Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

  • Загальне захворювання
  • Інвалідність з дитинства
  • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
  • Професійне захворювання
  • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
  • одержані під час захисту Батьківщини;
  • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
  • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
  • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
  • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
  • одержані внаслідок політичних репресій;
  • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

  • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
  • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

708 комментариев on Пенсія по інвалідності

  1. Василина:

    Добрый день. Подскажите, я инвалид третьей группы (постоянная), стаж работы 27,5 лет, в этой статье вы пишите:»…З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.», коснется ли такое изменение в пенсии меня с 1 грудня 2015 или 949 грн. так и останется? Я сейчас уже могу выйти на пенсию и по возрасту, но сомневаюсь, стоит ли это делать с моим стажем работы (в пенсионном фонде мне сказали, что я все равно не буду получать 1074 грн., т.к. нет 30-ти лет стажа) или лучше оставаться на пенсии по инвалидности, хоть какая-то надежда на повышение в декабре 2015? С уважением Василина.

    Відповідь: 949 так і залишеться. спрогнозувати вкарй важко, що буде.

  2. Галина:

    Хочу доповнити вище викладене своє звернення , Я в Пенсійній фонд зверталась і мені відповіли що 3-й групі інвалідам не передбачено підвищення,будь ласка роз»ясніть маю право я на підвищення мінімальноі пенсіі

    Відповідь: нами написана стаття, там визначено перелік осіб, яким песнії підивщено, і на підставі якого закону. Вас, нажаль, в переліку немає

  3. Галина:

    Доброго дня! Мені 52 роки, Я хочу запитати чому не маю доплати до пенсіі , Я інвалі 3-і групи загального захворювання 3 роки і отримала в жовтні 949 грн.Де можно знайти такий закон, що таким інвалідам відмовлено у підвищенні пенсіі, Спасибі.

    Відповідь: нами написана стаття, там визначено перелік осіб, яким песнії підивщено, і на підставі якого закону. Вас, нажаль, в переліку немає

  4. Людмила:

    Підскажіть, будь-ласка, чи зобов»язаний працюючий інвалід повідомляти свого роботодавця про свою інвалідність (надавати довідку МСЕК). Які наслідки якщо не повідомив?. Дякую

    Відповідь: так,з метою дотримання прав того ж інваліда. Наслідки для інваліда — від стану здоровя, в звязку з невиконанням работодавцем вимог МСЕК, до надання податкової соц.пільги.

  5. Наталия:

    Добрый день! Подскажите, если человек пенсионного возраста после третьего инсульта не поднимается вообще плюс диабет, можно ли оформить инвалидность и какая группа будет? Спасибо.

    Відповідь: оформити інвалідність звісно можна, але яка саме це група буде, може визначити лише МСЕК

  6. Люба:

    Доброго вечора. Я пішла на пенсію в 55 з половиною років.маючи стаж 39 з половиною років.Одержую пенсію в розмірі 949грн.В жовтні одержала доплату в розмірі 20грн. Доплата до 1074грн. повинна мені здійснюватись чи ні.Дякую за відповідь.

    Відповідь: для песніонерів за віком,- так. На головній сторінці є стаття, ознайомтесь

  7. Назар:

    Скажіть буль ласка якщо мені оформляють групу а я влаштувався на офіційну роботу то її заберуть чи ні?

    Відповідь: групу по інвалідності? звичайно -ні

  8. Ірина:

    Скажіть будь ласка, в мене 3-тя група інвалідності з 2009 року ( інвалід дитинства до 2009 року) Чому не підвищили розмір пенсії???
    цього місяця отримала 979 грн!!!

    Відповідь: зверніться з запитом до УПФУ.

  9. Лілія:

    Здравствуйте! Подскажите, я инвалид 3-й группы с 2012 года , стаж работы 18 лет. Получала минимальную пенсию 949 грн. Почему размер пенсии мне не увеличили, ведь размер минимальной пенсии в Украине подняли?

    Відповідь: з питання призначення пенсії зверніться до УПФУ

  10. Лілія:

    Здравствуйте! Подскажите, я инвалид 3-й группы с 2012 года

    Відповідь: з питання призначення пенсії зверніться до УПФУ

Добавить комментарий