Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

  • Загальне захворювання
  • Інвалідність з дитинства
  • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
  • Професійне захворювання
  • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
  • одержані під час захисту Батьківщини;
  • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
  • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
  • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
  • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
  • одержані внаслідок політичних репресій;
  • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

  • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
  • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

708 комментариев on Пенсія по інвалідності

  1. Саша:

    а що не вирішує МСЕК?чи є такі закони,коли МСЕК-зобов»язаний надати інвалідність,чи вони Боги,яки вирішують твою долю????

    Відповідь: комісія МСЕК- це фахівці, які наділені повноваженнями та діють у відповідності до Інструкції: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1295-11
    В той же час оскаржити ви можете лише в суді, і для цього лише вашого бачиння -замало, необхідно буде доводити альтернативними фаховими заключеннями медиків.

  2. Надія:

    В мого батька,якому 56 років і 25 років стажу роботи, зір лівого ока 0,01, а правого 0,08. Яку групу інвалідності він може отримати?

    Відповідь: це питання виключно в компетенції комісії МСЕК

  3. Яна:

    Чи можу я отримати одноразову адресну допомогу,якщо я інвалід 2групи по зору?Якого розміру і куди звертатись

    Відповідь: до УПФУ та УСЗ

  4. юра:

    Батькові 80 років, та є інвалідом 2 групи загал захворювання, отримує пенсію в розмірі 1300 грн. як інвалід, бо пенсія за віком є меншою. Який розмір пенсії може отримувати батько, коли оформити 1 групу інваліднності? Або на скільки збільшиться його пенсія?

    Відповідь: зверніть до УПФУ за розясненням, оскільки розмір залежить від песнійної справи також

  5. мені 57 років, я в 55 пішла на пенсію за віком, але мені іі зняли в зв»язку з тим, що я була зареєстрована на налоговій,як підприємець. Хоча в 2008 році я писала заяву про закриття і на руках є документ,що діяльність припинена і я ніколи не працювала підприємцем, але немаючи належних знань, я не довела цю справу до кінця. Тепер я хочу оформити пенсію по інвалідності, так як з 35 років хворію на ревмотоїдний артрит, але інвалідність не оформляла. Якщо я оформлю інвалідність, я зможу в 58 рокув перейти па пенсію за трудовим стажем і як буде нараховуваться мені пенсія.

    Відповідь: зверніться до УПФУ за розясненням, необхідно бачити вашу пенсійну справу та документи. Важко дати аналіз на відстані

  6. Олександр:

    Маю інвалідність 3 групи довічно по зору, отримую 50% пенсії за віком нараховану у 2013 році. Проживаю у 4 зоні Постраждалої від ЧАЕС і маю право виходу на пенсію у 55 років. У 2015 році, після досягнення зазначеного віку, звернувся до ПФ з питання призначення 100% пенсії за віком. Думав, що пенсія стане більшою у 2 рази. На момент звертання вона складала 1049 грн і думав, що стане 2098 грн. Але сталось не так, як бажалось! У ПФ перерахували мені пенсію аж на 950 грн, тобто 50% відсотків пенсії по 3 групі інвалідності було більше ніж стало 100% пенсії за віком. У ПФ пояснили, що у мене на момент звертання у 2015 році було 26 років стажу, а тому я маю право лише на мінімальну пенсію. Чому така несправедливість і чи правильно це з точки зору законодавства?

    Відповідь: так, оскільки вийшла Постанова, яка передбачила певне коло осіб, яким здійснюють підвищення. на сайті на цю тему є стаття

  7. Щлга:

    я інвалід по зору третьої групи маю на довічне мені 50 років. Тепер мені по гіршався мій стан почав падати зір і почався катаракт . У мене короткозорість і велика і різна корекція обох очей косоокість. Я хочу зробити другу групу. Чи можуть мені дати зразу на довговічне користування? Чи не втрачу я попереднє? куди мені звернутись?

    Відповідь: ваше питання виключно в компетенції МСЕКу, до них необхідно і звернутися

  8. Андрій:

    я працював в органах внутрішніх справ з 8.08.2013 р. по 07.01.2016 р. в середині серпня 2015 року я раптово захворів(паркреанекроз), лікувався з серпня 2015 по грудень 2015 року. Після чого мене комісували вже з служби в поліції. Направляють на МСЕК для встановлення 3 групи інвалідності. Наскільки мені відомо, мені мають виплатити якусь суму страховки….скажіть будь-ласка, приблизну суму виплати та яку суму пенчіїпо інвалідності мені мають виплачувати!!!

    Відповідь: приблизної суми не має, вона у кожного різна, зверніться до УПФУ письмово

  9. оксана:

    Закритий двохкісточковий перелом правого ступеневого суглобу,перелом задньої кістки зі зміщенням відламків та підзвихом стопи дозовні.Чи передбачається група по інвалідності після 120 днів

    Відповідь: це вирішує МСЕК та лікарі.

  10. Вікторія:

    скажіть при вроджені невиліковній генетичній ваді чи зобов’язані МСЕК призначети групу інвалідності довічно ?

    Відповідь: питання МСЕКу завди дуже індивідуальне, закон не визначає конкретно- за якої хвороби дається яка інвалідність, це все на рішення МСЕКу відводиться

Добавить комментарий