Процедура призначення
Кому надається допомога
Право на допомогу по догляду за дитиною має один із батьків, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Цю допомогу призначають незалежно від того чи перебувала особа в трудових відносинах (на військовій або державній службі), вчилась, чи займалась підприємництвом або чи була безробітною (за умови, що особа не отримувала допомогу по безробіттю або матеріальну допомогу по безробіттю).
Водночас пенсіонерам (неважливо працюють вони чи ні) допомога не виплачується.
Допомога по догляду надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених, усиновлених або взятих під опіку дітей.
Куди і коли звертатися за допомогою
Звертатись за призначенням необхідно до органів праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації отримувача допомоги. По місцю фактичного проживання допомога може бути призначена, тільки якщо буде надана довідка про те, що Ви не отримуєте цю допомогу по місцю реєстрації.
На відміну від допомоги при народженні тут не має чітких обмежень. Якщо на момент звернення Ви маєте право на допомогу, то Вам цю допомогу призначать , навіть якщо це відбудеться за місяць до виповненню дитині 3 років. Водночас потрібно розуміти що тим, хто запізниться не варто розраховувати на виплату всієї суми, яка могла б накопичитись за 3 року. Їм буде доплачено тільки за 3 місяці, які передують місяцю, в якому особа звернулася за призначенням допомоги. В повному обсязі без ніяких часових обмежень заборгованість буде виплачена лише при умові що допомога вже назначено, але своєчасно не виплачена з вини державного органу, який відповідальний за її призначення і виплату.
Строк протягом якого виплачується допомога
Допомога виплачується з дня звернення за нею (подачі заяви і всіх документів) і до дня досягнення дитиною 3 річного віку.
Потрібно врахувати, що непрацюючим особам і підприємцям допомогу можуть призначити не раніше дня, наступного за днем отриманням допомоги по вагітності та пологам, іншим особам – не раніше дня настання відпустки по догляду за дитиною.
Чи можуть працювати чи займатись підприємницькою діяльністю особи, які здійснюють догляд за дитиною
Так, можуть у випадку якщо ця робота здійснюється у режимі неповного робочого часу, вдома або ця особа провадить підприємницьку діяльність.
Важливо зазначити, що якщо говорити про неповний робочий день, то неважливо як працює особа на 0,1 чи 0,99 ставки – допомогу такій особі мають виплачувати у повному розмірі.
Водночас вихід на роботу на умовах повного робочого часу або оформлення відпустки у зв’язку з навчанням, фактично означає переривання відпустки по догляду за дитиною і припинення на цей час виплати допомоги по догляду.
Перелік документів необхідних для отримання допомоги
Для отримання допомоги необхідно надати:
— Заяву яка складається по формі, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 22 лютого 2012 р. за № 96. Така заява заповнюється безпосередньо у відділі соціального захисту населення. (Із зразком такої заяви Ви можете ознайомитися тут http://i-law.kiev.ua/?p=621 )
— Копію або витяг з наказу з місця роботи про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років (довідку, яка видається приватним підприємцем, до неї, у випадку відсутності у такого підприємця печатки додають копію свідоцтва про державну реєстрацію підприємця);
— Копію свідоцтва про народження дитини;
— Копію трудової книжки;
— Довідку з місця навчання – для тих хто вчиться;
— Довідку з центру зайнятості про те, що допомога по безробіттю або матеріальна допомога по безробіттю не надається – для непрацюючих осіб, які знаходяться на обліку у центрі зайнятості (у випадку якщо безробітний не знаходиться на такому обліку, йому необхідно взяти довідку про це);
— Копію свідоцтва про державну реєстрацію – для підприємців;
— Копію рішення про усиновлення або встановлення опіки – для усиновлювачів і опікунів;
— Довідку про склад сім’ї з ЖЕКу і декларацію про доходи та майновий стан (заповнюють на місці на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) – для призначення допомоги по догляду у розмірі, більшому за мінімальний. (Із зразком такої декларації про доходи Ви можете ознайомитися тут http://i-law.kiev.ua/?p=639);
— Копію договору про відкриття рахунку на перерахунок допомоги (у випадку якщо маєте намір отримувати гроші не через пошту, а через банк).
Особи, що працюють у режимі неповного робочого часу або вдома, подають довідку з місця роботи про початок виконання трудових обов’язків на зазначених умовах.
Умови припинення виплати допомоги
Виплата допомоги по догляду за дитиною припиняється при досягненні дитиною 3-річного віку. Також цю допомогу припиняють виплачувати також з дня працевлаштування на повний робочий день отримувача (виходу з відпустки по догляду за дитиною до 3 років) або з дня призначення йому допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю.
