Умови призначення пенсії по інвалідності:
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Групи інвалідності
Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи.
Механізм встановлення групи інвалідності
Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.
Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності, подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.
Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.
Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.
Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження документів на МСЕК.
Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.
Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Причинами інвалідності можуть бути:
- Загальне захворювання
- Інвалідність з дитинства
- Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
- Професійне захворювання
- Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
- одержані під час захисту Батьківщини;
- одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
- одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
- пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
- пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
- одержані внаслідок політичних репресій;
- пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;
Захворювання:
- отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
- пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності
для інвалідів I групи:
до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;
від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;
від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;
від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;
від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;
від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;
від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;
від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;
від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;
від 54 років до досягнення особою 59 років включно — 10 років;
для інвалідів II та III груп: до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;
від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;
від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;
від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;
від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;
від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;
від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;
від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;
від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;
від 43 років до досягнення особою 45 років включно — 10 років;
від 46 років до досягнення особою 48 років включно — 11 років;
від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;
від 52 років до досягнення особою 55 років включно — 13 років;
від 56 років до досягнення особою 59 років включно — 14 років.
Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.
У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.
Розмір пенсії по інвалідності
Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.
Період, на який призначається пенсія по інвалідності
Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу
Tags: пенсія по інвалідності
Добрый день.подскажите пожалуйста. Сложилась сложная ситуация и не знаю вообще что делать и к кому обращаться.моя бабушка была опекуном своей дочери (инвалид детства с пожизненной пенсией) бабушка умерла 2,5 года назад. Я внучка умершей оформила через суд над своей теткой опеку.после получения решения суда по опеке обратилась в Днепровский пенсионный(так как в пенсионном моей тётки стоит их печать) на мое обращение ответили что пенсионного дела тети у них нет и они не начисляли ей пенсию.отправили в управление Соцтруда со словами мы -мы ничего не знаем.
Вопрос в том , что нас заверили , что начислениевыплат на нвалида детства закончились со смертью опекуна(Ее матери). Так ли это или просто хотят скрыть деньги? И что в этом случае делать?
И ещё вопрос что может и должна получать я как опекун и инвалид детства(моя тётя)?
Відповідь: без огляду вашої персональної справи відповісти не вбачається можливим.
Добрий день.3 2011року я знаходжусь на пенсії за вислугою років.В грудні 2017 перебувавши на роботі за кордоном.отримав травму руки з частковою ампутацією пальців.Прохожу лікування.Чи доцільно мені оформляти інвалідність в даній ситуацїї?
Відповідь: якщо МСЕК визначить, що є підстави, то звісно варто.
Доброго дня. Працюю землевпорядником сільської ради з серпня 1992 року. В 2011 році переніс обширний інфаркт міокарду, отримав ІІІ группу інвалідності яку через рік комісіяя МСЕК забрала. в квітні 2017 року переніс другий обширний інфаркт знов отримав ІІІ групу інвалідності а вже в вересні була зроблена операція шунтування після якої в січні 2018 року отримав ІІ групу інвалідності.Чи маю я право на отримання 90 відсотків пунсії по віку, і чи соцзабез має нараховувати мені пенсію державного службовця чи пенсію на загальних підставах. Доречі в данний момент отримую пенсію по нарахуваннях 2011року , чи відповідає це закону ?
Відповідь: інформація по вашому питанню є в статті на сайті, знайомтесь
Доброго дня! Я з 1992року на пенсії інвалід 3 групи загального захворювання. Продовжую працювать.Працювала в школі, будинку дитячої та юнацької творчості на даний час провідним науковим співробітником районного муз в органах . З 2010 року за перерахунком пенсії не зверталась. У вересні 2017 звернулася до Пенсійного Фонду. Надайте відповідб як буде обчислюватись перерахунок. Який період буде братись мій заробіток і чи впливає цена підвищення пенсії. І чи я маю право вибрати період тільки останні три чи пять років заробітної плати. Дякую за відповідь. Стаж на даний час становить 25 років плюс навчання 5 років у ВУЗІ.
Відповідь: без огляду вашої пенсійної справи відповісти не вбачається можливим
Доброго дня! Я інвалід ІІІ групи. Кожного місяця отримувала пенсію на карту приватбанку. Цього місяца пенсія не надійшла. Карта була заблокована протягом 2 тижнів у зв’язку з тим що виповнилось 25 років(ідентифікацію вже пройшла). Що могло стати причиною не надходження коштів?
Дякую.
Відповідь: краще не здогадуватися, а звернутися з запитом до УПФУ
Доброго дня! Я з 2006 року на пенсії інвалід 3 групи загального захворювання. Продовжую працювать.Працюю в органах місцевого самоврядування. З 2006 року за перерахунком пенсії не зверталась. У січні надала заяву в Пенсійний Фонд. Надайте відповідб як буде обчислюватись перерахунок. Який період буде братись мій заробіток. І чи я маю право вибрати період тільки останні три чи пять років заробітної плати. Дякую за відповідь. Стаж 38 років.
Відповідь: інформація є в статті на сайті.
доброго дня у мене лімфома ходжкіна 2 стадія чи маю я право на групу інвалідності довічно?
Відповідь: це визначає МСЕК
Мені 35 років ,стажу маю 3 роки училища.Претендую на третю групу інвалідності ,маю сколіоз шийного відділу середньої важкості.Скажіть яка сума пенсії мені передбачається.Дякую
Відповідь: залежить від особистої вашої пенсійної та страхової справи. Інформація є в статті.
Доброго дня!Після трансплантації легень за кордоном, МСЕК зробив заключення, що я є інвалідом 2групи пожиттєво, спираючись на закон після трансплантату в якому переважно йде мова про ниркт і печінку! Після трансплантації легень маю дуже багато обмежень!. Скажіть чи можна оскаржити після 2 років після ухвалення рішення(після цього знаходжуся закордоном на контролі)? Дякую
Відповідь: оскаржити -підстав не має, да і строки пропущені. Подавайте на перегляд рішення
Доброго дня!У 1,2 роки мені зробили операцію на січовому міхурі зліва, а через 4,4 роки — операцію з видалення лівої нирки. На правій хр. пієлонефрит. Але у медичній довідці помилково написали не повне видалення (нефректомія), часткове (резекція). На рентгенівських знімках і у діагнозі завжди писали хр. пієлонефрит ЄДИНОЇ правої нирки. Усе життя я прожила на диспансерному обліку, але без групи, бо моїй мамі, а потім і мені лікарі казали, що ми не маємо право на інвалідність. Але у віці 48 років я подала документи до МСЄК і мені призначили пенсію з інвалідності дитинства 3 групи. Я знаю, що діти-інваліди, що втратили годувальника мають право ще на одну додаткову пенсію. Моїх батьків на час призначення мені групи інвалідності вже не було в живих. Але Пенсійний фонд відмовляє мені у призначенні додаткової пенсії із втратою годувальника, посилаючись на те, що у мене не має довідки, що я могла би бути дитиною-інвалідом саме до 6-річного віку. В усіх моїх лікарнях, де я перебували на обліку, мої медичні картки знищені, на руках тільки післяопераційний єпікріз і декілька записів з діагнозом хр. пієлонефрит ЄДИНОЇ правої нирки. Підкажіть, будь ласка, до кого мені треба звернутись за роз`ясненням чи маю я інвалід дитинства 3 групи на додаткову пенсію із втратою годувальника і на підставі яких документів? Дякую.
Відповідь: почніть зі звернення до центрів правової допомоги, безкоштовної, яка надається у вашому місті