“02” березня 2015 року Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України № 2212 від “23” лютого 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (надалі — Закон). Даним нормативно-правовим актом внесено певні зміни до окремих положень цілого ряду законів України зокрема в тих частинах, які стосуються порядку виплат пенсій працюючим пенсіонерам та виплат пенсій за віком на пільгових умовах, і за вислугу років.
Одним із нововведень стало обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам, на період з “01” квітня 2015 року по “01” січня 2016 року, у розмірі 85%, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1423 гривень). Зокрема, статтю 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV доповнено наступним чином:
«У період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються. У період роботи на інших посадах/роботах пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства.»
Як бачимо з вищенаведеного, даною частиною статті 47 також передбачено припинення виплат спеціальних пенсій ( у період роботи на відповідних посадах) народним депутатам, державним службовцям, та прирівняним до них особам, суддям, прокурорам та іншим особам, на яких поширюється дія законів, зазначених у статті 47 в новій редакції. Таким чином, особи, які зазначені вище можуть тепер отримувати або заробітну плату, або пенсію. Проте, у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, таким особам призначається за загальним правилом, а саме у розмірі 85 відсотків розміру призначеної пенсії, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 47 в новій редакцій також встановлено, що “після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства”. Мабуть, в даному випадку було би більш доцільно уточнити, що їх виплата буде виплачуватись у розмірі 100% від встановленого розміру пенсії на час її призначення.
Звертаємо увагу, що обмеження щодо виплат пенсій не буде поширюватись на осіб, які займають посади державних службовців в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах та безпосередньо виконують функції із забезпечення обороноздатності держави та пенсії яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ще одним нововведенням стало поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок, а також підвищення на 5 років страхового, а по окремих професіях і спеціального стажу для осіб, які мають право на пенсії за роботу в шкідливих та особливо шкідливих умовах праці та на пенсії за вислугу років.
Більш детально з этапами підвищення пенсійного віку та страхового стажу можна буде ознайомитись в новій редакції ст. 13 “Пенсії за віком на пільгових умовах” Закону України “Про пенсійне забезпечення“ від 05.11.1991 № 1788-XII.
Зокрема, страховий стаж для жінок та чоловіків, пільговий пенсійний вік для жінок, буде підвищено на 5 років для всіх працівників шкідливих професій списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України. (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-%D0%BF ). Для чоловіків страховий стаж буде збільшуватись з моменту прийняття Закону, а для жінок буде перехідний період на протязі 5,5 років.
Варто також зазначити, що змінено також порядок обчислення всіх пенсій. Замість чинної норми, де застосовується середня заробітна плата в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відтепер обчислення всіх пенсій буде застосовуватись середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки. Таке нововведення може призвести до того, розмір пенсії буде значно занижений, оскільки громадяни будуть позбавлені права використати в повному обсязі права на отримання пенсії із заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Таким чином, хоча такі нововедення можливо і поповнять стан бюджету Пенсійного Фонду України, проте позитивний вплив на фінансовий стан пенсіонерів навряд чи принесуть.
Я інвалід ІІ групи (загальне захворювання), мені 43 роки, одружений, маю доньку 12 років. Зараз оформляю пенсію по інвалідності. В пенсійному фонді мені сказали, що згідно Закону можна отримувати ще виплати на утримання неповнолітньої дитини (150 грн.). Для оформлення цих виплат я надав наступні документи: 1)свідоцтво про народження дитини, 2)довідку зі школи, де вона навчається, 3)довідку з фонду соціального забезпечення про те, що не отримуються державні виплати на дитину. Але ми з дитиною прописані у різних районах міста Києва (дитина прописана з моєю дружиною та тещею, а я — у своїх батьків; до того ж нашим батькам вже за 80 років, так що ми ще й їх доглядаємо). Пенсійний фонд наполягає ще на Довідці з ЖЕКу (за місцем реєстрації дитини) про те, що ми фактично проживаємо разом, або ж довідку із цього ж ЖЕКу про те, що дитина перебуває на утриманні батьків (хоча на утриманні ще кого вона може бути!?). Начальник ЖЕКу КАТЕГОРИЧНО відмовляється давати будь-які довідки (крім Форми-3 «Про дійсно прописаних у квартирі…»), посилаючись на те, що немає юридичних підстав для ЖЕКу щодо надання інших форм довідок (тим більше у довільній формі). Поясніть, будь-ласка, до кого мені ще звернутися і який документ потрібен для нарахування надбавки до пенсії на утримання неповнолітньої дитини.
