Процедура призначення

Кому надається допомога

Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.

Важливим моментом, який потрібно врахувати є те, що зараз за відсутності допомоги по догляду  допомога при народженні виконує також роль доходів людини, які дають можливість зарахувати до страхового стажу період  відпустки по догляду за дитиною до 3 років.  А відповідно для того щоб цей період  був зарахований до страхового стажу потрібно щоб допомога при народженні  оформлялася саме на ту людину, яка бере або планує брати цю відпустку.

Куди і коли звертатися за допомогою

Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем  проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.

Важливо:  Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.

Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного  з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується  матері  (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж  через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.

Із 30 березня 2017 року також існує можливість оформлення допомоги онлайн. Детальніше про цю процедуру можна знайти тут

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН) (найчастіше потрібно надати копії паспорту та ІПН). Крім того необхідно надати:

—          Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;

Заява,  може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника.

В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін’юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

—          Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).

—          Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.

Даний перелік документів є вичерпним. Водночас для того, щоб період відпустки по догляду за дитиною до 3 років був зарахований до страхового стажу в органи соціального захисту  необхідно подати також копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років або копію сторінок трудової книжки або інший документ щодо стажу особи.

У випадку якщо один із батьків зареєстрований в іншому регіоні, орган соціального захисту фактично самостійно має перевірити чи отримувала ця особу цю допомогу по місцю реєстрації. Водночас часто просять для цього надати конверт та марки, щоб реалізувати цю можливість.

Крім того для отримання допомоги необхідно в органи соціального захисту надати реквізити банківського рахунка на який ви плануєте отримати цю допомогу.

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Умови припинення виплати допомоги

Такими умовами є:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

—         нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

—        відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—         тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—         припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

—       перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

—      усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

—         смерті дитини;

—         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Важливим є те, що контроль за  цільовим  використанням  допомоги  і  створенням  належних  умов  для  повноцінного  утримання  та  виховання  дітей  здійснюється   головними  державними  соціальними  інспекторами  і  державними соціальними інспекторами органів праці  та  соціального  захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї  та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування  шляхом  проведення  моніторингу  виплат  і  використання допомоги,  вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення  факту  нецільового  використання  коштів зазначені органи подають керівнику органу,  що призначив допомогу,  пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра  (сімейного  лікаря), під наглядом якого перебуває  дитина      віком      до      одного      року,     адміністрація  лікувально-профілактичного  закладу  повідомляє про це орган праці  та  соціального  захисту  населення  за  місцем проживання дитини.

У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.

У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:

-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;

— батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:

-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;

Розмір допомоги при народженні

Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який  не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.

На 2020 рік розмір допомоги при народженні без змін при призначенні: у розмірі 41280 гривень.

Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

MJgG4BhcAHk

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні   Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473

 

Tags: , , , , , ,

3 056 комментариев on Допомога при народженні дитини — 2020

  1. Таня:

    Доброго дня. Ми з чоловіком громадяни України. Чоловік працює закордоном в Данії, я безробітна знаходжусь біля нього. Планую народжувати дитину закордоном. Чи можу я отримати допомогу на дитину в Україні, якщо я буду знаходись в Данії. Чи може хтось з родичів оформити допомогу на мою дитину, якщо я буду закордоном?

    Відповідь: Нажаль, ні. Оскільки дана допомога передбачає виключне проживання отримувача допомоги на території України, разом з дитиною. Окрім того, подача документів для отримання цієї допомоги можливо також лише в Україні і особисто.Ознайомтесь з статтею на сайті, там все це визначено.

  2. ІРИНА:

    ДОБРОГО ДНЯ.Я ПРОЖИВАЮ З ЧОЛОВІКОМ 3 РОКИ МАЄМ СИНА АЛЕ В ЧОЛОВІКА ВІД ПЕРШОГО ШЛЮБУ Є 3 ДІТЕЙ.СКАЖІТЬ БУДЬ ЛАСКА ЯКА ДОПОМОГА БУДЕ НАРАХОВУВАТИСЬ ПРИ НАРОДЖЕНІ НАШОЇ ДРУГОЇ СПІЛЬНОЇ ДИТИНИ

    Відповідь: Як на другу дитину, якщо троє дітей чоловіка з вами не проживають і у вас на утриманні не перебувають.

