Процедура призначення

Кому надається допомога

Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.

Важливим моментом, який потрібно врахувати є те, що зараз за відсутності допомоги по догляду  допомога при народженні виконує також роль доходів людини, які дають можливість зарахувати до страхового стажу період  відпустки по догляду за дитиною до 3 років.  А відповідно для того щоб цей період  був зарахований до страхового стажу потрібно щоб допомога при народженні  оформлялася саме на ту людину, яка бере або планує брати цю відпустку.

Куди і коли звертатися за допомогою

Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем  проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.

Важливо:  Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.

Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного  з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується  матері  (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж  через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.

Із 30 березня 2017 року також існує можливість оформлення допомоги онлайн. Детальніше про цю процедуру можна знайти тут

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН) (найчастіше потрібно надати копії паспорту та ІПН). Крім того необхідно надати:

—          Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;

Заява,  може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника.

В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін’юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

—          Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).

—          Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.

Даний перелік документів є вичерпним. Водночас для того, щоб період відпустки по догляду за дитиною до 3 років був зарахований до страхового стажу в органи соціального захисту  необхідно подати також копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років або копію сторінок трудової книжки або інший документ щодо стажу особи.

У випадку якщо один із батьків зареєстрований в іншому регіоні, орган соціального захисту фактично самостійно має перевірити чи отримувала ця особу цю допомогу по місцю реєстрації. Водночас часто просять для цього надати конверт та марки, щоб реалізувати цю можливість.

Крім того для отримання допомоги необхідно в органи соціального захисту надати реквізити банківського рахунка на який ви плануєте отримати цю допомогу.

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Умови припинення виплати допомоги

Такими умовами є:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

—         нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

—        відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—         тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—         припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

—       перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

—      усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

—         смерті дитини;

—         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Важливим є те, що контроль за  цільовим  використанням  допомоги  і  створенням  належних  умов  для  повноцінного  утримання  та  виховання  дітей  здійснюється   головними  державними  соціальними  інспекторами  і  державними соціальними інспекторами органів праці  та  соціального  захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї  та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування  шляхом  проведення  моніторингу  виплат  і  використання допомоги,  вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення  факту  нецільового  використання  коштів зазначені органи подають керівнику органу,  що призначив допомогу,  пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра  (сімейного  лікаря), під наглядом якого перебуває  дитина      віком      до      одного      року,     адміністрація  лікувально-профілактичного  закладу  повідомляє про це орган праці  та  соціального  захисту  населення  за  місцем проживання дитини.

У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.

У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:

-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;

— батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:

-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;

Розмір допомоги при народженні

Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який  не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.

На 2020 рік розмір допомоги при народженні без змін при призначенні: у розмірі 41280 гривень.

Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

MJgG4BhcAHk

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні   Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473

 

Tags: , , , , , ,

3 056 комментариев on Допомога при народженні дитини — 2020

  1. Виталия:

    Подскажите, пожалуйста. У меня первый ребенок нигде не прописан, но проживает со мной. Сейчас жду второго. Нужно ли обязательно прописать первого ребенка, чтобы дали помощь на второго ?

    Відповідь.
    Державна допомога при народженні другої дитини призначається одному із батьків, які постійно проживають з дитиною за умови надання останнім до органу праці та соціального захисту населення певних документів, серед яких зокрема є довідка про склад сім’ї та свідоцтва про народження кожної дитини. Така довідка на сьогоднішній день видається паспортистами в ЖЕКах на всіх осіб, що зареєстровані в помешканні.
    Таким чином державна допомога при народженні другої дитини буде призначена за умови належної реєстрації першої дитини.

  2. Володимир:

    Добрий День. Скажіть будь ласка у яких випадках можуть отримати батьки допомогу, Якщо діти народжені і проживають у США більше як 2роки перша дитина та 5 місяців — друга. Які документи потрібно взяти із закордону для оформлення даної допомоги. Дякую

    Відповідь
    1) Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу. Крім того необхідно надати:
    — Заяву, яка складається по формі, затвердженою наказом Мінпраці і соцполітики від 08.06.06 №215. Така заява заповнюється безпосередньо у відділі соціального захисту населення.
    — Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).
    — Витяг з Державного реєстру актів громадянського стану про народження дитини для виплати допомоги у зв’язку з її народженням. Цей витяг надається відділом реєстрації актів громадянського стану. Або подається довідка для призначення допомоги при народженні, яка надається виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради. Жінки, які постійного проживають на території України, але які народили за кордоном, надають видану компетентним органом країни перебування і легалізований в установленому порядку в Україні документ, який засвідчує народження дитини, якщо інше не встановлено міжнародними договорами України.(Потрібно зазначити, що у виключних випадках відділ соціального захисту населення з узгодженням з Міністерством соціальної політики може призначити допомогу на підставі дублікатів вищезазначених документів).
    Допомога при народженні дитини призначається, якщо звернення надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
    Держава Україна не лише надає допомогу при народженні дитини, а й контролює цільове використання її і може припинити виплату. Однак про підстави припинення виплати повинна офіційно повідомити отримувача допомоги. Таке рішення можна оскаржити в суді відповідно до статті 55 Конституції України.
    Отже, тимчасове перебування українських громадян за кордоном і народження там їхніх дітей не є підставами для відмови у наданні допомоги при народженні дитини.

