“02” березня 2015 року Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України № 2212 від “23” лютого 2015 року  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (надалі —  Закон). Даним нормативно-правовим актом внесено певні зміни до окремих положень цілого ряду законів України зокрема в тих частинах, які стосуються порядку виплат пенсій працюючим пенсіонерам та виплат пенсій за віком на пільгових умовах, і за вислугу років.

Одним із нововведень стало обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам, на період з “01” квітня 2015 року по “01” січня 2016 року, у розмірі 85%, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1423  гривень). Зокрема, статтю 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV доповнено наступним чином:

«У період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються. У період роботи на інших посадах/роботах пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства.»

Як бачимо з вищенаведеного, даною частиною статті 47 також передбачено припинення виплат спеціальних пенсій ( у період роботи на відповідних посадах)  народним депутатам, державним службовцям, та прирівняним до них особам, суддям, прокурорам та іншим особам, на яких поширюється дія законів, зазначених у статті 47 в новій редакції. Таким чином, особи, які зазначені вище можуть тепер отримувати або заробітну плату, або пенсію. Проте, у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, таким особам призначається за загальним правилом, а саме у розмірі  85 відсотків розміру призначеної пенсії, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 47 в новій редакцій також встановлено, що “після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства”. Мабуть, в даному випадку було би більш доцільно уточнити, що їх виплата буде виплачуватись у розмірі 100% від встановленого розміру пенсії на час її призначення.

Звертаємо увагу, що обмеження щодо виплат пенсій не буде поширюватись на осіб, які займають посади державних службовців в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах та безпосередньо виконують функції із забезпечення обороноздатності держави та пенсії яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ще одним нововведенням стало поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок, а також підвищення на 5 років страхового, а по окремих професіях і спеціального стажу для осіб, які мають право на пенсії за роботу в шкідливих та особливо шкідливих умовах праці та на пенсії за вислугу років.

 

Більш детально з этапами підвищення пенсійного віку та страхового стажу можна буде ознайомитись в новій редакції  ст. 13 “Пенсії за віком на пільгових умовах”  Закону України “Про пенсійне забезпечення“ від 05.11.1991 № 1788-XII.

Зокрема, страховий стаж для жінок та чоловіків,  пільговий пенсійний вік для жінок, буде підвищено на 5 років для всіх працівників шкідливих професій списків №1 та №2  виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України. (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-%D0%BF ). Для чоловіків страховий стаж буде збільшуватись з моменту прийняття Закону, а для жінок буде перехідний період на протязі     5,5 років.

Варто також зазначити, що змінено також порядок обчислення всіх пенсій.  Замість чинної норми, де застосовується середня заробітна плата в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відтепер обчислення всіх пенсій буде застосовуватись середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки. Таке нововведення може призвести до того, розмір пенсії буде значно занижений, оскільки громадяни будуть позбавлені права використати в повному обсязі права на отримання пенсії із заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Таким чином, хоча такі нововедення можливо і поповнять стан бюджету Пенсійного Фонду України, проте позитивний вплив на фінансовий стан пенсіонерів навряд чи принесуть.

149 комментариев on Зміни до пенсійного законодавства (березень 2015)

  1. Людмила:

    Маю зауваження щодо виплаnb 85% пенсії інвалідам ІІІ групи.Згідно з законодавством України ІІІ гр. інвалідності — робоча (на відміну від І та ІІ гр)і бажають чи ні вони залишаються працювати як їм не важко. А пенсії не вистачає як правило на ліки за діючими нині цінами. Чому цього ніхто не врахував в законодавстві? На яку адресу звернутись з пропозицією бути милосердним до всіх інвалідів?

    Відповідь: абсолютно з вами згодні у судженні, ВРУ — лише до них, саме вони мають змогу внести зміни.

  2. Євгенія:

    Чи можливі варіанти зменшити звернення громадян за наданням довідок для субсидій.

    Відповідь: уточніть ваше питання. Ким і для чого зменшене?

