“02” березня 2015 року Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України № 2212 від “23” лютого 2015 року  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (надалі —  Закон). Даним нормативно-правовим актом внесено певні зміни до окремих положень цілого ряду законів України зокрема в тих частинах, які стосуються порядку виплат пенсій працюючим пенсіонерам та виплат пенсій за віком на пільгових умовах, і за вислугу років.

Одним із нововведень стало обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам, на період з “01” квітня 2015 року по “01” січня 2016 року, у розмірі 85%, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1423  гривень). Зокрема, статтю 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV доповнено наступним чином:

«У період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються. У період роботи на інших посадах/роботах пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства.»

Як бачимо з вищенаведеного, даною частиною статті 47 також передбачено припинення виплат спеціальних пенсій ( у період роботи на відповідних посадах)  народним депутатам, державним службовцям, та прирівняним до них особам, суддям, прокурорам та іншим особам, на яких поширюється дія законів, зазначених у статті 47 в новій редакції. Таким чином, особи, які зазначені вище можуть тепер отримувати або заробітну плату, або пенсію. Проте, у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, таким особам призначається за загальним правилом, а саме у розмірі  85 відсотків розміру призначеної пенсії, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 47 в новій редакцій також встановлено, що “після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства”. Мабуть, в даному випадку було би більш доцільно уточнити, що їх виплата буде виплачуватись у розмірі 100% від встановленого розміру пенсії на час її призначення.

Звертаємо увагу, що обмеження щодо виплат пенсій не буде поширюватись на осіб, які займають посади державних службовців в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах та безпосередньо виконують функції із забезпечення обороноздатності держави та пенсії яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ще одним нововведенням стало поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок, а також підвищення на 5 років страхового, а по окремих професіях і спеціального стажу для осіб, які мають право на пенсії за роботу в шкідливих та особливо шкідливих умовах праці та на пенсії за вислугу років.

 

Більш детально з этапами підвищення пенсійного віку та страхового стажу можна буде ознайомитись в новій редакції  ст. 13 “Пенсії за віком на пільгових умовах”  Закону України “Про пенсійне забезпечення“ від 05.11.1991 № 1788-XII.

Зокрема, страховий стаж для жінок та чоловіків,  пільговий пенсійний вік для жінок, буде підвищено на 5 років для всіх працівників шкідливих професій списків №1 та №2  виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України. (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-%D0%BF ). Для чоловіків страховий стаж буде збільшуватись з моменту прийняття Закону, а для жінок буде перехідний період на протязі     5,5 років.

Варто також зазначити, що змінено також порядок обчислення всіх пенсій.  Замість чинної норми, де застосовується середня заробітна плата в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відтепер обчислення всіх пенсій буде застосовуватись середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки. Таке нововведення може призвести до того, розмір пенсії буде значно занижений, оскільки громадяни будуть позбавлені права використати в повному обсязі права на отримання пенсії із заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Таким чином, хоча такі нововедення можливо і поповнять стан бюджету Пенсійного Фонду України, проте позитивний вплив на фінансовий стан пенсіонерів навряд чи принесуть.

149 комментариев on Зміни до пенсійного законодавства (березень 2015)

  1. Алла:

    Я інвалід ІІІ групи(загальне захворювання),отримую пенсію 1049 гривень,маю загального стажу 19 років. З 2010 року працюю в дошкільному закладі.Отримала в жовтні пенсію без доплати. Зверталася в пенсійний фонд по місцю проживання (м. Кузнецовська),мені сказали що я не маю права на цю доплату. Поясніть, чому?
    Завчасно дякую.

    Відповідь: спочатку адресуйте це питанян у письмовому вигляді до УПФУ, оскільки не зрозуміло з яких причин вам не роблять доплату.

  2. скрит:

    добрий вечір! скажіть будьласка чи буде мені доплата пенсії з 1 вересня 2015 року якщо я інвалід 3 групи і отримую 1049грн а то пенсія прийшла вже за жовтень і без доплати.

    Відповідь: має бути з доплатою, зверніться в УПФУ за розясненням

  3. Я инвалид 3 группы общего заболевания.На момент получения инвалидности,мне было 47 лет в 2009 году.Трудовая книжка была утеряна в 2005 г.Трудовой стаж составил 5-6 лет вместе со службой в СА. Повысится ли минимальная пенсия при не хватки стажа. Два года +/- получаю 999 грн?

