Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

  • Загальне захворювання
  • Інвалідність з дитинства
  • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
  • Професійне захворювання
  • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
  • одержані під час захисту Батьківщини;
  • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
  • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
  • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
  • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
  • одержані внаслідок політичних репресій;
  • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

  • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
  • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

708 комментариев on Пенсія по інвалідності

  1. Марія:

    Добрий день!Скажіть будь-ласка поїхав на комісію групу не дали, до цього часу 1 ік отримував пенсію по інвалідності, кажуть не той діагноз, а до цього часу був той, як таке може бути?

    Відповідь: без ваших документів, ознайомлення з ними, ми ніяк не можемо сказати.

  2. Руслана:

    ДОБРИЙ ДЕНЬ ! я інвалід 3 групи загального захворювання не працюю маю трудовий стаж 20 років на скільки зменшиться розмір пенсіі якщо я піду працювати дякуую

    Відповідь: для розрахунку -зверніться в УПФУ

  3. Олександр:

    Добрий вечір! В статтях Закону «про …державне страхування» зазначено про виплати дітям-інвалідам до досягнення ними 16 років та про призначення пенсій інвалідам з 23 років при наявності 1 року страхового стажу. З 16 до 23 років провал в законі. Що робити студенту 20 років з 2гр. інвалідності (не робоча) без страхового стажу? В УСЗ кажуть, що без страхового стажу забезпечення лягає на батьків студента.

    Відповідь: окрім Закону, є ще Постанови КМУ, які звужують положення закону. На сайті в статті є розяснення

  4. Олександр:

    Добрий день! Моїй дочці (студентка) призначили 2 гр. інвалідності. В собезі Святошинського району Києва кожний раз замовляють нові довідки. Тепер потрібні довідки з місця роботи батьків і, немовляв, пенсію взагалі їй скоріш за все не призначать. Які норми закону для студентів у цьому випадку?

    Відповідь: запросіть в УСЗ їх обгрунтування. В статті є загальна-правова інформація

  5. Сергій:

    Добрий вечір! у мене батько інвалід ВВВ ІІ група, втратив повністю зір, інсульт, погано пересувається, зовсім себе не обслуговує. Чи повинна медико-соціальна комісія виїхати додому для встановлення І групи?

    Відповідь: так, закон це передбачає

  6. Виктор:

    Добрый вечер! Проработал 16 лет в особо вредных условиях,у меня с детства отсутствует одна почка. Хочу подать на 3 группу и продолжать работать.По какой формуле будет рассчитываться моя пенсия при условии, что стаж на предприятии идет год за два?

    Відповідь: це вам зможе відповісти УПФУ при вашому зверненні

  7. Марія:

    Доброго дня! Я інвалід 3 групи загального захворювання працюю в органах місцевого самоврядування. У цьому випадку пенсія буде виплачуватися, вірно?

    Відповідь: ні, не буде

  8. ніна:

    На який термін встановлюється інвалідність дітям із целіакією? Якими нормативними документами це визначено ?

    Відповідь: рішенням МСЕК\ЛКК це визначається. Нормативна база є в статті на сайті

  9. олексанр:

    скжіть буь ласка чи поновлено пенсію інваліам 3 групи (служба в органах місцевго самоврядування) і якщо так то з якого числа

    Відповідь: в 2017 році відновлення не передбачено

  10. Доброго вечора!Я інвалід 3 групи заг.захв.Планую йти на роботу держ.службовцем.У цьому випадку пепсія не виплочується, вірно?

    Відповідь: вірно

Добавить комментарий