Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

  • Загальне захворювання
  • Інвалідність з дитинства
  • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
  • Професійне захворювання
  • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
  • одержані під час захисту Батьківщини;
  • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
  • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
  • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
  • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
  • одержані внаслідок політичних репресій;
  • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

  • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
  • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

708 комментариев on Пенсія по інвалідності

  1. Олександр:

    Мені 26 років. Медична комісія визнала інвалідом 3 групи,але через відсутність трудового стажу (є лише 1,5 р)пенсійний фонд відмовляється виплачувати соціальну допомогу. Що робити?

    Відповідь: звернутися в УСЗ, за мінімальною сумою допомоги

  2. Наталія:

    Доброго дня!
    Потрібна кваліфікована допомога.
    Мені 37 років. У липні проведена операція з приводу раку щитовидної залози (тотальна тиреоїдектомія). Через місяць призначено радіойодтерапію.
    *Скільки часу я маю право знаходитися на лікарняному з таким діагнозом для оформлення інвалідності?
    *Протягом якого терміну я маю подати документи до МСЕК? (чи є якісь обмеження у часі)
    *Чи потрібно щороку проходити переогляди? (відомо про різні випадки, але цей самий діагноз)
    *Чи достатньо мені стажу для мого віку, для призначення пенсії (9,6 років в тому числі одна декретна відпустка — 3 роки)
    Завчасно вдячна!

    Відповідь: більшість відповідей на ваші питання потребує вивчення ваших документів, в тому числі і медичних. Тому за кваліфікованою допомогою радимо звернутися очною, якщо на сайті загальна інформація вам не допомогла

  3. Саша:

    Доброго дня! З 2012 по сьогоднішній день хворію спондело артритом (хвороба бєхтєрєва), офіційно лікувався в 2013 та в 2016, 2ва роки займався самолікуванням і виписок з медичних закладів немає. В даний час добився досить хорошої ремісії але працювати неможу, бо бувають періодичні приступи болів в суглобах кінцівок та хребта. Знаю що по закону я мажу отримати групу, але мені на початковому етапі, тільки но я запитав свого лікаря що мені робити і куди звертатись то мені повідомили що це буде коштувати 5000 грн. Чи зможу я зробити це безкоштовно і до кого я зможу звернутись за допомогою? Дякую

    Відповідь: зверніться до місцевих органів влади

  4. Лара:

    25 років. Інвалід 2 групи, вчилася, тепер, напевно, буду третьої (інвалід з дитинства, оп/рух.ап.) якщо я зараз не можу пройти перекомісію, то на який тривалий термін я можу розраховувати, щоб її перенести (перекомісію). Дякую!

    Відповідь: вирішує МСЕК

  5. доброго дня чи можу я їздити міських маршрутка без платно мені 29р 3 група

    Відповідь: перелік пільг для різних груп встановлен в статтях на сайті.

  6. Сергій:

    Поліклініка подала мої документи на міьку МСЕК. 20.05.16 р.мене оглянули, та на 10.06.16 р. направили мене на обласну МСЕК, яка мене направили до Вінницького НДІ реабілітації інвалідів що до встановлення мені групи. Там я перебував з 13.06.16 р. по 01.07.16 р. Документи з рекомендацією встановити мені 3-ю гр. на один рік надійшли на МСЕК 28.07.16 р., на МСЕК викликають на 10.08.16 р. З якого числа мені повинна призначити пенсія?

    Відповідь: з дати комісії МСЕК про визначення групи та призначення статусу інваліда

  7. Александр:

    Я мав 26 років трудового стажу. Ще 7 років пребував на 3 групі інвалідності загального захворювання. Тепер групу інвалідності мені не продовжили. скільки років стажу у мене буде при оформленні пенсії за віком?

    Відповідь: інформацію по стажу і віку є в статті на сайті, ознайомтесь

  8. Доброго дня! допоможіть,будь ласка, розібратися детально. в мене виявили рак шлунку. два тижні мені присвоїли ІІ ГРУПУ інвалідності довічно.Яка пенсія мені передбачена. Вище статі читав..неможу розібратися. В Пенсійному сказали, що держава кошти не виплачує… мені 53 роки , все життя пропрацював в МВС .на пенсії за вислугою та віком.

    Відповідь: без вашої пенсійної справи та документів, надати вам відповідь не можемо. Якщо у вас стажу достатньо, то пенсію виплачує УПФУ, якщо недостатньо-УСЗ

  9. lesia:

    мій чоловік пішов на пенсію у 50 років, пенсіонер по віку, працював у шахті.Чоловік був на пенсії і ще працював у березні місяці 2016 року він дістав інсульт від якого не може володіти лівою стороною. На лікарняному він був 120 днів з серпня місяця мають йому дати першу групу інвалідності. Він був застрахований чи має він право отримати страхівку.

    Відповідь: звісно, необхідно звернутися до страхової компанії

  10. Людмила:

    Мій колишній чоловік отримує пенсію купивши її через лікарів с. Скаржинці Хмельницького району. Коштує така пенсія близько 1000 доларів. 59 років був здоровим, а тепер пенсія до 3000 грн. Чи можна довести корупцію?

    Відповідь: можливо, звертайтесь в поліцію

Добавить комментарий