Процедура призначення
Кому надається допомога
Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.
Важливим моментом, який потрібно врахувати є те, що зараз за відсутності допомоги по догляду допомога при народженні виконує також роль доходів людини, які дають можливість зарахувати до страхового стажу період відпустки по догляду за дитиною до 3 років. А відповідно для того щоб цей період був зарахований до страхового стажу потрібно щоб допомога при народженні оформлялася саме на ту людину, яка бере або планує брати цю відпустку.
Куди і коли звертатися за допомогою
Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.
Важливо: Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.
Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується матері (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.
Із 30 березня 2017 року також існує можливість оформлення допомоги онлайн. Детальніше про цю процедуру можна знайти тут.
Перелік документів необхідних для отримання допомоги
Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН) (найчастіше потрібно надати копії паспорту та ІПН). Крім того необхідно надати:
— Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;
Заява, може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника.
В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін’юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.
— Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).
— Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.
Даний перелік документів є вичерпним. Водночас для того, щоб період відпустки по догляду за дитиною до 3 років був зарахований до страхового стажу в органи соціального захисту необхідно подати також копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років або копію сторінок трудової книжки або інший документ щодо стажу особи.
У випадку якщо один із батьків зареєстрований в іншому регіоні, орган соціального захисту фактично самостійно має перевірити чи отримувала ця особу цю допомогу по місцю реєстрації. Водночас часто просять для цього надати конверт та марки, щоб реалізувати цю можливість.
Крім того для отримання допомоги необхідно в органи соціального захисту надати реквізити банківського рахунка на який ви плануєте отримати цю допомогу.
Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.
Умови припинення виплати допомоги
Такими умовами є:
— позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
— відмови отримувача допомоги від виховання дитини;
— нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
— відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
— тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
— припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;
— перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
— усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
— смерті дитини;
— смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.
Важливим є те, що контроль за цільовим використанням допомоги і створенням належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей здійснюється головними державними соціальними інспекторами і державними соціальними інспекторами органів праці та соціального захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування шляхом проведення моніторингу виплат і використання допомоги, вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.
Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра (сімейного лікаря), під наглядом якого перебуває дитина віком до одного року, адміністрація лікувально-профілактичного закладу повідомляє про це орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання дитини.
У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.
У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.
Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:
-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;
— батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:
-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;
Розмір допомоги при народженні
Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї — перша, друга, третя.
Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.
Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.
На 2020 рік розмір допомоги при народженні без змін при призначенні: у розмірі 41280 гривень.
Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473
Tags: 2014, 2015, допомога на дітей, допомога при народженні дитини 2013, допомога при народженні дитини 2014, порядок звернення, порядок призначення допомоги
Добрий день. Я громадянка України, а чоловік громадянин Польщі. Першу дитину я народила у Польщі у 2008 і там приписала, за допомогою навіть не зверталася. На той момент ми проживали у Польщі. Перша дитина тут не зареєстрована. Зараз я проживаю на Україні, але хочу народжувати у Польщі. Чи маю я можливість отримати допомогу? Чи це буде допомога як на першу, чи як на другу дитину? Мені здається, що якщо я народжу там, то доведеться дитину там зареєструвати хотяж би для того щоб виробити необхідні документи для наприклад перетину кордону і оскільки тато є громадянином Польщі то дитина автоматично отримає Польське громадянство, чи це вірно? І чи надання дитині громадянства має вплив на призначення допомоги? Тому що дитина до набуття повноліття може проживати як в країні батька, так і в країні матері. Підкажіть будь-ласка як правильно себе повести в цій ситуації.
Відповідь: Галина, для початку, ми порадимо Вам ознайомитися з статтею на сайті на цю тему. Багато з Ваших питань там дуже прозоро висвітлені. Зрозумійте, сайт робиться саме для того, щоб Ви особисто знали Ваші права щодо тієї чи іншої допомоги, а не отримували відповідь на вибіркові питання. Ми впевнені, що ознайомившись з статтею, більшість відповідей Ви знайдете самостійно, і якщо після ознайомлення, у Вас все ж таки залишуться питання, звертайтесь, з радістю відповімо.
