок. Потрібно зазначити, що витрати на перерахунок бере на себе держава.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до 3 років
Мінімальний розмір допомоги встановлено у сумі 130 грн. в місяць і він виплачується всім незалежно від того, який дохід Ви маєте.
Водночас у випадку якщо різниця між прожитковим мінімумом на працездатних осіб (на січень 2014 року – 1218 грн.) і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців у Вас будуть більше 130 грн., то Вам буде виплачено цю різницю.
До членів родини відносять:
— чоловіка (дружину);
— рідних, всиновлених і підопічних дітей до 18 років (до 23 роки – якщо вони навчаються на денній формі у вузах І-ІV рівнів акредитації і ПТУ і не мають власних сімей незалежно від місця проживання і реєстрації);
— неодружених повнолітніх дітей, які визнані інвалідами з дитинства 1 і 2 груп або інвалідами 1 групи і які проживають разом з батьками;
— непрацездатних батьків чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів;
— жінку та чоловіка, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
Потрібно зазначити, що до складу сім’ї баби, діда або іншого родича, що фактично здійснює догляд за дитиною, не є усиновлювачем або опікуном дитини і звертається за призначенням допомоги, не включається дитина, на догляд за якою призначається допомога.
Для того, щоб визначити цей середньомісячний сукупний дохід в розрахунку на одну особу необхідно:
А) додати доходи всіх осіб, які відносяться до членів сім’ї, і які отримані за 6 місяців, які передують місяцю звернення за допомогою;
Б) розділити цю суму (сукупний дохід) на 6 і на кількість членів сім’ї.
Серед доходів, які відносять в склад сукупного доходу сім’ї враховують: зарплату, грошове забезпечення, стипендії, пенсії, а також деякі специфічні доходи, наприклад, грошових еквівалент пільг за спожиті житлово-комунальні послуги (крім житлових субсидій), нормативний дохід від земельних ділянок (крім розпайованих і які з поважних причин не використовуються), частина соціальних допомог тощо.
Важливо звернути увагу, що з підвищенням розміру прожиткового мінімуму допомогу по догляду перераховують автоматично.
Як часто переглядається сума допомоги у зв’язку із змінами доходів сім’ї
У випадку якщо Ви претендуєте на допомогу у розмірі більшому за мінімальний, Ви можете подати всі необхідні документи про доходи у будь-який час і можете хоч кожен місяць уточнювати дані. Але потрібно пам’ятати, що навіть якщо доходи сім’ї не змінювались, допомогу у підвищеному розмірі виплачують протягом 6 місяців. Потім необхідно знову принести документи про доходи, інакше допомогу Вам будуть виплачувати у мінімальному розмірі.
Приклад розрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний
Сім’я складається з чотирьох осіб: жінка, чоловік та їх двоє дітей (2005 року народження та 15.04.2013 року народження). Жінка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку і отримує у мінімальному розмірі допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 130 гривень щомісячно, допомогу при народженні дитини щомісячно 840 грн., чоловік працює, отримує заробітну плату 1100 грн.
У лютому 2014 року жінка звертається за державною допомогою з урахуванням доходів сім’ї.
Розрахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів сім’ї:
1.Визначаємо середньомісячний сукупний дохід сім’ї за останні 6 місяців (з 01.08.2013р. по 31.01.2014р.) в розрахунку на одну особу:
((840 грн. х 6 міс.) + (1100 грн. х 6 міс.)) / 6 міс / 4 особи = 485 гривень
2. Визначаємо розмір допомоги для сім’ї:
1218 грн. – 485 грн. = 733 гривні.
Отже сім’я щомісячно впродовж лютого-липня 2014 року буде отримувати допомогу у розмірі 733 гривень.
Важливо:
Виплата по догляду за дитиною до трьох років з 01.07.2014 року буде припинена, крім осіб, яким призначена допомога при народженні ПЕРШОЇ дитини (народженої до 30 червня 2014 року), що виплачується 24 місяці, на наступних 12 місяців буде призначатися допомога до досягненню дитиною трирічного віку у розмірі 130 грн.
Тобто, стосовно останнього пункту, розяснюємо на прикладі:
Приклад:
Якщо жінка має дитину 1,5 річного віку, вона продовжить отримувати допомогу при народженні, в тому розмірі, як їй і призначили її, а от по догляду за дитиною до трьох років вона буде отримувати ще 12 місяців, але не довше ніж дитині виповниться 3 роки.
Тобто жінка з 01.07.2014 року ще шість місяців ( до двохріччя дитини) буде отримувати допомогу при народженні, допомогу по догляду за дитиною їй з 01.07.2014 припинять виплачувати, і коли дитині буде 2 роки, і закінчеться виплачуватись допомога при народженні, їй ще 12 місяців будуть виплачувати допомогу по догляду у розмірі 130 грн.
Допомога по догляду з врахуванням доходів буде припинена з 01.07.2014 року для всіх категорій громадян.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні
Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»
http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506
Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»
http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506
Tags: допомога на дітей, допомога по догляду за дитиною 2013, Щербатюк
В час декретної відпустки я тимчасово працевлаштувалась офіційно на 0,4 ставки.В совбезі вимагають повернути кошти за три місяці 1600 грн.Підскажіть будь-ласка на якій підставі?
