Умови призначення пенсії по інвалідності:
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Групи інвалідності
Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи.
Механізм встановлення групи інвалідності
Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.
Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності, подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.
Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.
Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.
Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження документів на МСЕК.
Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.
Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Причинами інвалідності можуть бути:
- Загальне захворювання
- Інвалідність з дитинства
- Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
- Професійне захворювання
- Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
- одержані під час захисту Батьківщини;
- одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
- одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
- пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
- пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
- одержані внаслідок політичних репресій;
- пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;
Захворювання:
- отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
- пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності
для інвалідів I групи:
до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;
від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;
від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;
від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;
від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;
від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;
від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;
від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;
від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;
від 54 років до досягнення особою 59 років включно — 10 років;
для інвалідів II та III груп: до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;
від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;
від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;
від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;
від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;
від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;
від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;
від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;
від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;
від 43 років до досягнення особою 45 років включно — 10 років;
від 46 років до досягнення особою 48 років включно — 11 років;
від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;
від 52 років до досягнення особою 55 років включно — 13 років;
від 56 років до досягнення особою 59 років включно — 14 років.
Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.
У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.
Розмір пенсії по інвалідності
Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.
Період, на який призначається пенсія по інвалідності
Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу
Tags: пенсія по інвалідності
Моїй донці було 28 років, померла в той день коли МСЕК мав призначити інвалідність І групи. Залишилась донечка 1 рік 3міс., батько дитини інвалід ІІІ групи. Яку пенсію повинна отримати дитина у звязку зі смертю мами і до якого віку?
Відповідь: співчуваємо. до 18 років, або 23 років якщо продовжить навчання на денній формі. Розмір пенсії з врахуванням стажу вашої доньки буде призначено та визначено УПФУ.
Доброго дня!
Отримую пенсію по інвалідності (3 група загального захворювання) з віку 26 років — з 2006 року, страховий стаж 16 років, 2 останніх роки не працюю.
Відповідно до останнього перерахунку пенсії виплати складали 1049 грн. Підвищення розміру пенсії до 1174 грн. відбулось не з 01.09.2015, а з 01.12.2015.
Чому не було перераховано пенсію за вересень-листопад?
Дякую.
Відповідь: назвати точну причину не можемо, зверніться до УПФУ за розясненням
Добрий вечір!Підкажіть мені будласка чи можливо зняти інвалідність з дитиниз діагнозом » Деформуючий артроз правого плечового суглоба з болючим синдромом на грунті остимеліту. Анатомічне вкорочення правого плеча на 5см. Комбінована контрактура правого плечового суглоба».
Відповідь: рішення про встановлення та зняття інвалідності лежить в компетенції виключно МСЕКу
Доброго дня!
Я інвалід 3-групи, 1959 р.н., страховий стаж 37 років,
продовжую працювати. Одержую пенсію по інвалідності з
2005 року. У грудні 2015 вирішив звільнитися та перерахувати
пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за віком. За який
період часу буде розраховуватися показник середньої зарплати
по Україні для мого перерахунку?
Дякую
Відповідь: з цього приводу написана стаття на сайті, ознайомтесь
Добрый день! Моей маме (59 лет), пенсию по возрасту получает с 55 лет, после перенесенного инсульта есть возможность оформить инвалидность 2 группы. Размер пенсии по возрасту — 1000,0 грн. Возможно ли ей оформить пенсию по инвалидности и будет ли она ее получать дополнительно или вместо пенсии по возрасту? Стажу работы у нее практически нет… пару лет. Заранее признательна. С уважением, Наталья
Відповідь: вона може оформити пенсію по інвалідності, але ці пенсію не обєднуються. Потрібно буде обирати. Зверніться до УПФУ -дізнайтесь яка можлива буде пенсія по інвалідності, якщо оформить, з врахуванням стажу вам назвуть приблизну суму
Добрий день!У моєї 4-ри річної доньки була операція по частковому видаленню пухлини в гол.мозку.Повністю видалити не можна.Чи дадуть їй інвалідність?
Відповідь: залежить від комісії МСЕК
Добрий день!
Мій дятько потрапив у дтп за кордоном, пропрацював майже все життя також за кордоном відповідно стаж малий на Україні (2 роки)!
скажіть він має можливість отримати пенсію по інвалідності на Укараїні?
Відповідь: якщо підтвердженням стажу буде лише два роки-то в Україні не зможе, це буде лише мінімальна допомога в УПСЗ. Якщо працював офіційно за кордоном, то можливо є можливість підтвердити стаж його там в Україні та якщо є двохстороння угода між країнами про визнання стажу.
Добрий день, моя сестра інвалід — 3 група, 1- категорія чорнобильця, отримує пенсію за віком 1234грн. В ПФ їй сказали, що вигідніше їй отримувати пенсію за віком чим чорнобильську пенсію, це вірно, дякую, чекаю відповіді.
Відповідь: сказати що вигідно без ознайомлення з пенсійною справою -не можемо
Добрий день. Скажіть будьласка мені 28 років страховий стаж 3 роки є. В грудні мені дають 3 групу. Який розмір пенсії мене чекає? Дакую за відповідь.
Відповідь: пенсія по інвалідності, розмір можете розрахувати за прикладом, що в статті на сайті
Добрий вечір! Я маю інвалідність з дитинства, з 1994 року на обліку двобічна нейросенсорна приглухованість 4-го ступеня, ще по зору проблеми гіпертонічний астиматизм обох очей до 18-ти років мама отримувала за мене допомогу, у 18 років мені дали 3-тю групу інвалідності кожних 2 роки проходжу МСЕК зараз мені 27 і знову продовжили на два роки. Таке питання який період потрібно бути на групі, щоб призначили пенсію пожиттєво, чи таке не можливо?
Відповідь: закон не визначає такого строку, це все в компетентності МСЕКу