У випадку, якщо працівник захоче знову вийти у відпустку по догляду або закінчився строк виплат по безробіттю, то така особа може повторно звернутись за призначенням допомоги.
Також допомогу припиняють виплачувати у наступних випадках:
— позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
— відмови отримувача допомоги від виховання дитини;
— тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
— відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
— припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;
— перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
— скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;
— смерті дитини;
— смерті отримувача допомоги.
Як переоформити допомогу на іншого члена родини
Це можливо, переоформлення документів щодо виплати допомоги на іншу працездатну особу, яка не отримує пенсії, здійснюється згідно з письмовою заявою такої особи на підставі довідки з місця роботи, навчання, служби, центру зайнятості про початок виконання особою, що отримувала допомогу, трудових обов’язків, навчання, несення служби, перебування на обліку у центрі зайнятості. Особі ж яка буде отримувати допомогу по догляду буде необхідно донести ті документи з цього списку, які стосуються цієї особи.
Як відбувається виплата допомоги
Допомога виплачується щомісячно. Гроші на вибір отримувача направляють йому або шляхом поштового переказу, або зараховують такій особі на банківський рахунок. Потрібно зазначити, що витрати на перерахунок бере на себе держава.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до 3 років
Мінімальний розмір допомоги встановлено у сумі 130 грн. в місяць і він виплачується всім незалежно від того, який дохід Ви маєте.
Водночас у випадку якщо різниця між прожитковим мінімумом на працездатних осіб (на січень 2014 року – 1218 грн.) і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців у Вас будуть більше 130 грн., то Вам буде виплачено цю різницю.
До членів родини відносять:
— чоловіка (дружину);
— рідних, всиновлених і підопічних дітей до 18 років (до 23 роки – якщо вони навчаються на денній формі у вузах І-ІV рівнів акредитації і ПТУ і не мають власних сімей незалежно від місця проживання і реєстрації);
— неодружених повнолітніх дітей, які визнані інвалідами з дитинства 1 і 2 груп або інвалідами 1 групи і які проживають разом з батьками;
— непрацездатних батьків чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів;
— жінку та чоловіка, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
Потрібно зазначити, що до складу сім’ї баби, діда або іншого родича, що фактично здійснює догляд за дитиною, не є усиновлювачем або опікуном дитини і звертається за призначенням допомоги, не включається дитина, на догляд за якою призначається допомога.
Для того, щоб визначити цей середньомісячний сукупний дохід в розрахунку на одну особу необхідно:
А) додати доходи всіх осіб, які відносяться до членів сім’ї, і які отримані за 6 місяців, які передують місяцю звернення за допомогою;
Б) розділити цю суму (сукупний дохід) на 6 і на кількість членів сім’ї.
Серед доходів, які відносять в склад сукупного доходу сім’ї враховують: зарплату, грошове забезпечення, стипендії, пенсії, а також деякі специфічні доходи, наприклад, грошових еквівалент пільг за спожиті житлово-комунальні послуги (крім житлових субсидій), нормативний дохід від земельних ділянок (крім розпайованих і які з поважних причин не використовуються), частина соціальних допомог тощо.
Важливо звернути увагу, що з підвищенням розміру прожиткового мінімуму допомогу по догляду перераховують автоматично.
Як часто переглядається сума допомоги у зв’язку із змінами доходів сім’ї
У випадку якщо Ви претендуєте на допомогу у розмірі більшому за мінімальний, Ви можете подати всі необхідні документи про доходи у будь-який час і можете хоч кожен місяць уточнювати дані. Але потрібно пам’ятати, що навіть якщо доходи сім’ї не змінювались, допомогу у підвищеному розмірі виплачують протягом 6 місяців. Потім необхідно знову принести документи про доходи, інакше допомогу Вам будуть виплачувати у мінімальному розмірі.
Приклад розрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний
Сім’я складається з чотирьох осіб: жінка, чоловік та їх двоє дітей (2005 року народження та 15.04.2013 року народження). Жінка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку і отримує у мінімальному розмірі допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 130 гривень щомісячно, допомогу при народженні дитини щомісячно 840 грн., чоловік працює, отримує заробітну плату 1100 грн.
У лютому 2014 року жінка звертається за державною допомогою з урахуванням доходів сім’ї.
Розрахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів сім’ї:
1.Визначаємо середньомісячний сукупний дохід сім’ї за останні 6 місяців (з 01.08.2013р. по 31.01.2014р.) в розрахунку на одну особу:
((840 грн. х 6 міс.) + (1100 грн. х 6 міс.)) / 6 міс / 4 особи = 485 гривень
2. Визначаємо розмір допомоги для сім’ї:
1218 грн. – 485 грн. = 733 гривні.
