Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

  • Загальне захворювання
  • Інвалідність з дитинства
  • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
  • Професійне захворювання
  • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
  • одержані під час захисту Батьківщини;
  • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
  • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
  • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
  • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
  • одержані внаслідок політичних репресій;
  • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

  • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
  • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

708 комментариев on Пенсія по інвалідності

  1. Надя:

    Інвалід 2гр. заг. захворювання. Працюю в чорнобильській зоні але не є чорнобильцем. Відпустка 24. +14 чорноб., +7 шкідливість, +10 на дитину. Чи є якась додаткова?

    Відповідь: ні

  2. Наталія:

    Доброго дня! Мій чоловік прооперований на позвонкову грижу. Через 5 місяців після операції у нього рецедив 4.6 мм. Чи можна в такому випадку оформити інвалідність? Дякую.

    Відповідь: це питання вирішує комісія МСЕК

  3. Вячеслав:

    Інвалід 2 групи заг. захворювання, зараз 25 років. Після закінчення інституту і перекомісіювання поставили 3-тю, пенсію відмінили у звязку з тим, що мій середньомісячний дохід більший ніж середній дохід по Україні, що це ще таке?

    Відповідь: скасував хто? УПФУ — не міг. Лише УСЗ, якщо ви отримували не пенсію, а соц.допомогу. Візьміть письмову відмову та зясуйте деталі

  4. Татьяна:

    Инвалид третьей группы, после перекомиссии прошло 2,5 месяца, выплат не поступало, поехала узнать в районную социальную службу почему нет выплат, они обосновали это тем, что в государстве денег нет. Кто виноват что нет денежных поступлений сейчас мне?

    Відповідь: встановлюють вину компетентні органи, тому на ваше питання -хто винен, ми відповіді не маємо. Пишіть письмове звернення, в країні забезпечуються соц.виплати

  5. Г.:

    Доброго дня. Мій батько інвалід першої групи, але цю групу він отримав в 2013 і за обставинами змушений був переїхати в Росію (зараз він громадянин РФ). Чи має він право якщо не на пенсію, то на які-небудь пільги в Україні? (До цього він отримував пенсію, як інвалід третьої групи).

    Відповідь: без документів по вашій справі, зробити правовий висновок не вбачається можливим

  6. Валентина:

    Здраствуйте у меня муж инвалид 1а групы ему 56 лет трудовой стаж больше 15 лет мы получаем пенсию в розмере 1100грн. Чи правильно етот розмер и скока точно мы должны получать скажыте пожалуста!)

    Відповідь: ми не можемо цього знати з вашого опису. Це вирішується по вашій пенсійній справі. Робіть запит до УПФУ

  7. Юлия:

    Скажите, пожалуйста, могут ли на перекомиссии на 2 гр.,третью ДОСРОЧНУЮ группу забрать.Досрочная — это ведь пожизненно.

    Відповідь: це питання виключно в компетенції МСЕКу

  8. Юлия:

    Мне 54 года и я инвадид 3 группы бессрочно (авария). Могут ли мне на перекомиссии на 2 группу, забрать вообще инвалидность. У меня вначале была 1 группа и 2 группа.

    Відповідь: ми не бачимо вашу медичну справу, та стан вашого здоровя. Це рішення в компетенції МСЕКу

  9. Нелли:

    если госслужащий находится в отпуске по уходу за ребенком до 6 лет, имеет ли он право на пенсию по инвалидности 3 группы детства (с работы доходов нет)

    Відповідь: якщо по догляду-то ні

  10. Світлана:

    Інвалід 2 групи загального захворювання. Загальний стаж 30 років. Педагогічний стаж 20 років. Говорили, що інваліди 2 групи можуть отримувати пенсію, як при досягненні пенсійного віку. Чи тільки 90%?

    Відповідь: зверніться до вашого УПФУ

Добавить комментарий