Процедура призначення

Кому надається допомога

Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.

Важливим моментом, який потрібно врахувати є те, що зараз за відсутності допомоги по догляду  допомога при народженні виконує також роль доходів людини, які дають можливість зарахувати до страхового стажу період  відпустки по догляду за дитиною до 3 років.  А відповідно для того щоб цей період  був зарахований до страхового стажу потрібно щоб допомога при народженні  оформлялася саме на ту людину, яка бере або планує брати цю відпустку.

Куди і коли звертатися за допомогою

Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем  проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.

Важливо:  Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.

Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного  з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується  матері  (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж  через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.

Із 30 березня 2017 року також існує можливість оформлення допомоги онлайн. Детальніше про цю процедуру можна знайти тут

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН) (найчастіше потрібно надати копії паспорту та ІПН). Крім того необхідно надати:

—          Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;

Заява,  може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника.

В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін’юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

—          Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).

—          Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.

Даний перелік документів є вичерпним. Водночас для того, щоб період відпустки по догляду за дитиною до 3 років був зарахований до страхового стажу в органи соціального захисту  необхідно подати також копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років або копію сторінок трудової книжки або інший документ щодо стажу особи.

У випадку якщо один із батьків зареєстрований в іншому регіоні, орган соціального захисту фактично самостійно має перевірити чи отримувала ця особу цю допомогу по місцю реєстрації. Водночас часто просять для цього надати конверт та марки, щоб реалізувати цю можливість.

Крім того для отримання допомоги необхідно в органи соціального захисту надати реквізити банківського рахунка на який ви плануєте отримати цю допомогу.

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Умови припинення виплати допомоги

Такими умовами є:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

—         нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

—        відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—         тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—         припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

—       перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

—      усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

—         смерті дитини;

—         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Важливим є те, що контроль за  цільовим  використанням  допомоги  і  створенням  належних  умов  для  повноцінного  утримання  та  виховання  дітей  здійснюється   головними  державними  соціальними  інспекторами  і  державними соціальними інспекторами органів праці  та  соціального  захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї  та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування  шляхом  проведення  моніторингу  виплат  і  використання допомоги,  вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення  факту  нецільового  використання  коштів зазначені органи подають керівнику органу,  що призначив допомогу,  пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра  (сімейного  лікаря), під наглядом якого перебуває  дитина      віком      до      одного      року,     адміністрація  лікувально-профілактичного  закладу  повідомляє про це орган праці  та  соціального  захисту  населення  за  місцем проживання дитини.

У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.

У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:

-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;

— батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:

-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;

Розмір допомоги при народженні

Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який  не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.

На 2020 рік розмір допомоги при народженні без змін при призначенні: у розмірі 41280 гривень.

Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

MJgG4BhcAHk

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні   Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473

 

Tags: , , , , , ,

3 056 комментариев on Допомога при народженні дитини — 2020

  1. Світлана:

    Добрий день! Допоможіть розібратися: в мене дитині 9 місяців, я подала документи на отримання допомоги як малозабезпечені,як правильно має дати бухгалтер довідку про доходи мені,якщо лікарняний у мене по 23 листопада 2012 року,я лікарняні отримала в вересні в листопаді в мене доходу не було

    Відповідь: Бухгалтер має Вам надати довідку, яка фактично відображає Ваш дохід, отриманий на підприємстві, відображений в бухгалтерському та податковому звіті. Якщо Ви попросили бухгалтера надати довідку за останні 6 місяців, вона і надасть Вам таку довідку, де буде зазначено в якому місяці Ви отримали допомогу по вагітності та пологам, а в якому нічого не отримували. Вказувати як правильно бухгалтеру виписувати довідку ми не можемо, адже саме бухгалтер здійснює нарахування на доходи та виплату, і лише він знає фактичні обставини Ваших доходів. Єдине, що порадимо, це просити довідку у бухгалтера за той період, який Вам необхідно показати в Управлінні соціального захисту. А в Управлінні Вам необхідно показати дохід за попередні 6 місяців від дати звернення.

  2. Валя:

    доброго дня!Я приватний підприємець,хочу дізнатися чи маю право на одержання допомоги на дитину(вона в мене друга,першій 11років),якщо я не скасувалася і сплачую всі податки.а також в мене є зареєстрований працівник наперед дякую за допомогу!

