Процедура призначення

Кому надається допомога

Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.

Важливим моментом, який потрібно врахувати є те, що зараз за відсутності допомоги по догляду  допомога при народженні виконує також роль доходів людини, які дають можливість зарахувати до страхового стажу період  відпустки по догляду за дитиною до 3 років.  А відповідно для того щоб цей період  був зарахований до страхового стажу потрібно щоб допомога при народженні  оформлялася саме на ту людину, яка бере або планує брати цю відпустку.

Куди і коли звертатися за допомогою

Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем  проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.

Важливо:  Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.

Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного  з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується  матері  (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж  через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.

Із 30 березня 2017 року також існує можливість оформлення допомоги онлайн. Детальніше про цю процедуру можна знайти тут

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН) (найчастіше потрібно надати копії паспорту та ІПН). Крім того необхідно надати:

—          Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;

Заява,  може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника.

В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін’юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

—          Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).

—          Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.

Даний перелік документів є вичерпним. Водночас для того, щоб період відпустки по догляду за дитиною до 3 років був зарахований до страхового стажу в органи соціального захисту  необхідно подати також копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років або копію сторінок трудової книжки або інший документ щодо стажу особи.

У випадку якщо один із батьків зареєстрований в іншому регіоні, орган соціального захисту фактично самостійно має перевірити чи отримувала ця особу цю допомогу по місцю реєстрації. Водночас часто просять для цього надати конверт та марки, щоб реалізувати цю можливість.

Крім того для отримання допомоги необхідно в органи соціального захисту надати реквізити банківського рахунка на який ви плануєте отримати цю допомогу.

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Умови припинення виплати допомоги

Такими умовами є:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

—         нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

—        відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—         тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—         припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

—       перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

—      усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

—         смерті дитини;

—         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Важливим є те, що контроль за  цільовим  використанням  допомоги  і  створенням  належних  умов  для  повноцінного  утримання  та  виховання  дітей  здійснюється   головними  державними  соціальними  інспекторами  і  державними соціальними інспекторами органів праці  та  соціального  захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї  та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування  шляхом  проведення  моніторингу  виплат  і  використання допомоги,  вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення  факту  нецільового  використання  коштів зазначені органи подають керівнику органу,  що призначив допомогу,  пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра  (сімейного  лікаря), під наглядом якого перебуває  дитина      віком      до      одного      року,     адміністрація  лікувально-профілактичного  закладу  повідомляє про це орган праці  та  соціального  захисту  населення  за  місцем проживання дитини.

У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.

У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:

-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;

— батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:

-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;

Розмір допомоги при народженні

Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який  не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.

На 2020 рік розмір допомоги при народженні без змін при призначенні: у розмірі 41280 гривень.

Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

MJgG4BhcAHk

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні   Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473

 

Tags: , , , , , ,

3 056 комментариев on Допомога при народженні дитини — 2020

  1. Анна:

    скажите закон распространяется на тех кто уже получает пособия при рождении ребёнка?

    Відповідь: Закон не містить цього. Очикуємо додаткового розяснення.Оновлюйте сайт.

  2. Юлия:

    Здравстуйте!подскажите,если ребенок родится в конце юиня, а документs подадим в начале юиля,то будем получать выплаты по старому еще? и если 2 ребенок,при подачи документов требуют прописку?и с места роботы какие нужны справки кроме копии трудовой книжки???спасибо!

    Відповідь: Відповіді на всі ваші питання обширно надаютсья в статтях на сайті, ознайомтесь.

  3. Алиса:

    Здравствуйте. Подскажите пожалуйста, возможно ли оформить помощь при рождении ребенка без прописки. Мы жили в Чернигове, в 2011 году я родила первого ребенка и оформила помощь там, потом выписалась и переехали в Ровно, где еще непрописаны. В 2013 родила второго ребенка в Ровно и вот ждала, когда пропишемся, но никак. На первого еще получаю помощь по достижению 3 летнего возраста.

    Відповідь: При отриманні допомоги на другу та наступну дитини реєстрація всіх дітей за однією адресою обовязкова.

  4. Vika:

    Дурня. Даний перелік документів НЕ Є ВИЧЕРПНИМ.
    Вимагають також Форму 3, якщо дитина друга або третя.
    Готуйтеся заздалегідь, щоб не їздити декілька разів до цього…

    Відповідь: Після 01.02.2014 року цей перелік є вичерпним, і це засвідчує Закон. Тому це вже ваше право або відстоювати ваше право, закріплене в Законі або ж надавати, те, що від вас вимагають.