Отже сім’я щомісячно впродовж лютого-липня 2014 року буде отримувати допомогу у розмірі 733 гривень.
Важливо:
Виплата по догляду за дитиною до трьох років з 01.07.2014 року буде припинена, крім осіб, яким призначена допомога при народженні ПЕРШОЇ дитини (народженої до 30 червня 2014 року), що виплачується 24 місяці, на наступних 12 місяців буде призначатися допомога до досягненню дитиною трирічного віку у розмірі 130 грн.
Тобто, стосовно останнього пункту, розяснюємо на прикладі:
Приклад:
Якщо жінка має дитину 1,5 річного віку, вона продовжить отримувати допомогу при народженні, в тому розмірі, як їй і призначили її, а от по догляду за дитиною до трьох років вона буде отримувати ще 12 місяців, але не довше ніж дитині виповниться 3 роки.
Тобто жінка з 01.07.2014 року ще шість місяців ( до двохріччя дитини) буде отримувати допомогу при народженні, допомогу по догляду за дитиною їй з 01.07.2014 припинять виплачувати, і коли дитині буде 2 роки, і закінчеться виплачуватись допомога при народженні, їй ще 12 місяців будуть виплачувати допомогу по догляду у розмірі 130 грн.
Допомога по догляду з врахуванням доходів буде припинена з 01.07.2014 року для всіх категорій громадян.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні
Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»
http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506
Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»
http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506
Tags: допомога на дітей, допомога по догляду за дитиною 2013, Щербатюк
вони не дають нам якрас допомогу при народженні дитини(2000 грн),а допомогу до трьох років то якрас и начислять.Про підвищену я сьогодні тікі дізнався.
Відповідь: В такому випадку, отримайте письмову відмову працівників УПСЗ, тому що нам не зрозуміли причини припинення виплати. І вже з відмови можна зробити висновок.
Доброго дня.Порадьте що робити в такій ситуації.Ми на другу дитину получаємо 1000+130грн,нам потрібно було до кінця листопада поновити справкі,документи були вибрані 27 листопада але так як я їх роблю в в іншому місті то вчасно не встих подати в соцбез. Мали нам дати гроші за 2 місяці,тай думаю як завжди перерахують на інший місяць,а вони нам тепер предявили,що ці 2000 грн нам не будуть перераховані тобто кудись зникають,а віплатять лиш 130+130 за 2 місяця
Відповідь: Якщо ви прострочили з оновленням документів, то звісно за ці прострочені місяця Вам не виплатять підвищену допомогу. Її почнуть виплачувати з місяця, коли ви оновили документи.
Підскажіть будь ласка,подавали документи на допомогу по доходам,чоловік офіційно не працював,а через неділі дві після подачі документів влаштувався офіційно,чи потрібно зараз віднесті спрауку про доходи,чи на наступні півроку?
Відповідь: Ці доходи вже входять в наступні 6-ть місяців.
Доброго дня, моїй дочці 2,5 роки, я працюю на повну ставку на роботі, доглядає дочку моя мати, відповідно вона отримує допомогу по догляду за дитиною до 3 років в розмірі 130 грн., дочка захворіла і ми лежали в лікарні. Чи маю я право отримати лікарняні чи з дитиною повинна лежати в лікарні бабуся?
Відповідь: Якщо ви оформите лікарняні на себе, тоді допомогу в цей час бабуся не мала права отримувати, і ви маєте повідомити про це УПСЗ, саме на час лікарні. Або ж в лікарні мала лежати бабуся, на ваш вибір.
Подскажите пожалуйста. Нахожусь в декрете. Хочу оформить помощь по уходу за ребенком до 3-х лет по доходам. Имею в собственности земельный участок (гос.акт на право собственности) 0,25 га с целевым назначением ОСГ. Участок находится в другой области, не используется, дохода не приносит. Он находится на территории дачного кооператива, хотя я в кооперативе не состою (когда давали участки кооператива еще не было). В соцбезе требуют справку про использование участка из сельсовета (что он не используется и нет дохода). Обосновано ли их требование? или достаточно копии гос.акта?
Відповідь: Їх вимога обгрунтована, оскільки акт це лише підтвердження вашого права на земельну ділянку, а довідка про дохід чи його відсутність це обовязковий документ в призначенні допомоги.
добрий день в мене троє дітей 6 років 3 років і 9 місяців я в декретній вітпустці чоловік не працює які допомоги мені положені в цьому випадку дл декрету я працювала зарплата 1240гр. а чоловік перебував в декретній відпустці.