    Відповідь: На допомогу при народженні дитини Ви маєте у будь-якому випадку, на цей вид допомоги не впливає жодні чинники, такі як: підприємництво, працездатність чи безробіття, майновий стан тощо.

  3. Таня:

    Доброго дня! виховую двох дітей зараз вагітна третьою,одна з дітей дитина інвалід з дитинства.Мене цікавить яку допомогу я зможу отримувати крім допомоги при народженні дитини. Дякую!

    ВІдповідь: Ви не вказуєте які допомоги Ви вже отримуєте. Окрім того, наш сайт містить статті про всі види допомог сім’ям з дітьми, ми порадимо Вам ознайомитися з сайтом та статтями, краще Вас Вашу сімейну ситуацію ніхто не знає.

  4. Юлія:

    Доброго дня, дякую вам за відповідь. Так, я хочу оформити підвищену допомогу, оскільки у чоловіка дуже низька зп. То з якого місяця правильно вирахувати мої доходи за останні 6 місяців? Дякую

    Відповідь: З дати звернення допомоги Ви відраховуєте попередні шість місяців. Приклад: Ви звертаєтесь за допомогою наприклад, завтра, 28 травня 2013 року за допомогою, отже Ви враховуєте доходи з листопада 2012 року по квітень 2013 року.

  5. Юлия:

    Добрый день!
    Я гражданка Украины, временно проживаю в Германии с сентября 2012, где и родился ребенок в марте 2013 г., прописана на Украине, свидетельство о рождении выдано в Германии, ребенок никакого гражданства не имеет. Имею ли я шансы получить помощь при рождении ребенка через консульство Украины в Германии или по месту моей прописки в Украине по возвращению, если ребенок не имеет гражданства и прописки в Украине. Спасибо

    Відповідь: Маєте можливість. Але необхідно зазначити декілька умов: допомогу через консульство Ви не мажете оформити, лише в Управлінні соціального захисту на території України, окрім того, потрібно за допомогою звернутися протягом року з дня народження дитини, тобто до березня 2014 року. Якщо це Ваша перша дитина і допомогу Ви будете оформлювати як на першу дитину, то в такому випадку чинне законодавство не вимагає реєстрацію дитини для отримання допомоги. Звернутися можете в Управління за Вашим місцем реєстрації. Але зверніть увагу на те, що Управління соціального захисту зхдійснює контроль за цільовим використанням коштів, а отже можє здійснювати огляд матеріально-побутового проживання дитини, тобто повідомте Управління про фактичне проживання не на території України.

  6. Юлія:

    Доброго дня, у мене запитання відносно допомоги по погляду за дитиною до 3 років. На роботі я оформлена офіційно, в листопаді 2012 я пішла в декретну відпустку, в січні 2013 народила дитину, на роботі мені дали наказ на декретну відпустку, де вказано що в березні 2013 у мене закінчується лікарняне і починається декрет. На даний момент після народження дитини я кожен місяці отримую по 800грн від держави за народження дитини. Щоб оформити допомогу по догляду за дитиною з якого місяція мені потрібно рахувати мої доходи за останні 6 місяців? Дякую

    Відповідь: Ви рахуєте Ваші доходи за останні 6 місяців перед датою звернення за допомогою. Рахуєте Ви виключно у випадках, якщо самі бажаєте оформити підвищену допомогу по догляду за дитиною до 3-х років, для мінімальної допомоги у сумі 130 грн. вирахування доходів за останні 6 місяців перед зверненням не потрібно. Також не враховують в доходи первинну одноразову суму допомоги при народженні. Інші допомоги і доходи враховують.

  7. Татьяна:

    Здравствуйте! Подскажите пожалуйста, я проживаю в Израиле, как временный житель (гражданство Украины) замужем за гражданином Израиля. Ребенок родился в Израиле, но я записала его как гражданин Украины в посольстве. На Украине прописки нет, так как родителям нужно было, чтобы мы выписались. Я могу получить помощь на ребенка? У меня это второй ребенок. Как можно без справки о состоянии семьи, получить как на второго ребенка? Может есть исключения, предоставить свидетельство о рождении первого ребенка…? Спасибо!

