Частина 2
(Порядок надання житла з державного і громадського фонду)
В якому порядку надають житло ?
Жилі приміщення в будинках житлового фонду місцевих Рад народних депутатів надаються громадянам виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань. Ця комісія створюється при виконавчому комітеті з депутатів Рад, представників громадських організацій, трудових колективів.
Жилі приміщення в будинках відомчого житлового фонду надаються громадянам за спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету підприємства. Це рішення затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Жилі приміщення в будинках громадського житлового фонду надаються громадянам за спільним рішенням органу відповідної організації та її профспілкового комітету з наступним повідомленням виконавчому комітетові відповідно районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів про надання жилих приміщень для заселення.
Якщо підприємство передало місцевій раді житловий будинок. Чи є переваги для працівників цього підприємства при заселені будинку ?
Потрібно зазначити, що такі працівники мають переважні права на житлові приміщення, які звільняються в таких будинках (ст. 55 Житлового кодексу). Такі ж права діють відносно до житлових приміщень, які звільняються в будинках, збудованих з залученням в порядку дольової участі грошових коштів підприємств. Важливо, що це стосується осіб, які потребують покращення житлових умов.
Черговість отримання житла
Відповідно до ст.43 Житлового кодексу громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень). Водночас якщо людину із загальної черги беруть на пільгову чергу, то черговість визначають з часу обліку на пільговій, а не на загальній черзі.
Підстави перенесення черги на отримання житла на підприємстві, на якому працівник знаходиться на обліку
Це може відбуватися якщо протягом попереднього року за систематичні порушення трудової дисципліни, хуліганство, крадіжки державного чи громадського майна до працівника застосовувались заходи дисциплінарного або громадського впливу або заходи адміністративного стягнення або кримінального покарання. У таких випадках чергу можуть перенести на рік. Рішення про перенесення черги приймають органи, які винесли рішення про встановлення особи на облік, як такої, що потребує покращення житлових умов.
Хто має право на першочергове житлове забезпечення
У першу чергу жилі приміщення надаються потребуючим поліпшення житлових умов:
— сім’ям воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняним до них у встановленому порядку особам;
— Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці, а також особам, нагородженим орденами Слави, Трудової Слави, «За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР» усіх трьох ступенів;
— особам, які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, перелічених у списку захворювань, затверджуваному в установленому законодавством Союзу РСР порядку;
— особам, зараженим вірусом імунодефіциту людини внаслідок виконання медичних маніпуляцій;
— медичним працівникам, зараженим вірусом імунодефіциту людини внаслідок виконання службових обов’язків;
— особам, які перебували в складі діючої армії в період громадянської і Великої Вітчизняної воєн та під час інших бойових операцій по захисту СРСР, партизанам громадянської і Великої Вітчизняної воєн, а також іншим особам, які брали участь у бойових операціях по захисту СРСР;
— інвалідам праці І і ІІ груп та інвалідам І і ІІ груп з числа військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України;
— сім’ям осіб, які загинули при виконанні державних або громадських обов’язків, виконанні обов’язку громадянина СРСР по рятуванню життя людини, по охороні соціалістичної власності і правопорядку або загинули на виробництві внаслідок нещасного випадку;
— робітникам і службовцям, які тривалий час сумлінно пропрацювали у сфері виробництва;
— матерям, яким присвоєно звання «Мати-героїня», багатодітним сім’ям, сім’ям, що виховують дітей-інвалідів, і одиноким матерям;
— сім’ям при народженні близнят;
— вчителям та іншим педагогічним працівникам загальноосвітніх шкіл і професійно-технічних навчальних закладів.
Хто має право на позачергове отримання житла
Поза чергою жиле приміщення надається:
— інвалідам Великої Вітчизняної війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них інвалідам першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав — протягом року з визначенням переважного права інвалідів Великої Вітчизняної війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків;
— громадянам, житло яких внаслідок стихійного лиха стало непридатним для проживання;
— особам, направленим у порядку розподілу на роботу в іншу місцевість;
— дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сім’ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
— громадянам, незаконно засудженим і згодом реабілітованим, у разі неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення;
— дітям-інвалідам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у сім’ях піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, державних або інших соціальних установах, після досягнення повноліття, у разі якщо за висновком медико-соціальної експертизи вони можуть здійснювати самообслуговування і вести самостійний спосіб життя;
— сім’ям, які мають п’ятьох і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей;
— особам, обраним на виборну посаду, коли це зв’язано з переїздом в іншу місцевість;
— членам сім’ї народного депутата України у разі його смерті в період виконання депутатських обов’язків у Верховній Раді України на постійній основі.
Потрібно зазначити, що громадяни, які мають право на позачергове отримання житлових приміщень включаються в окремий список.
Що таке ордер на житло і навіщо він ?
Це документ, який надає правові підставі зайняти то чи інше житло державного або громадського фонду. Відповідно до ст.58 Житлового кодексу на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Що робити, якщо є рішення про виділення житла але ордера не видають ?
В таких випадках право на житло виникає з часу його надання. І якщо після прийняття відповідного рішення Вам відмовляють у видачі ордеру, потрібно звертатися в суд з позовом про його видачу.
