Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

  • Загальне захворювання
  • Інвалідність з дитинства
  • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
  • Професійне захворювання
  • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
  • одержані під час захисту Батьківщини;
  • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
  • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
  • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
  • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
  • одержані внаслідок політичних репресій;
  • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

  • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
  • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

708 комментариев on Пенсія по інвалідності

  1. Неля:

    Добрий день! У мого чоловіка Інвалідність з дитинства ІІІ група (949 грн), хоча була ІІ група просто він відказався заплатити так як вони сказали маленьку матеріальну допомогу,сказав «Я хворий за, що платити». А в цьому році вийшла такаж ситуація то дали інвалідність тільки на рік,а завжди була на два роки.У нього проблеми з нирками.І він получає ще по втраті годувальника 1000 грн. Скажіть як можна цьму зарадити??? Чоловіку 32 роки

    Відповідь: пишіть скарги на обласну МСЕК на дії районної, лише в такій спосіб. Або ж заяву в мілдіцію про вимагання хабару

  2. Наталья:

    Спасибо за ответ.
    Устно отказывали, мотивация, что вы не по возрасту ушли на пенсию а по заболеванию в 40 лет. Сейчас я работаю (по истечении двух лет после оформления пенсии я вышла на работу и работаю до сих пор)
    Спасибо еще раз за ответ.
    Наталья.

  3. Наталья:

    Я инвалид 3 группы и получаю минимальную пенсию 949 грн.Два раза пыталась пересчитать на увеличение, но мне в пенсионном говорят, что не положено. Страховой стаж больше 23 лет, мне 49 лет (нужен 12).

    Відповідь: УПФУ відмовляє письмово чи усно. Просіть письмову відмову, нехай зазначать причину відмови.

  4. Альона:

    Дякую за відповідь

  5. Альона:

    Дуже дякую за відповідь, нажаль виздоровлення немае в такій хворобі . А з приводу якщо я відкирю чп на себе ,з мене не знімуть группу ?

    Відповідь: не знімуть

  6. Альона:

    Добрий день ,у мене инвалидність з дитинства 3 групи (двухсторонній кокс артроз тазобедренних суставів)я не працюю .У мене пише коміссія завжди — в звязку з тимчасовою непрацездатністью чи до відновлення тимчасової непрацездатності — дослівно не скажу .Підскажіть Що це значить? І ще таке питання,підскажіть будь-ласка якщо я хочу відкрити ЧП (верніше чоловік там буде працювати але відкриємо на мене бо не потрібно буде платити в пенсійний фонд налог ) то це якось вплине на мою группу(пенсію ) ?

    Відповідь: що має на увазі МСЕк, краще запитати у самого МСЕКа, ймовірно що це мається на увазі, у випадку вашого виздоровлення, група буде знята

  7. Олександр:

    Добрий день.Я інвалід дитинства II групи з обмеженою працездатністю, пенсія 979 грн (навіть не прожитковий мінімум) Чи вірно нараховано розмір пенсії?

    Відповідь: розмір залежить від страхового стажу, тому відповісти за вашими данним не можливо.Прочитайте статті на сайті та зробіть додатково запит до УПФУ про надання пояснень про умови та порядок нарахування

  8. алёна:

    Скажіть будь-ласка мій чоловік інвалід 3 групи отримує пенсію 1049 гр. має трьох не повнолітніх дітей чи повинна йому бути ще якась допомога.

    Відповідь: автоматично -саме йому ні, допомог не передбачено, можливо на всю родину по різним підставам- але про це прочитати вам необхідно в статтях на сайті

  9. Людмила:

    Я непрацюючий інвалід 3 групи. Написала в пенсійному заяву про призначення пенсії по інвалідності в розмірі песії на віком. Стаж пенсійний більше 33 років. Пенсійний обрахував і получилось 70 % розміру пенсії. Це правильно і за якою
    ст. закону?

    Відповідь: принцин нарахування описан в статті на сайті, а як рахував УПФУ і чому саме так- невідомо нам. Запросіть письмове пояснення в УПФУ

  10. Іван:

    Добрий день я інвалід дитинства 3 групи діагноз хозл 2 степені чи має право комісія МСЕК не продовжити групу на групі вже 6 років дякую

    Відповідь: це питання виключно в компетенції МСЕКу, відповісти вам щодо правомірності дій МСЕКу не бачивши вашу медичну справу, не маючи медичних знань та освіти, не можливо.
    Якщо ви не погоджуєтесь з діями МСЕКу, ви вправі їх оскаржити.

Добавить комментарий