    Відповідь: Нажаль, Тетяна, це неможливо. Довідка про склад сім’є є обов’язковим документом для призначення допомоги на другу та наступну дитину, замінити її іншим документом, закон не передбачає. Окрім того, якщо Ви не проживаєте на України з дитиною, у Управління соціального захисту немає можливості контролювати цільове використання коштів допомоги та обстежувати матеріально-побутові умови проживання дитини, а отже в багатьох випадках -це може бути підставою для відмови в призначенні допомоги. З практичного досвіду повідомимо Вам, що лише в окремих випадках, з усіма поясненнями від заявинка, Управління погоджується на виплату допомоги, якщо немовля з отримувачем не проживають на Україні, і в цих випадках вони вимагають кодні 3-6 місяців (в різних випадках -окремо встановлюються строки) поновлювати документи, надавати докази використання коштів, з’являтися особисто в Управління отримувача тощо.

  8. Галина:

    Дякую за попередню відповідь.Знову виникло запитання, чи можна допомогу при народженні оформити на матір дитини, якщо за місцем фактичного проживання(де Ви радите оформити допомогу) зареєстрований батько дитини?Дякую.

    Відповідь: Допомогу при народженні дитини необхідно (!!!) оформляти лише за адресою фактичного місця проживання отримувача допомоги і дитини. Тому що у Управління соціального захисту є право на перевірку умов проживання дитини, і якщо за вказаною адресою вони не побачать дитини і заявника допомоги — це може бути підставою для відмови або зупинення виплати допомоги. Отже, якщо батько немовля зареєстрований за місцем фактичного проживання, а мати немовля лише фактично проживає, а зареєстрована за іншою адресою, і Ви вирішили оформляти допомогу саме за адресою фактичного проживання і на мати немовля, тоді звертайтесь до Управління за адресою фактичного проживання, з наданням відповідної довідки про неотримання цієї допомоги за місцем реєстрації. Взагалі, Галина, це питання доволі широко висвітлено на нашому сайті у відповідній статті, ознайомтесь, будь-ласка.

  9. Юлия:

    Здравствуйте!

    С 2005г нахожусь на консульском учете и проживаю на территории Болгарии. Интересуюсь ответом на два вопроса:

    — при рождении первого ребенка (на территории Болгарии) и при неоформлении никакого пособия на етой территории — полагается ли как гражданке Украини получение пособия на ребенка, при условии, что будет записан как гражданин Украини. — (и если нет — то необходимо ли и в какой срок регистрация его в соответствующем посольстве? и какую вспомогателную роль играет в такой ситуации Украиснкое законодательство? преференции, возможно чтото другое?)

    — подлежит ли виплате пособие при рождении ребенка, если при беременности — мама начала оформлять документи на возвращение на ПМЖ в Украину, и непосредственное рождение ребенка на етой территории?

    Спасибо Большое!

    Відповідь: Так, Ви маєте право на допомогу при народженні дитини, якщо дитина народиться не на території України. Звернутися необхідно в строк 12 місяців з дня народження дитини. Звернутися в Управління соціального захисту необхідно лише на території України. І якщо Ви продовжите фактично проживати не на тириторії України, то можуть виникнути питання щодо нарахування ти виплати допомоги, адже на Орган покладається обов’язок щодо контролю за цільовим використання коштів та право на матеріально-побутове обстеження проживання дитини, якщо вони будуть позбавлені цього- можуть відмовити в призначенні допомоги.
    Ваше друге питання не впливає на допомогу при народженні. Більш детально рекомендуємо прочитати статтю: http://i-law.kiev.ua/?p=130

  10. Оксана:

    Добрый день! У меня такая ситуация: я имею статус матери-одиночки, сыну 4 года 6 месяцев, в браке я никогда не была. Сейчас беременна от второго гражданского мужа, он ранее в браке не был и детей у него нет. Мы хотим расписаться до рождения ребёнка, старшего сына муж пока что не усыновил. В каком размере мы получим помощь при рождении ребенка, как за первого или как за второго?

    Відповідь: Допомогу Ви отримаєте як на другу дитину, і у Вашому випадку всиновлення не обов’язкове для цього. Якщо дитина перша проживає з Вами, перебуває у Вас на утриманні, тоді як на другу дитину Ви отримаєте допомогу.

Добавить комментарий