  3. Світлана:

    Я інвалід з дитинства, інвалідність встановлена — довічно, працюю на держслужбі 2 роки, отримувала соціальну допомогу, чи будуть продовжуватись виплати, згідно змін до законодавства? За квітень кошти прийшли, але я не впевнена чи ,згідно Закону, повинна ще отримувати ці виплати, щоб потім не довелось повертати, можливо потрібно кудись звернутись?
    Дякую!

    Відповідь: позиція УПФУ призупинити виплату всім пенсіонерам, що працюють на посаді держ.службовця. Можливо УПФУ не містить інформацію по вас, що ви працююча. Зверніться до них письмово за розясненнями

  4. Мирослава:

    Вітаю.Я маю 3 групу інвалдності загальне захворювання.(працююча)Чи знімлять мені виплату пенсії, якщо моя офіційна зарплата становить 2000 грн? Дякую.

    Відповідь: якщо ви не працюєте на посаді держ.службовця- тоді лише податок 15 %, а якщо працюєте на вказаній посаді-тоді повністю зупинять виплачувати пенсію

  5. Наталья:

    Доброго дня! Я маю 3 групу інвалідності (загальне захворювання-розсіяний склероз), тобто працюючий пенсіонер. В цьому місяці мені виплати пенсійної не надійшло. Я виховую неповнолітню доньку (її батько розбився), яка буде в цьому році здобувати освіту(ми так планували). Мені повернуть ці 949грн з січня?
    Дякую за роз’яснення)

    Відповідь: з дати звільнення вам має бути пенсія поновлена, за минулий період це не можливо.

  6. Жанна:

    Доброго дня! Я інвалід 3 групи (загальне захворювання). Маю 30 років страхового стажу. Підкажіть, будь ласка, чи маю я право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, в разі, якщо я залишусь без роботи. Дякую.

    Відповідь: так

  7. Галина:

    Дякую за оперативність. Але перепрошую і прошу підказати, чи більша зарплата (ставка) держслужбовця після виходу зараз на роботу вплине на розмір моєї персії держслужбовця після настання мого пенсійного віку (чи можливий перерахунок пенсії в сторону збільшення). Чи впливатиме якимось чином ця робота на розмір звичайної пенсії, яку я отримую зараз.

    Відповідь: звичайно, буде перерахунок, після повторного виходу на пенсію

  8. Галина:

    В 2014 році пішла на пенсію держслужбовця за станом здоров»я (за півтора року). Перейшла на просту пенсію так як звичайна пенсія трохи більша за пенсію держсдужбовця. Мій фактичний пенсійний вік наступає через півроку. В даний час є пропозиція повернутись на держслужбу на іншу посаду з вагомо більшою ставкою (зарплатою). Чи вигідно це мені і чи зможу я зробити перерахунок своєї пенсії держслужбовця.

    Відповідь: питання вигідності ви вирішуєте особисто, при поверненні на роботу будь-яка песнія вам буде призупинена

  9. Володимир:

    Доброго дня,підскажіть, будь ласка, таку інформацію. Я працюю на державній службі (орган місцевого самоврядування)зарплата 4000 грн та отримую пенсію по інвалідності 3 групи 1049 грн(пенсія призначена по ЗУ «Про загальне державне пенсійне страхування»). Я продовжую працювати і надалі держслужбовцем, а пенсію уже зняли,хоча призначали та нараховували її не відповідно до ЗУ «Про державну службу», чи правомірно знято виплату пенсії по інвалідності? Дякую завчасно

    Відповідь: наша особиста думка-ні. Але оскаржити це рішення ви зможете виключно в судовому порядку.

  10. Любовь:

    Я очень благодарна Вам за оперативный ответ. Если это не очень сложно можете мне дать точную ссылку на Закон. Я не юрист с меня сняли 70% пенсии. Мне надо отди в пенсионный фонд и иметь данные на что ссылатся. Помогите, пожалуйста
    Пусть Вам Бог помогает Вы делаете ОГРОМНОЕ дело
    Низкий Вам поклон и глубочайшая благодарность

    Відповідь: http://www.i-law.kiev.ua/%D0%B.....%B1%D0%B5/
    у цій же статті є посиалння на нормативні акти

Добавить комментарий