Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

  • Загальне захворювання
  • Інвалідність з дитинства
  • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
  • Професійне захворювання
  • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
  • одержані під час захисту Батьківщини;
  • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
  • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
  • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
  • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
  • одержані внаслідок політичних репресій;
  • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

  • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
  • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

708 комментариев on Пенсія по інвалідності

  1. Светлана:

    Здравствуйте. Я инвалид 3 группы. Работаю журналистом комунального СМИ. Мне назначена пенсия с 24.03.2015 года.Так как я обратилась 12.06.2015 года пенсия назначена в соответствии ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Является ли правомочным прекращение выплаты мне пенсии по инвалидности с 1.04.2015 года?

    Відповідь: якщо у вас державна служба, а не зрозуміло, ваше комунальне підприємство відносить до держ.служби чи ні, тожі правомірно. Відповідно до закону

  2. Оксана:

    підкажіть, мій батько має посвідчення ліквідатора на ЧАЕС. зараз має трудову пенсію тракториста 1350гр.Чи зміниться його пенсія в разі отримання групи інвалідності. був на ЧАЕС у 1987р.Спасибі.Оксана.

    Відповідь: якщо буде встановлено, що інвалідність повязана з ЧАЕС-так

  3. Анна:

    а если у меня доход был поменялся сразу после первой подачи,но они учитывают предыдущие пол года и я могу подать через пол года заново или раньше и что эти 6 мес не выплатят?

    Відповідь: зверніться за розясненням до УПСЗ- на прикладі вашої справи вам дадуть пояснення

  4. Анна:

    и это значит,что повторно я могу в маю подать и как я буду получать за все месяци когда была присвоенна група?

    Відповідь: якщо ваші доходи зміняються, ви можете звернутися в УПСЗ ще раз, але призначена буде пенсія НЕ за всі роки, що у вас група, а з дати подачі заяви та відповідності доходів

  5. Анна:

    а если я подавала в ноябре месяце того числа в которого мой муж уволился с работы все равно учитываеться предыдущий доход для выплаты по группе?

    Відповідь: береться до уваги всі шість місяців перед датою подачі заяви

  6. Анна:

    мне дали 3 группу,когда я пошла оформлять выплату мне сказали у мужа большой доход,вам больше всего откажут,это что я не буду ничего получать если у меня стаж маленький в пенсионом,а в совбес у мужа зарплата не подходит?

    Відповідь: так, якщо у вас стажу недостатньо, тоді в УПФУ пенсія не призначать, а в УПСЗ призначають за доходами на родину

  7. Уляна:

    Скільки виплачують інвалідам ІІІ групи?

    Відповідь: в залежності від страхового стажу, точну суму ви можете зясувати в УПФУ

  8. Наталья:

    Добрый день!
    Извините, но мне не понятен Ваш ответ, все как-то обтекающе.Перерасчет с какого периода и как он делается -с дня подачи заявления или мне были должны его *автоматом* сделать с сентября как положено, или это уже с декабря новое повышение (о котором тоже пиарились перед выборами).Где можно почитать *о наличии стажа 25 лет, есть такой закон?*.
    Спасибо.
    Наталья.

    Відповідь: наша відповідь грунтується на вашому описі, а він також не зовсім зрозумілий і тим паче не містить документів, щоб робити конкретні висновки та давати консультації. Що саме у вас з пенсійною справою — нам не відмомо. всі закони, що регулюють пенсію, призначення та збільшення є в статті на сайті.
    Дублюємо:
    http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05
    http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1058-15

  9. Наталья:

    Добрый день!
    Хочу выразить вам слова благодарности за оказанную помощь в решении вопроса (я вам писала 25.10.15 г.).
    На сегодня у меня снова возникли вопросы по начислению пенсии.
    Какой должен быть минимальный стаж работы (вроде 25 лет)для получения мин. пенсии 1074 грн. И если это так почему не добавили мне ее с сентября месяца (отказ -у вас нет стажа, это еще вам доплачивает государство). Когда принесла справку с работы, мне начислили пенсию 1074 грн.А за сентябрь, октябрь и ноябрь мне не положено доплата, если справку подала в ноябре. Или это уже всем подняли в декабре, а мне так и неположено?
    Спасибо.
    Наталья.

    Відповідь: якщо УПФУ здійснив перерахунок вашого стажу та принципу нарахування пенсії вам, то має і перерахунок по підвищенню зробити.

  10. подскажите стал инвалидом 2 группы в 50 лет через год на мсэк дали пожизненно 1ю группу б получаю одинаково минимальную пенсию 1074 стаж работы более 15 лет правильно ли это начисление

    Відповідь: це залежить від вашої пенсійної справи, запитайте письмове розяснення в УПФУ

Добавить комментарий