“02” березня 2015 року Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України № 2212 від “23” лютого 2015 року  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (надалі —  Закон). Даним нормативно-правовим актом внесено певні зміни до окремих положень цілого ряду законів України зокрема в тих частинах, які стосуються порядку виплат пенсій працюючим пенсіонерам та виплат пенсій за віком на пільгових умовах, і за вислугу років.

Одним із нововведень стало обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам, на період з “01” квітня 2015 року по “01” січня 2016 року, у розмірі 85%, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1423  гривень). Зокрема, статтю 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV доповнено наступним чином:

«У період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються. У період роботи на інших посадах/роботах пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства.»

Як бачимо з вищенаведеного, даною частиною статті 47 також передбачено припинення виплат спеціальних пенсій ( у період роботи на відповідних посадах)  народним депутатам, державним службовцям, та прирівняним до них особам, суддям, прокурорам та іншим особам, на яких поширюється дія законів, зазначених у статті 47 в новій редакції. Таким чином, особи, які зазначені вище можуть тепер отримувати або заробітну плату, або пенсію. Проте, у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, таким особам призначається за загальним правилом, а саме у розмірі  85 відсотків розміру призначеної пенсії, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 47 в новій редакцій також встановлено, що “після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства”. Мабуть, в даному випадку було би більш доцільно уточнити, що їх виплата буде виплачуватись у розмірі 100% від встановленого розміру пенсії на час її призначення.

Звертаємо увагу, що обмеження щодо виплат пенсій не буде поширюватись на осіб, які займають посади державних службовців в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах та безпосередньо виконують функції із забезпечення обороноздатності держави та пенсії яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ще одним нововведенням стало поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок, а також підвищення на 5 років страхового, а по окремих професіях і спеціального стажу для осіб, які мають право на пенсії за роботу в шкідливих та особливо шкідливих умовах праці та на пенсії за вислугу років.

 

Більш детально з этапами підвищення пенсійного віку та страхового стажу можна буде ознайомитись в новій редакції  ст. 13 “Пенсії за віком на пільгових умовах”  Закону України “Про пенсійне забезпечення“ від 05.11.1991 № 1788-XII.

Зокрема, страховий стаж для жінок та чоловіків,  пільговий пенсійний вік для жінок, буде підвищено на 5 років для всіх працівників шкідливих професій списків №1 та №2  виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України. (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-%D0%BF ). Для чоловіків страховий стаж буде збільшуватись з моменту прийняття Закону, а для жінок буде перехідний період на протязі     5,5 років.

Варто також зазначити, що змінено також порядок обчислення всіх пенсій.  Замість чинної норми, де застосовується середня заробітна плата в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відтепер обчислення всіх пенсій буде застосовуватись середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки. Таке нововведення може призвести до того, розмір пенсії буде значно занижений, оскільки громадяни будуть позбавлені права використати в повному обсязі права на отримання пенсії із заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Таким чином, хоча такі нововедення можливо і поповнять стан бюджету Пенсійного Фонду України, проте позитивний вплив на фінансовий стан пенсіонерів навряд чи принесуть.

149 комментариев on Зміни до пенсійного законодавства (березень 2015)

  1. я вчитель з 33 річним стажем. Отримувала пенсію за вислугою років в працювала на посаді головного спеціаліста управління освіти віиконавчого комітету міської ради. З 01.04.2015року мені не виплачується пенсія за вислугу років. Але ж це не спец. пенсія. Чому мені її зовсім не виплачують. Чи це правильно??? Дайте, будь ласка роз’яснення.

    Відповідь: УПФУ це робить у відповідності прийнятого закону, а законність такого прийнятого положення вже питання до суду необхідно задавати.

  2. Доброго дня! Я інвалід дитинства 3 групи, студентка, працюю на 0,25 ставки молодшим науковим співробітником зарплата 540 грн, пенсію отримую в розмірі 940 грн, чи мають право з пенсії відраховувати 15%.

    Відповідь: так, але вираховуютсья якщо пенсія перевищує 1423,50, як зазначено в статті

  3. Доброго дня! Я інвалід дитинства 3 групи працюю молодшим науковим співробітником на 0,25 ставки зарплата 540 грн,студентка, пенсію отримую 940 грн,чи мають право з пенсії вираховувати 15%.

    Відповідь: так, але вираховуютсья якщо пенсія перевищує 1423,50, як зазначено в статті

  4. Наташа:

    Доброго дня.Я 02.08.1958р народження,інвалід 3гр.загального захворювання з грудня 2002р..Трудовий стаж становить 38р 09м.Продовжую працювати без перерви,хочу отримувати пенсію за віком в разі доцільності та право на збільшення пенсії 10% зг.базового Закону(шкали виходу на пенсію),та за перевищені пропрацьвані 8 років 09 м-ців.

    Відповідь: зверніться до УПФУ за призначенням

  5. наташа:

    Підкажіть, якщо 2група інвалідності працюю в банку зп 2900грн 8 років стажу ,розлучена 2 дітей 9,10 років отримую допомогу замість аліментів ,маю 2-х кімнатну квартиру в якій прописана разом з батьком, який стоїть на біржі . якими видами пільг я можу зкористатися ,чи буду отримувати пенсію і зп,який розмір пенсії може бути призначений?

    Відповідь: ознайомтесь з статтями на сайті, в них міститься повна та розгорнута відповідь на ваше питання

  6. Лілія:

    Доброго вечора!
    Маю інвалідність 3 гр заг захв довічно, отримала, як держслужбовець
    Це — не є спецпенсія. Держслужбу не припинила, пенсію з 01.04,2015 не виплачують. Чи цезаконно? Яким чином можна оскаржити, на яку статтю посилатись?

    Відповідь: питання законності до ВРУ та суду, на підставі закону припинено, звертайтесь до суду

  7. Ігор:

    Доброго дня.
    Інвалід III група.
    Працюючий держслужбовець.
    З 01.04.2015 призупинили виплату пенсії 1015 грн.
    Пенсія по інвалідності призначається згідно ЗУ «Про загальне державне пенсійне страхування» (Розділ IV ПЕНСІЇ ПО ІНВАЛІДНОСТІ В СОЛІДАРНІЙ СИСТЕМІ)
    Стаття 47 цього Закону в новій редакції каже
    “особам на посадах, які дають право на призначення спецпенсій, пенсії які вже є призначені відповідно до цього Закону не виплачуються”
    Чи є зміст іти до суду? Чи я щось не так зрозумів?

    Відповідь: так, ви можете звернутись до суду

  8. Ігор:

    Я мав на увазі українську пенсію трудову за віком і пенсію іншої держави де людина попрацювала і досягнута пенсійного віку .

    Відповідь: ні, не передбачає чинне законодавство.

  9. Ігор:

    Чи може громадянин України отримувати дві пенсії одну в Україні трудову за віком та за кордоном .

    Відповідь: ні, не передбачає чинне законодавство.

  10. світлана:

    добрий день. працюю на посаді провідного спеціаліста в органах місцевого самоврядування маю 3 групу інвалідності 1049 грн яку перестали мені виплачувати,чи це правомірно,читаю відповіді що хто отрумував мінімальну пенсію то повинні отримувати і далі а у нас не платять

    Відповідь: така ситуація лише з держ.службовцями, і нажаль неправомірність лише в судовому порядку можете довести

Добавить комментарий