    Відповідь: не можливо відповісти на питання за наданим описом, необхідно бачити ваші документи. Зверніться за фаховою очною допомогою. Або ж візьміть письмову відповідь в УПФУ

  4. Іван:

    Я- учитель. 01.02.2011 року був звільнений з роботи і оформив пенсію за вислугу років. Через 5 місяців повернувся на роботу на посаду вчителя. Пільгову пенсію припинили виплачувати. В грудні 2014року я звернувся в Пенсійний фонд із заявою про призначення пенсії за віком. Мені дали відповідь: вам пенсія вже призначена. Зробили тільки перерахунок. Чи правильні дії працівників Пенсійного фонду?
    Дякую.

    Відповідь: правильні, оскільки у вашому випадку мала поступили заяву про перехід на пенсію за віком, а не призначення.

  5. Люба:

    Чи має право отримати пенсію державний службовець за віком ( в вересні виповнилося 60 років), який в даний час працює в військкоматі і продовжує працювати , маючи 41 річний стаж роботи, в т.ч. 21 рік держслужби

    Відповідь: має

  6. Василь:

    я вийшов на пенсію в 2001 р по вислузі років. Після звільнення пішов працювати. Пропрацював 15 р по списку № 2. Відповідно до пункту №6 кожний громадянин має право вибору пенсії.За період роботи Стаття №13 п.б, я заробив пенсію і маю право на пенсію за віком на пільгових умовах.Відповідно до змін від 02.03.2015 р пенсія нараховується за 2012,2013,2014 рр, але мені перераховують з 01.01.2000 по теперішній час.Мотив один,Ви вже були на пенсії і відповідно до п КМУ № 327 від 2012 р мені роблять перерахунок від середньої за 2007 р. Правильно це чи ні.
    Завчасно щиро дякую.

    Відповідь: не правомірно, і в судах це успішно оскаржується

  7. світлана:

    Доброго дня! Я хочу звернутися до вас по поводу дискримінаціі інвалідів 3 групи, які працюють в органах місцевого самоврядування або на посадах держслужбовців. З 1 квітня 2015р. зняли виплату пенсіі інвалідам 3 групи з категоріі держслужбовців, та я думаю що здоров»я від цього нам не прибавилося в такий тяжкий час лікарство купувати треба постійно. Чим ми гірші від інвалідів 3 групи всіх інших категорій.Яж не отримувала пенсію держслужбовця а мінімальну пенсію 1049 грн по інвалідності . Також заробітна плата ви знаєте прекрасно яка у спеціаліста — держслужбовця. Закон, яким із квітня цього року була відмінена виплата пенсій працюючим держслужбовцям, порушує конституційні права пенсіонерів. Зокрема те, що в Конституції зазначено, що при прийнятті нових або внесенні змін до чинних законів права та свободи громадянина не можуть бути звужені (ст.22). цей закон дискримінує нас інвалідів 3 групи між іншими працюючими пенсіонерами-держслужбовцями зокрема працівниками прокуратури, міліції та військовими, яким збережена виплата пенсій у тих випадках, коли вони продовжують працювати навіть після досягнення пенсійного віку.

    Відповідь: ваше звернення краще та доречніше адресувати уряду та до ВРУ.

  8. Петр Викторович:

    Я -учитель. 19августа 2010г. оформил пенсию по выслуге лет.26 августа отказался от пенсии и вернулся на прежнюю работу.Через 3года мне выходить на пенсию по возрасту.Как будет пересчитана моя пенсия по возрасту? Спасибо.

    Відповідь: з врахуванням відпрацьованного періоду

  9. Сергій:

    Доброго дня, я інвалід ІІ групи (загальне захворювання).
    Влаштовуюсь на державну службу в органи місцевого самоврядування і мене цікавить, чи буду я отримувати надалі свою пенсію та чи не зміниться її розмір.
    Завчасно ДЯКУЮ!!!

    Відповідь: з дати працевлаштування -пенсія буде зупинена до виплати

  10. Сергій:

    Доброго дня, я інвалід ІІ групи (загальне захворювання).
    Влаштовуюсь на державну службу в органи місцевого самоврядування і мене цікавить, чи буду я отримувати надалі свою пенсію та чи не зміниться її розмір.
    Завчасно ДЯКУЮ!!!

    Відповідь: з дати працевлаштування -пенсія буде зупинена до виплати

Добавить комментарий