  3. Юлія:

    3 роки тому, сов. без. подав на мене до суду на повернення коштів, які виплачували 6 міс ( допомога по доходам), на підставі того що я не вказала доходи чоловіка з яким не проживала разом декілька років, але отримувала від нього аліменти, які врахували в дохід сімї ( я здавала довідку із селещної ради про склад сімї: я і двоє дітей). З рішенням суду не згодна , гроші не повернула, але не стала оскаржувати, так як сімя залишилася без копійки грошей. Чи можуть на підставі цього, мені відмовити зараз в допомозі по малозабезпеченості???На даний момент я офіційно розлучилася.

    Відповідь: У вашому випадку необхідно вивчати документи, це є основою для надання відповіді, зверніться за порадою до юриста. Також ознайомтесь з статтею.

  4. Наталя:

    Доброго дня! я студентка,отримую стипендію, вагітна, але не одружена, чоловік зі мною не живе, після родів буду дальше продовжувати вчитись на стаціонарі,хочу дізнатись чи можу я отримувати допомогу як малозабезпечена та матір одиночка?

    Відповідь: Ознайомтесь з обоами статтями на сайті.

  5. ДІана:

    Якщо я буду народжувати в росії то де я буду отримувати допомогу на дитину якщо моє громаство україни

    Відповідь: В Україні за умови проживання на Україні разом з дитиною

  6. Ольга:

    Але в «собезі» мені було відмовленно в написанні заяви, вимагають щоб заявник особисто приїхав. 6 місяців ще не минуло, кажуть що я не маю права на поновлення виплати. Підкажіть, на основі чого я можу написати цю заяву, щоб я хоч знала які аргументи наводити. Чи мені варто звернутися до адвоката?

    Відповідь: У вашому попередньому запиті не було сказано, хто саме заявник і отримувач допомоги, це не ви? Заявник залишився за межами країни? Поновити має право та особа, якій було призначено виплату, на кого вона була призначена?

  7. Ольга:

    Доброго дня! Скажіть, будь ласка, чи можна поновити виплату допомоги при на родженні дитини, якщо заявник (батько дитини) перебуває за кордоном, а мати і дитина повернулиля додому (на Україну). Всі троє на момент перевірки були відсутні, тому виплата припинилася.

    Відповідь: Якщо з моменту призупинення виплати пройшло не більше 6-ти місяців, так можете.

  8. Тетяна:

    Доброго дня! Моєму синочку зараз 14 місяців, я знаходжуся в декретній відпустці і отримую допомогу в розмірі 930 грн (800 грн з допомоги при народженні і 130 грн допомога на дитину до 3-ох років). Скажіть будь-ласка, якщо я вийду на роботу скоріше то виплати припиняться чи ні? Дякую

    Відповідь: Допомога у розмірі 130 грн.припиниться виплачуватис саме вам, якщо оформитесь на повну ставку, якщо на неповну- тоді не припинять виплачувати.Допомога при народженні не впливає на статус зайнятості і навпаки.

  9. Света:

    Доброго вечора. Я і чоловік живем в цивільному шлюбі.Різні фамілії. Ми громадянини України.
    Дитина народжена за кордоном, але з консульства є довідка що вона являється громадянином України. У свідоцтві про народження у дитини фамілія батька.
    Я хочу оформити допомогу на себе (матір), але в «собесі» виникли не порозуміння.
    — просять оригінал і копію паспорта батька
    -довідку з місця прописки батька, що він не отримує допомогу.
    Без цих документів не хотять оформляти.

    Я матір прописана в одному місці, а проживаю в іншому. Дитина ще поки не прописана нігде.

    Чи є дії установи коректними.
    Буду вдячна за допомогу.

    Відповідь: Чинне законодавство не передбачає надання цих документів, а тому ви можете просити письмову відмову в призначенні цієї допомоги з обгрунтуванням, а можете надати ці документи-якщо це легше для вас, ніж оскаржувати рішення УПСЗ.

  10. Ірина:

    Доброго дня! Моя сестра (громадянка України) одружена з громадянином Лівану і там проживає з своєю першою дитиною. Нещодавно вона народила другу дитину(громадянство дитини- українка). Яким чином вона може оформити допомогу при народженні другої дитини і чи взагалі це можливо? Дякую.

    Відповідь: Можливо, але тільки на Україні і лише за умов, якщо вона разом з дитиною буде проживати на Україні.

Добавить комментарий