Відповідь: запропонуйте начальнику ЖЕКа скласти акт обстеження та засвідчення факту фактичного проживання з підписами сусідів. Якщо відмовляє-нехай дає письмову відповідь, оскаржуйте її
Пожалуйста, ответе на вопрос, я доктор наук, профессор получаю научную пенсию и работаю. С 01.04.15 какой процент юудет сниматся с моей пенсии. Заранее благодарю
Відповідь: якщо песнія вище 1423,50 грн, тоді 15 %
Доброго дня, я інвалід ІІІ групи (загальне захворювання). Працюю державним службовцем в Пенсійному фонді, отримую з. п. в розмірі 2600,00, пенсія — 1049,00, З 1 квітня припинена виплата пенсії, чи правомірно це?
Відповідь: це питання може вирішити лише суд пр ивашому зверненні до суду
Доброй ночи. Обращаюсь к вам с вопросом: мой сын инвалид ЧАЭС 1 категории, 3 группа (получает пенсию 1214 грн). С 01.07.2015 года работает госслужащим в ЗАГСе г. Киева, специалист 1 категории, ранг 15, оклад 1218 грн. С 01.04.2015 года, моему сыну перестали выплачивать пенсию. В доходе о пенсии за 2014 г., показатель пенсии 966 грн. Если бы, зарплата у госслужбы был 5000 грн., то не было б обидно. Есть закон, у кого пенсия ниже 1423 грн, трогать работающего пенсионера — НЕ БУДУТ. Ответьте, мне пожалуйста, на вопрос. Заранее благодарна.
Відповідь: правова позиція по цьому питанні в статті на сайті, за інформацією про правомірність та справедливість -звертайтесь до уряду.
Какие изменения предусмотрены для сотрудников инфекционный отделений при выходе на пенсию в изменениях в пенсионном законодательстве 2015 г
Відповідь: всі зміни, які набули чинності в поточному році викладені в статті на сайті, ознайомтесь
В Дельта банку був розміщений депозит, на даний час договір розірваний. За який період потрібна довідка про отриманий дохід, чи має значення, що банк є неплатоспроможним, нараховані проценти, як і сам вклад отримати неможливо. З якою організацією буде проводиться звірка- з банком чи ДФС ?
Відповідь: звірка між ким і ким? Банк звітує до ДФС, незважаючи на ТА.
Дякую за відповідь, але я не розумію, чому припиняють виплату, якщо це суперечить закону?
Відповідь: це питання адресуйте уряду та пфу
все таки мене і всіх таких як я цікавить, як же вирішити цю проблему? Інвалід 3 групи загального захворювання обмежується у виплаті пенсії бо є держслужбовцем. Невже не буде нормального законодавчого роз’яснення? Невже все має тільки вирішуватись в судововму порядку? Чого держслужбовець не може отримувати таку пенсію як усі люди? Зарплата держслужбовця до 2000 грн. чому порушується права людини по Конституції? Держслужбовець не людина? Як все це надоїло…
Відповідь: наразі єдиний шлях- це звернення до суду про визнання рішення упфу про припинення виплати пенсії незаконною,іншого, на данний час, порадити нічого не можемо
Я дякую вам за відповідь, але з неї я мало що зрозуміла, Мене цікавить чи буду я отримувати пенсію по інвалідності (3гр.) , яка складає1049 грн. працюючи на державній службі ( на пенсії по віку я не перебуваю)
Відповідь: ні, не будете, оскільки така позиція ПФУ
Я працюю в органах Держказначейства, не маю пенсійного віку, інвалід 3 групи 1 категорії згідно ЗУ «Про статус». Чи буду я отримувати пенсію?
Відповідь: позиція ПФУ- виплати припинять, позиція закону- інша.