Подскажите пожалуйста, если ребенок родился зарубежем, но является гражданином Украины, имеет ли право мама на получение помощи на рождение ребенка. Помощь уже была оформлена, но ее прекратили выплачивать, мотивация что мать и ребенок не находятся на территории Украины…..
Відповідь: Ми дуже багато вже відповідали на подібні питання. Дії Управління соціальнеого захисту по припиненню виплати допомоги, правомірні. На них покладається обов’язок контролю циільового використання коштів, а отже не маючи змогу здійснити огляд матеріально-побутових умов проживання дитини, та не маючи змогу бачити отримувача допомоги, вони мають право припинити виплату. В подібних випадках, ми радемо сповіщати Орган про місця проживання за межами України, йти з ними на усілякі домовленості щодо звіту з використання коштів, постійного моніторінгу щодо умов проживання дитини, також можливо за їх вимогою, з’являтися в Управлінні соціального захисту тощо. Подивіться статтю на сайті на цю тему, можливо є підстави для поновлення допомоги у Вашому випадку.
З мене вимагають довіреність від дружини на те що я можу оформляти документи на допомогу при народженні дитини……..хоча ми з моєю дружиною знаходимося в зареестрованому шлюбі і проживаемо разом…. в нас є на те документ (довідка про склад сім.ї та свідотство про шлюб)……..цю довіреність можна зробити в нотаріуса за грощі або в сільській раді безкоштовно (так сказали)……але в сільській раді мені відмовили! як мені бути?
Відповідь: Незаконна вимога органу Управління соціального захисту. Навіть без будь-яких виключень, це незаконна вимога. Порада наступна: Звертаєтесь до керівника Управління ще раз, подаєте всі документи, які вже зібрали, також за можливість роздрукуйте їм законодавчий акт: http://zakon1.rada.gov.ua/laws.....2342475035
Виділіть 10 та 11 пункт Постанови, в якій чітко вказано, що батько дитини також має право звернутися за допомогою та вказан чіткий перелік документів, серед яких немає довіреності. Спокійно доведіть Ваше право не надавати довіреність.
Якщо Ваші доводи не будуть почути, вимагайте письмову відмову в призначенні допомоги на підставі законодавства, і дуже спокійно повідомте, що будете шукати захисту Вашого права у Прокуратурі або в суді.
Будемо сподіватися, що керівництво Вас почує, і до суду та Прокуратури все ж таки звертатися не буде необхідності.
Добрий день. Старший син прописаний з моiм першим чоловiком, на момент народження третьоi дитини йому виповниться 18 рокiв, донька прописана зi мною, якщо третя дитина народиться не в шлюбi як будуть нараховуватись виплати?
Відповідь: Якщо третю дитину зареєструєте за тією ж адресою, що і донька, яка з Ваим проживає, тоді отримаєте допомогу як на дуруг дитину.
Доброго дня. Маю до Вас таке питання. Чи обовязково має бути прописана дитина на момен подачі документів на офомлення допомоги. І якщо один з батьків прописаний в «гірській зоні» що передбачає надбавку 20%, чи має бути прописана дитина з тому місці щоб отримати цю надбавку? Дякую.
Відповідь: Якщо дитина друга, тоді бажано зареєструвати, якщо бажаєте отримати допомогу як на другу дитину, адже діти повинні бути всі вкзаані в довідці про склад сім’ї, а саме для цього і реєструть. Якщо допомога на першу дитину- тоді реєстрація для отримання допомоги не обов’язкова.
Щодо надбавки та реєстрації дитини у гірській зоні. Отримати надбавку можливо лише якщо дитина буде фактично там проживати, навчатися тощо.
ЗУ «Про статус гірських населених пунктів в Україні» вказує, стаття 5: Статус особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, надається громадянам, що постійно проживають, постійно працюють або навчаються на денних відділеннях навчальних закладів у цьому населеному пункті, про що громадянам виконавчим органом відповідної місцевої ради видається посвідчення встановленого зразка.
Добрий день! Підскажіть будь ласка, якщо мій чоловік приватний підприємець, чи я маю право отримувати допомогу на дитину? Коли я маю звернутись до відповідних установ (під час вагітності)?