  3. галя:

    Добрий день.Скажіть будь ласка якщо я мала здати документи соціальну до 3 років,в січні а здала в березні.Чи нарахують мені гроші за січень-лютий.
    Відповідь: Відповідно до п. 22 Постанови КМУ «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» розмір допомоги може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
    Отже, нажаль, за січень-лютий підвищену допомогу Вам не нарахують, нарахування будуть проводитися з місяця подання заяви та документів, тобто з березня.

  4. ольга:

    Чи можливо отримати виплати на другу дитину в термін коротший тобто не за 48 місяців а за рік.Якщо так то що для цього потрібно?
    Відповідь: Нажаль, не можливо. Порядок виплати затверджується Постановою КМУ «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми», наразі діє саме цей нормативний акт, який не передбачає скорочення строків виплати допомоги при жодних обставинах.

  5. Доброго вечора!!!Ми з чоловіком винаймаємо житло!!Але вийло так що чоловіка поклали в лікарню в друге місто,а ми з малюком переїхали на тиждень до свекрухи!!В цей момент до нас на квартиру навідався інспектор і нас не застав,позвонили до чоловіка і сказали якщо ми за кілька днів не зявимся собес припинять нараховувати гроші на дитину!!!!Чи можливо таке???

    Відповідь
    Припинити нарахування грошей можливо. Для цього необхідне настання конкретної обставини з переліку, який зазначений в листі Міністерства Юстиції України від 04.12.2012 «Державна підтримка сімей, в яких народжуються діти».
    Основними обставинами припинення виплати вказаної допомоги є:
    1)позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
    2)відмова отримувача допомоги від виховання дитини;
    3)нецільове використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
    4)відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
    5)тимчасове влаштування дитини на повне державне утримання;
    6)припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини;
    7)перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
    8)усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
    9)смерть дитини;
    10)смерть отримувача допомоги;
    11)виникнення інших обставин.
    Крім того, з метою здійснення контролю та уникнення нецільового використання допомоги та створення належних умов для утримання дітей головні державні соціальні інспектори і державні соціальні інспектори органів праці та соціального захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування здійснюють вибіркове обстеження окремих сімей.
    У разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу при народженні дитини, пропозиції щодо припинення її виплати.
    Рішення про припинення нарахування грошей приймає керівник органу праці та соціального захисту населення і його завжди можна оскаржити або безпосередньо до органу або через суд.

  6. Наталія:

    Доброго дня! Я аспірант третього року навчання з відривом від виробництва, отримую стипендію у розмірі 1715 грн/міс. У червні маю народити першу дитину. Планую брати академвідпустку по догляду за дитиною на 1 рік. Чоловік працює в приватній фірмі і отримує заробітну плату в розмірі 1560 грн/міс. Скажіть, будь ласка, на які саме види допомоги на дитину я маю право? Які документи необхідно подавати для цього і куди? Наперед дякую за допомогу!

    Відповідь
    По-перше, Ви маєте право на допомогу у зв`язку з вагітністю та пологами. Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами працюючим жінкам призначається за місцем роботи. Жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, — в органах праці та соціального захисту населення.
    Право на державну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами мають вагітні жінки (в тому числі неповнолітні), а саме:
    1) жінки, звільнені з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації — у розмірі 100 відсотків середньомісячного доходу;
    2) жінки, зареєстровані у центрі зайнятості як безробітні — у розмірі 100 відсотків мінімального розміру допомоги по безробіттю;
    3) аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки вищих навчальних закладів І-І\/ рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів — у розмірі місячної стипендії;
    4) непрацюючі жінки та жінки, зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності — у розмірі 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для працездатної особи, з розрахунку на місяць.
    По-друге, Ви маєте право на разову допомогу при народженні дитини. Допомога при народженні надається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною. Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації). Разом з тим, допомогу можуть призначити і за місцем фактичного проживання, але для цього необхідно буде надати довідку про неотримання цієї допомоги за місцем реєстрації. Отже, у будь-якому разі, необхідно буде звернутися у відділ соціального захисту за місцем реєстрації. Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.
    По-третє, після народження дитини, Ви будете мати право на допомогу по догляду за дитиною яка не досягла трьох років. За отриманням такої допомоги Ви можете звернутись до відділу соціального захисту.
    Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається як різниця між прожитковим мінімумом на працездатну особу та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.Порахувати суму допомоги можна наступним чином. Наприклад, середній дохід сім’ї з чотирьох осіб становить 2 000 грн. Прожитковий мінімум на дорослого з 1 січня 2013 року становить 1147 грн. (теоретичний максимум допомоги).Ділимо середній дохід сім’ї за останні шість місяців (2 000 грн) на кількість членів сім’ї (4 людини) і визначаємо сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу. У нашому випадку це 500 грн. Потім віднімаємо від 1147 грн. 500 і отримуємо 647 грн. Таким чином, у нашому прикладі сім’я може підвищити щомісячну матеріальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з мінімальних 130 грн. до 647 грн.