Відповідь: Для надання вам відповіді, необхідно розуміти, які допомоги ви вже отримуєте, який статус працездатний у вашого чоловіка, ваші доходи тощо. Тому нами створен сайт, на якому викладені всі можливі допомоги від держави, в яких описані всі підстави для отримання допомоги, умови призначення, перелік документів тощо. Тому для отримання відповіді на ваше питання, вам необхідно вивчити статті на сайті.
скажіть будь ласка як що я на допомога по доходам я отримую по приписці і зараз при поновлені документів ми переїхали і я хочу подавати знов документи по місцю прописки чи потрібно вказувати фактичне місце проживання чи в цьом випадку мені можуть відмовити
Відповідь: Передусім ви маєте попереджати УПСЗ про переїзд, також УПСЗ мають передати вашу справу та виплату допомоги до іншого УПСЗ, так як ви переїхали.
Вибачте, я не зрозуміла, які я можу надати довідки по чоловіку за попередні 6 місяців, якщо він працював лише на випробному терміні неофіційно? І в УПСЗ вимагають довідку про доходи за всі 6 місяців (щоб у кожному місяці був дохід, не приймають, якщо хоч один місяць не працював) або довідку з ЦЗ, що чоловік перебував на обліку всі 6 місяців. Дякую за відповідь.
Відповідь: Надайте довідку з ЦЗ що на обліку не перебував, допомогу не отримував, надайте довідку що підприємцем не був, доходу також не було, надайте пояснення, що він не працював всі ці 6 місяців, без згадувань про неофіційну роботу, прочитайте нашу статтю та посилайтесь в листі до УПСЗ, що не є підставою для відмови в призначенні допомоги, якщо хтось не працював взагалі, з посиланнями на нормативно-правові акти, які ви візьмете в статті.
Добрий вечір. Допоможіть, будь ласка, що я можу зробити, щоб в УПСЗ прийняли у мене документи на допомогу по догляду за дитиною до 3 років (травень-жовтень) по доходам без довідки про доходи чоловіка за 6 місяців (вони вимагають, щоб була довідка за всі 6 місяців, без неї не приймають), так як він офіційно не працював (в цей період він працював на випробному терміні на двох різних роботах і шукав роботу)? Є довідка, що він працював на випробному терміні в травні, яку я дала їм в травні і довідка, що він офіційно працює з листопада.
Відповідь: УПСЗ у вас законно вимагають довідку щодо чоловіка. Ви маєте надати всі можливі довідки по чоловіку за попередні 6 місяців, тобто якщо в ці 6 місяців, він був і трохи безробітний, і трохи працював, от зі всіх місць ви маєте надати довідку та пояснення УПСЗ.
Будь ласка,підскажіть.На даний момент я маю виходити в декрет по догляду за дит. до 3 років.Я працювала у школі,а чоловік-безробітний,на державній роботі не працював.Тому я хотіла б вийти в декрет з урахуванням доходів,а працівники соц.захисту мені сказали,що я не маю права мати більше ніж 130,тому що чоловік не працює і крім того урахування доходів може бути тільки після 6-ти місяців декрету,тобто якщо я тепер вихожу в декрет,то вони і так не враховують доходи?Чи правильно це?Як мені довести їм що це неправильно?І ЯКІ САМЕ ДОКУМЕНТИ В МОЄМУ ВИПАДКУ МЕНІ ПОТРІБНО ЗДАТИ ЇМ???дякую наперед.
Відповідь: Для впорядкування інформації у вашому сприйнятті щодо цієї допомоги, спочатку прочитайте статтю на сайті. У вас не сооблива ситуація, щоб був особливий пакет документів, тому пакет документів — для вас, як і інших громадян, зазначен в статті. Відмова УПСЗ неправомірна, не обовязково щоб чоловік працював для отримання підвищеної допомоги, але обовязково надати довідку по ньому, що він на обліку як підприємець не перебуває і в центрі зайнятості не знаходиться. А тому якщо вам УПСЗ буде відмовляти в призначенні підвищеної допомоги саме з цієї причини- отримайте письмову відмову від них і звертайтесь в Прокуратуру. Знову ж таки, зверніть увагу на ваші доходи, якщо ви звертаєтесь за призначенням підвищеної допомоги, ваши доходи мають відповідати умовам її призначення, так сайт містить приклад розрахунку, ви можете ним скористатись. До доходу також входять допомога по вагітності та пологам, можливо це причина, з якої ваші доходи наразі не відповідають умовам призначення підвищеної допомоги.