Умови призначення пенсії по інвалідності:
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Групи інвалідності
Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи.
Механізм встановлення групи інвалідності
Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.
Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності, подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.
Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.
Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.
Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження документів на МСЕК.
Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.
Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Причинами інвалідності можуть бути:
- Загальне захворювання
- Інвалідність з дитинства
- Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
- Професійне захворювання
- Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
- одержані під час захисту Батьківщини;
- одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
- одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
- пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
- пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
- одержані внаслідок політичних репресій;
- пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;
Захворювання:
- отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
- пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності
для інвалідів I групи:
до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;
від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;
від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;
від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;
від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;
від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;
від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;
від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;
від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;
від 54 років до досягнення особою 59 років включно — 10 років;
для інвалідів II та III груп: до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;
від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;
від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;
від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;
від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;
від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;
від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;
від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;
від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;
від 43 років до досягнення особою 45 років включно — 10 років;
від 46 років до досягнення особою 48 років включно — 11 років;
від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;
від 52 років до досягнення особою 55 років включно — 13 років;
від 56 років до досягнення особою 59 років включно — 14 років.
Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.
У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.
Розмір пенсії по інвалідності
Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.
Період, на який призначається пенсія по інвалідності
Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу
Tags: пенсія по інвалідності
Добрий день. Скажіть будь-ласка я державний службовець які я маю переваги що залишилася без пенсіі по інвалідності. В мене 3 група. Відповідь: переваг у чому? Це закон передбачає припинення пенсії, без пільг
Згідно з ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону
Чи має право військовослужбовець, який проходив військову службу за контрактом з 1995 року на отримання загальної пенсії по інвалідності, якщо довіді МСЕК зазначено причину інвалідності, внаслідок травми пов’язаної з виконанням обовязків військової служби. При цьому, він продовжує прохоження військової служби в штабі.
Відповідь: має, але зміни в песнійному законодавстві, що набули чинності з 01.04.2015, ПФУ трактує по-іншому, тому пенсія буде зупинена до виплати
Доброго дня, прошу Вас надати роз»яснення, щодо змін у новому пенсійному законодавстві № 213 — VIII, де працюючим державним службовцяим ,які одержують пенсію по інвалідності 3 групи відповідно до ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» — виплату пенсії припиняють . На державній службі працюю 20 років, 8 років перебуваю на 3 групі інвалідності (серцево -судинне захворювання). Чи правомірно не виплачується мені пенсія по інвалідності 3 групи з 01 квітня 2015 року
Відповідь:http://www.i-law.kiev.ua/%D0%B.....%B1%D0%B5/
в статті описана і законодавча позиція, і наша, ознайомтесь
Доброго дня! Мене звати Юрій, мені 28 років, я отримую пенсію (976 грн.) як інвалід з дитинства ( 3 група) з 2004 року. Маю хронічне тяжке захворювання. Працюю на державній службі. Чи підпадаю я під прийнятий закон щодо невиплати пенсій працюючим пенсіонерам?
Відповідь: ні, оскільки ваша пенсія менше 1423,50 грн
У моєї доньки(6 років) лейкемія, отримуєм пенсію.Чоловік не працює, оформлений по догляду,я працюю.Який має бути прожитковий мінімум на кожного члена нашої сім»ї???
Відповідь: ви можете його вирахувати самостійно за прикладом, що є в статті
Якщо протягом 14-15 років хлопцю (влітку йому виповниться 22роки) призначалася інвалідність(до 18 рокі-інвалід дитинства,після 18- 2 група),чи маэ він право отримати призначення іналідності довічно? P.S. У цьому році закінчуэ магістратуру,хоче продовжувати навчання в аспірантурі.
Відповідь: ні, переосвідчення МСЕК все одно проходити необхідно
Скажіть,будь ласка, чи можу я мати статус одинокої матері. якщо лишу чоловіка батьківських прав, оскільки ніякої участі у вихованні дитини він не бере і сам це визнав на попередньому суді? Дякую.
Відповідь: ні, оскільки в свідоцтві про народження є запис про батька дитини, окрім того позбавлення прав, не позбавляє вас права звернутися за призначенням аліментів
1.Яінвалід дитинства першої групи. 43 роки. маю стажу більше 20 років. свого часу перейшов з пенсії по інвалідності (пенсійний фонд) — на допомогу для інвалідів першої групи (органи соцзахисту)- це нині 1423 грн.. Чи є сенс повернутись на попередню форму і чи буде враховуватись якимось чином цей стаж?
2. Чи правда, що інвалідам першої групи, які отримують пенсію по інвалідності, і мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей, мають право на додаткові виплати?
Відповідь: 1-вважаємо, що ні сенсу немає; 2 -неправда
Підкажіть будь-ласка! Дочка інвалід дитинства (вроджена культя лівої кисті) Коли вона вступила в університет нам дали 2групу інвалідності на період навчання ,але ми маємо проходити кожен рік перекомісію (зараз дочка на третьому курсі) а також робити кожен рік знімок руки(хоча проблема візуальна),не дуже хочеться дитині опромінюватись.Якщо можна не робити знімок кожен рік підкажіть на що я маю опиратися , бо в комісії МСЕК (в поліклініці )лікар не хоче приймати документи без свіжого знімку.І чи обов»язково проходити перекомісію кожен рік ,бо це трішки проблемно суміщати з навчанням ,бо дочка вчиться у Києві.Дуже Вам дякую!
Відповідь: перекомісія, знімки -це все вимоги лікаря, і ви маєте право з ними не погодитися, але комісія МСЕк тоді має право вам відмовити в продовженні групи інвалідності. Робити знімок обовязково, як і перекомісію, якщо хочете і далі отримувати групу інвалідності
Моя донька (15років) має діагнос вродений зміщенний астегматизм очей, чи можна з таким дігнозом зробити дитині групу по інвалідності?дякую
Відповідь: висновок про встановлення групи проводять МСЕК, лише вони на підставі медичної справи, обстеження можуть це зробити. Ми заочно це зробити не можемо. Зверніться до МСЕКу