Відповідь: Вимоги неправомірні, тобто якщо ви працевлаштувались не на повний робочий день — то ви все одно продовжуєте мати право на допомогу. Єдине, це те, чи зазначили ви додатковий дохід в декларації про доходи у випадку отримання підвищеної допомоги по догляду до 3-х років? якщо не зазначили- тоді ви порушили законодавство, у випадку, якщо УПСЦ вимагає лише на тій підставі, що ви працювали на 0,4 ставці, то Постанова КМУ (назва якою і посилання якої значиться в статті на сайті) говорить про те, що працювати і доглядати за дитиною ви можете, головне щоб не на повну ставку.
Доброго дня, чоловік офіційно не працює. У нас містечко невелике і про те що чоловік допомагав батькам на базарі торгувати швидко дізналися в службі. Цим він займався неділю, може щось і заробив на сигарети ) під тиском працівника служби вимушена була вказати якусь суму заробленну за 6 міс., і чомусь «вилитіло » 300 грн. Після досягнення дитиною 2х річного віку, нам були виплати в сумі 915 грн на протязі 2 місяців. Як потрібно діяти в таких ситуаціях, адже всеж таки чоловік безробітний? І чи суттєво нам зменшиться допомога? Дякую
Відповідь: Особа може отримувати дохід і коли офіційно працює і коли самозаймається (як у вашому випадку), не заборонено чинним законодавством бути самозайнятою особою, без офіційного працевлаштування. Можемо порадити — не йти на тиск в подальшому, а вказати- що чоловік безоплатно допомогав. Звісно допомогу зменшуть, враховуючи цей нововиявлений дохід.
у мене 2дітей(9 і 7років) одна дитина інвалід чоловік з нами не проживає але ми не розлучені оформила допомогу як малозабезпечена і вийшло щось мало Підкажіть як порахувати щоб порівняти
дякую
Відповідь: На сайті є стаття про допомогу малозабезпечиним родинам, і там є приклад розрахунку, скориставшись ним ви зможете самостійно підрахувати розмір допомоги. Зауважимо, щло враховується і дохід чоловіка, оскільки ви не розлучені.
Доброго Дня. Якщо я офіційно не працевлаштований але працюю на сизонних роботах і за останніх два місяці придбав автомобіль. Нам відмовлять в допомозі?
Відповідь: Ви маєте показати з якого доходу ви придбали автомобіль, звісно ж на його придбання необхідні гроші, а відповідно врахують суму на придбання авто у ваш дохід за попередні 6 місяців, і вже з цим доходом на підвищену допомогу по догляду за дитиною до 3-х ркоів ви можете не розраховувати.
Добрий день, скажіть будь- ласка чи зможу я і надалі отримувати допомогу по доходах до трьох років якщо в чоловіка зявився автомобіль і ділянка для будівництва житла?
Відповідь: Ви мусете включити в декларацію про доходи цю ділянку та машину, коли будете поновлювати документи. Звісно, ви маєте показати звідки ви отримали дохід для придбання нерухості та машини, а відповідно вам в допомозу відмовлять, оскільки ваш дохід вже буде вижчим.
Доброго дня.Допоможіть визначити чи правильно нарахували допомогу по доходах.я подала документи 12,09,2013 мені прийшло 1400грн.ї
Відповідь: Скористайтесь прикладом розрахунку, що зазначен в статті.
Доброго дня, підскажіть будь-ласка, я фізична особа підприємець на єдиному податку, чоловік не працює, допомогу по безробіттю не отримує. Чи можу я розраховувати на допомогу по доходах?
Відповідь: З даних, шо ви навели -підстав для відмови немає. Головне, щоб тепер, з вархуванням Ваших доходів ви мали право на підвищену допомогу.
Цікавить наступне: якщо дружина оформлена, як фізична особа підприємець виходить на роботу на повний робочий день, чи може чоловік,який фактично здійснює догляд за дитиною, іти у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку? Чоловіка на роботі хочуть викликати з відпустки ссилаючись на ЛИСТ N 168/13/116-11 від 20.05.2011 р. Чи правомірні дії працедавця? Дякую
Відповідь: Нажаль, так, дії працедавця правомірні, дружина підприємеця- це самозайнята особа, тобто контролювати на повний день вона працює чи ні, ніхто не може, а отже вона може і надалі перебувати у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років.
Добрий день.Я знову Вам пишу по поводу сезонного робітника.Мені в собезі відмовляють у реєстрації пакета документів, так як у мене немає документального підтвердження доходів чоловіка.Я тільки зазначила суму в декларації на другій сторінці, у графі «один чи кілька членів сім»ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку».Підскажіть будь-ласка чи правомірні мої дії, чи не буде в майбутньому в мого чоловіка проблеми з податковою (так як податок з цього дохода він не платить)? І чи правомірно мені відмовляють?
Відповідь: Олеся, Ваш чоловік працює сезонно офіційно? Якщо ви зазначаєте що є дохід, ви маєте підтвердити цей дохід, це логічно і це вказано в статті на сайті, звісно відмова УМСЦ правомірна. Якщо ваш чоловік працює на сезонних роботах, з ним оформлюють трудові відносини, а звісно і платять податки.
Доброго дня скажіть будь ласка якщо чоловік непрацюе,а я офіційно в декреті,чи буде мені допомога по доходах,дякую.
Відповідь: Так, буде.