Відповідь: Звісно маєте, і право на допомогу по вагітності та пологам, і на допомогу при народженні дитини і на допомогу по догляду за дитиною до 3-х років. Підприємництво ніяк не впливає на ці види допомог. Щодо строків та документів- ознайомтесь з відповідними статтями на сайті, дуже детально все описано.
Доброго дня!Маю до Вас таке запитання.
Я одружений вдруге.У нас з жінкою скоро буде малюк.
Від першого шлюбу я також маю дитину. Я щомісяця оплачую першій дружині аліменти ,які призначені на забезпечення нормального життя мого сина.
У звязку з вищезазначеним чи маю я право отримувати від держави допомогу ,як за другу дитину.Оскільки дітей на утриманні я буду мати двох.
Якшо так ,то які документи для цього потрібно зібрати? Які можуть бути нюанси?
Дякую!
Відповідь: Анатолій, якщо перша дитина проживає не з Вами, тоді незважаючи на сплачені аліменти, дитина не перебуває у Вас на утриманні. Утримання -це не лише сплачені аліменти, це коли дитина проживає з Вами, Ви її виховуєте, утримання- не тільки матеріальне. Тому, нажаль, якщо у Вашої другої дружини дітей немає, то допомогу Ви отримаєте як на першу дитину.
Підскажіть будь ласка, якщо батьки прописані в різних містах, чи потрібно брати довідку що батько не отримує допомогу по місцю прописки, якщо так, де вона береться, Дякую.
Відповідь: В нашій статті на сайті, з недавнього часу внесени зміни саме на тему Вашого питання. Повторемось: чинне законодавство не вимагає цього, лише для отримувача допомоги це передбачено (тобто якщо отримувач проживає в одному місці, а зареєстрован в іншому, і оформлює допомогу за місцем проживання, тоді має надати довідку з Управління соціального захисту з місця реєстрації про неотримання цієї допомоги). Але існує практика у Управління соціального захисту, яка неправомірна з боку законодавства, коли вони вимагають такі довідки і на батька/матір. Надалі Ви вже вирішуєте це питання самостійно, якщо Вам легше не сперечатися і не відстоювати Ваше право, тоді Ви надаєте довідку і на чоловіка/дружину, якщо ж все ж таки станете відстоювати Ваше право, тоді впевнені, що розмовою з керівництвом та письмовою відповіддю від них з запитом до Прокуратури обмежитися.
Довідку беруть в районному Управлінні соціального захисту за місцем реєстрації.
Добрий День!
Після народження дитини виникла потреба придбання автомобіля для дружини. Бо багато часу перебуваю на роботі, мені сказали що якщо буде придбаний автомобіль то допомогу на дитину народженну в 2013 році потрібно буде повертати в звязку з новим законодавством. Чи це правда чи ні? Зараз є питання чи оформляти документи на жінку, чи на когось з родичів? моя адреса oleg.1986.tal@mail.ru. Дякую за відповідь! З повагою Олег.
Відповідь: Наразі немає навіть в проекті такого законопроекту, який би обмежував виплату допомоги при народженні в залежності від наявності нерухомості, атвомобіля чи матеріального статку. Нічого не впливає на цей вид допомоги з матеріального становища, зайнятості, наявності придбаного щойно автомобіля. Повертати допомогу Ви не будете при покупці авто. Єдине на що може вплинути придбаний автомобіль,- якщо маєте намір оформлювати допомогу як малозабезпечина родина або підвищену допомогу по догляду за дитиною до 3-х років. В статті на сайті про ці види допомог про це значиться.
Добрий день якщо дитина народилася за закордоном, то для допомоги на україні, свідотство про народження потрібно подавати з закордону і робити переклад чи як? На разі дякую.
Відповідь: Жінки, які постійного проживають на території України, але які народили за кордоном, надають видану компетентним органом країни перебування і легалізований в установленому порядку в Україні документ, який засвідчує народження дитини, якщо інше не встановлено міжнародними договорами України.
Легалізований документ про народження дитини- це апостильований (чи іншим чином легалізований, в залежності від країни, де дитина народилась) з перекладом на українську мому, переклад нотаріально завіреним має бути.