  5. Здравствуйте!
    Моему 2-му ребенку — 8 мая 2014 г. будет 3 года. По-старому закону, который действует до 1.07.14 года я должна получать еще 12 месяцев единоразовую помощь каждый месяц по 860 гривень. А после 1.07.14 года я буду получать эти деньги?

    Відповідь: наразі, ми відповідаємо так. Але додатково чекаєме підтвердження нашим словам відповідного розяснення від уряду. Оновлюйте сайт, ми опублікуємо уточнення, коли воно буде.

  6. Мария:

    Доброго дня! Таке питання- чи можна, прописавши дитину біля батька, отримувати допомогу по місцю прописки матері в іншому місті?

    Відповідь: Так, головне, щоб там де ви будете отримувати допомогу -фактично проживала дитина та отримувач допомоги.

  7. Вікторія:

    Відповідь: Жінки, які постійно проживають (зареєстровані) на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України- це з статті.
    Що розуміє законодавець під легалізовано? Він зазначає, що якщо країна входить до Гаазької конвенції, тоді апостиль, не входить- легалізація.
    Я вже до вас колись зверталася, але тоді ви не писали про апостиль.
    1. Чи обов’язково має бути апостиль на свідоцтві про народження ( видане в Росії).
    2. Чи можу я, народивши в Росії, поставити апостиль в російському консульстві міста Львова?
    3. Майже місяць тому я подала документи на отримання допомоги. В мене їх прийняли, але наразі про відсутність апостиля нічого не дають знати. Якщо мені повернуть документи пізніше, аніж дитині виповниться рік, чи зможу я подати скаргу про недобросовісне виконання службових обов’язків ( а саме — неповне надання інформаціі, свідома затримка документів) та подати знову на отримання допомоги?
    Дякую

    Відповідь: Росія не входить до країн, де потрібно апостиль. Навіть переклад не потрібно робити на українську (ну станом на сьогодні).
    Вікторія, у вашому випадку, РФ -місце народження, і якщо у вас прийняли документи, тим паче місць тому, чекайте грошей та не переймайтесь. Ви ж коли читаєте відповіді на інші питання, ви ж продивляйтесь питання, там же зовсім інша країна, не РФ.

  8. Повнiстю погоджуюся з попереднiми коментарями,наша влада знаэ заощаджувати або на дiтях,або на пенсiонерах i т.д вже кращого i придумати неможна було,вони мабуть чекають щоб на майданi зiбралися майбутнi мамочки,яким народжувати пiсля 1.07.2014???А то так i буде ,бо багато хто ще не знають про цi змiни в законi.Якби я знала,що цi коментарi читають тi,що можуть вирiшити щось,та змiнити на краще то писала б ще багато,а так нема сенсу стукати в закритi дверi.
    У мене питання,це остаточне рiшення,чи може щось змiнитися????Дякую.

    Відповідь: Наша точку зору також викладена на сайті. Ваше питання доречніше адресувати до Уряду та ВРУ

  9. Алексейчук Тетяна:

    Добрий день! Мені народжувати після першого липня ще й в Криму! Цікаво, чи зможемо ми отримати гроші на першу дитину, чоловік прописаний в Одессі, планували на нього оформляти документи. Дякуємо!

    Відповідь: На території Криму громадянам України, які не стали громадянами РФ, надавати допомогу Україна не має змогу, тому що це окупована територія. Тому, нажаль, ніях ви цю допомогу отримати не зможете, виключно, якшо будете проживати на материковій Україні.

  10. Olexandr:

    Будь ласка надішліть на мою ел. пошту ne-Pal@ukr.net Приклад по якому розраховують розмір соц допомого малозабезпеченим сім’ям з дитиною до 1 року чи до 3-х років. В даному випадку:
    — члени сім’ї я, дружина та малюк 9 міс.
    — я працюю по договору (без труд книги),середня з/п 1200-1450 грн
    — дружина в відпусці по догляду за малюком
    — нарахування які отримуємо на малюка 810 ргн (допом при народж дитини); 130 грн (доп по догл за дит)
    Як малозабезпечені в упр соц захисту сказали не пройдете, Вам і так хватить.
    На які ще пільги чи допомогу ми могли б розраховавати ? Дякую

    Відповідь: У нас на сайті містить стаття на тему цієї допомоги, а в ній міститься детальний приклад, як робиться розрахунок, скористайтесь.

Добавить комментарий