Підстави визнання ордеру недійсним
Ордер на жиле приміщення може бути визнано недійсним у судовому порядку у випадках подання громадянами не відповідаючих дійсності відомостей про потребу в поліпшенні житлових умов, порушення прав інших громадян або організацій на зазначене в ордері жиле приміщення, неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про надання жилого приміщення, а також в інших випадках порушення порядку і умов надання жилих приміщень.
Вимогу про визнання ордера недійсним може бути заявлено протягом трьох років з дня його видачі.
Що робити у випадку якщо особі виданий ордер на приміщення в якому вже поселена інша людина?
Потрібно зазначити, що ордер може бути виданий лише на вільне житлове приміщення, водночас у судовій практиці немало прикладів спорів через видачу двох і більше ордерів на одне житло.
У випадку, якщо Вам видали ордер на житло в яке поселена інша людина, то такий ордер потрібно визнати недійсним у зв’язку з видачею його на житло, на яке мають право інші особи. Особи, які отримали такий ордер мають право розраховувати на надання іншого житлового приміщення, яке згідно із ст. 117 Житлового кодексу має відповідати по розміру і благоустрою житлу, яке було надано за ордером.
Вселення особою, якій виділено житло інших членів родини
Тут потрібно зазначити, що наймач може поселити в житло дітей, батьків, а також інших осіб тільки з письмової згоди усіх членів сім’ї, які проживають разом з ним. У випадку якщо він живе сам , то зрозуміло, що ніякого згоди не потрібно. Важливо, що не потрібно згоди також і при поселенні до батьків їх неповнолітніх дітей.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо квартирного обліку:
Житловий кодекс
http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=5464-10&p=1295457165435519
Постанова Ради міністрів Української РСР від 11 грудня 1984 р. N 470
http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=470-84-%EF&p=1295457165435519
Tags: 2011, житло, квартирна черга, квартирний облік
Мені 36 років я мама 5-х дітей дочка 14 років син 12 років і син 9 років і син 6 років і дочка 1 рочок свого власного житла не маємо тому й вимушені проживати в будинку який винаймаємо в селі знаєте мені завжи діти кажуть мамо як добре б було якби ми мали свій будинок миб мали свої кімнати ви знаєте як карається моє серце це чути дуже важко прогодувати таку сім’ю нете щоб ще купити будинок.
Відповідь: нажаль, в цьому питанню зарадити нічим не можемо. Зверніться до місцевого органу влади
Доброго дня, я знаю що Вам зараз не до мене, але я більше не маю куди звернутися. Сама я сирота, маю двоє хороших діток, яких виховую сама, дітки вчаться гарно так сталося в нашій сім’ї що не маємо ми де жити з дітками
, чи не моглиб Ви нам чимось допомогти пільг ніяких не отримую. Стараюсь заробити сама . Будь
ласка не залишіть на без відповіді. Дякую
Відповідь: не в нашій компетенції вам допомогти. Зверніться за очною фаховою допоомгою
Доброго дня, я мати трох дітей,багато років живу на орендовані квартирі,з чоловіком не живу,і він на нічим не допомогає.Чи можливо нам отримати житло?
Відповідь: в порядку загальної черги.Почніть з ознайомлення зі статтею
Доброго дня.. в мене сусідка мати 5 дітей одна дитина має групу інвалідності вона мама одиночка… Куди вона може звернутись і які документи подати на отримання житла?
Відповідь: почніть зі звернення до місцевого органу влади
Доброго дня! Я дитина сирота, мені вже 20 років. За весь час що я провела в інтернаті (а це 10 років) я неотримала від держави нічого, хоча маю на це повне право!!! В мене вже є чоловік і малолітня дитина, але ми не маємо власного житла.
Відповідь: на даний час ви вже не сирота, оскільки маєте власну родину. З приводу житла- зверніться до місцевого органу влади
Доброго дня. Я дитина сирота мені 20 років, я маю право отримати від держави чи гроші, чи будівельні матеріали на дім, але дім в мене є але я тільки тут прописана , і зроблений на мене заповіт. В мене двоє діток, за однею я одинока мама, але я не перебуваю в шлюбі
Відповідь: умови отримання зазначені в статті, навіть з прикладом. Знайомтесь
Доброго дня. Скажить будь ласка я одинока мама и виховую дитину инвалида чи маю я право на отримання житла? Що мені для цього потрібно и куди потрібно звернутися?
Відповідь: почніть з місцевого органу влади
добрий день.Я вчитель м.Київ..Чи маю право я ставати на чергу на квартиру..і якщо так ,то куди звертатись?Своєї житлової площі не маю
Відповідь: маєте, до місцевого органу влади, краще за сприянням відділу освіти
Я багатодітня мама,малозабеспечена сім’я
маю 5 дітей але житло знімаємо. Хочемо купити своє житло не дороге, чи є якась допомога від держави в такому випадку?
Відповідь: на законодавчому рівні — ні. На місцевому -можливо, запитайте у вашого органу влади на місцях.
Я багатодітна мама,одержала в спадщину після смерті батьків пів будинку.На даний час там проживати неможливо ,потрібно проводити капітальний ремонт.Є якийсь закон на основі якого я можу кудись звернутися про пільги на ремонт та матеріали на ремонт або ,щоб будинок для проживання.Куди звертатися ? І який закон передбачає для багатодітної сім’ї ? дякую за відповідь.
Відповідь: зверніться до місцевого органу влади та ознайомтесь з інформацією в статтях