  7. Лилия:

    Доброго дня ! скажіть будь ласка. Якщо в мене чоловік німець, дитину я народила в Німеччині і недавно подала всі документи на ПМЖ. Чи маю я право отримати гроші на дитину в Украіні? Громадянство в мене залишилось украінське.

    Відповідь: Ви не вказуєте гроші по якому з видів допомоги Ви маєте на увазі, певно, що на допомогу при народженні дитини.
    Відповідно до Постанови КМУ «Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» за допомогою можуть звертатися громадяни України та іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають на території України разом з дитиною, і якщо для іноземців це передбачено міжнародними договорами, ратифікованими ВРУ.
    Отже, якщо Ви проживаєте на території України разом з дитиною і будете продовжувати це робити на час призначення та виплати допомоги, тоді Ви маєте право на її призначення та отримання.
    Також в Вашому випадку необхідно буде надати свідоцтво про народження, видане компетентним органом Німеччини, та легалізоване згідно з чинним законодавством України.

  8. Анфиса:

    Добрый день.Подскажите,пожалуйста,если я стою на учете в частной клинике,где делала ЕКО,может ли врач городской геникологии,отказать в выдаче больничного листа для получения в дальнейшем оплачиваемого отпуска до и после рождения ребенка? Должна ли я проходить повторно все анализы,если эти анализы я проходила в частной клинике и есть все документы? Врач сказал что он САМ будет устанавливать размер матер.помощи по своему желанию?!
    Законно ли это?

    Відповідь: Однією з підставою для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами є видана лікувально-профілактичним закладом довідка встановленого зразка. Довідку видає заклад, на обліку в якому Ви знаходились всі ці 30 тижнів, навіть приватні клініки можуть видавати ці довідки, адже вони повинні працювати відповідно до Ліцензій, а отже мати право на лікування та надання довідок.
    Щодо можливості надання довідки міською гінекологією, то це також можливо. Данна довідка видається на засіданні лікарів, але якщо Ви не знаходилися у них на обліку, вони можуть вимагати проходити додаткові аналізи та обстеження, якщо результатів приватної клініки їм не достатньо, ми порадимо Вам звернутися до головного лікаря Гінекології, у випадку, якщо ж в приватній клініці вказану довідку Вам не нададуть.
    Лікар не встановлює ніяких допомог, ні розмірів, він лікує і надає довідки, він не має ніяких правових підстав встановлювати допомогу.
    Щодо повторності аналізів, то повторимось, це залежить від погляду лікарів на Вашу вагістність, і законодавчо не врегульоване питання — чи повинні Ви якісь аналізи сдавати повторно. Зверніться до своєї приватної клініки, ми впевнені, що вони Вам нададуть довідку по вагістності та пологам.

  9. Наталя:

    Добрий день!Скажіть будь-ласка, я маю поновляти документи на допомого в травні місяці, чи є різниця коли поновляти, тобто чи в перших числах травня чи пізніше.Скажіть коли краще? Дякую!!!

    Відповідь: Якщо ми вірно зрозуміли з Вашого листа, то мова йде про допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку. Виходить, що документи на підвищену допомогу Ви подавали в грудні 2012 року, отже з грудня 2012 року по травень 2013 року Ви отримуєте підвищену допомогу, таким чином до кінця травня 2013 року необхідно опдати заново всі документи, щоб без перерви з травня 2013 року і по жовтень 2013 року отримувати допомогу. Законодавчо не встановлено термін, немає чітко вказаного числа місяця, але допомога буде призначена з місяця, в якому Ви звертаєтесь. Отже до кінця травня 2013 року подайте документи, можете на початку травня, або ж в чередині, головне до кінця травня 2013 року.

  10. Маріана:

    Скажіть будь ласка, чи залежить розмір допомоги по догляду за дитиною до трьох років від того чи працюю я, чи йду в декрет як безробітна і від суми ЗП та займаної посади. Дякую

    Відповідь: На допомогу по догляу за дитиною впливає лише середнеьомісячний дохід сім’ї за останні 6 місяців. Займана посада не має значення.
    Мінімальний розмір допомоги не залежить навіть від доходу за останні 6 місяців, це при умови що Ви будете знаходитися по догляду за дитиною, 130 грн. Ви отримаєте в будь-якому випадку. Можуть, окрім Вас, також перебувати по догляду Ваші рідні.
    Щодо розміру підвищеної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, то тут розмір Вашої заробітньої плати впливає, впливає також допомоги, які Ви отримували за останні 6 місяців перед зверненням за допомогою, тобто впливають всі жоходи які Ваша родина отримувала. Більш детально про цей вид допомоги описано в цій статті: http://i-law.kiev.ua/?p=154

Добавить комментарий