Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

  • Загальне захворювання
  • Інвалідність з дитинства
  • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
  • Професійне захворювання
  • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
  • одержані під час захисту Батьківщини;
  • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
  • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
  • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
  • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
  • одержані внаслідок політичних репресій;
  • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

  • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
  • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

708 комментариев on Пенсія по інвалідності

  1. Я Ярослав івалід 2групи-івалід здитинства, в мене стаж 6р. Коли я маю перерахуватипенцію???

    Відповідь: зверніться в УПФ за розясненням

  2. Ігор:

    Яку групу інвалідності призначають після двох інсультів

    Відповідь: визначає МСЕК

  3. Олег:

    «Перерахунок пенсії по інвалідності буде зроблений, в зв»язку з продовженням, чи перерахунок здійснюються тільки після кожних 2 років»
    Забув добавити, що я працюючий, тобто страховий стаж став на рік більший від призначення пенсії по інвалідності.

    Відповідь: є пояснення в статті, також ви можете звернутись до УПФУ за розясненням. Заочно відповісти на ваше питання не вбачається можливим

  4. Олег:

    Доброго дня! Рік назад мені була встановлена 3 група інвалідності. Декілька днів назад пройшов перекомісію, після якої строк дії продовжили ще на 2 роки. Перерахунок пенсії по інвалідності буде зроблений, в зв»язку з продовженням, чи перерахунок здійснюються тільки після кожних 20 років? Дякую.

    Відповідь: ні, в залежності від змін в законодавстві.

  5. Оля:

    Доброго дня!скажіть будь ласка,чи може працевлаштований інвалід 2 групи отримувати пенсію по інвалідності?дякую!

    Відповідь: може

  6. василь:

    Добрий день. Я (сам пенсіонер)опікун своєї дружини, вона недієздатна по суду, інвалід 2 групи по псих захворюванню(без права працювати), кожен рік подовжуємо термін інвалідності на рік. Отримує пенсію 1452 грн, при стажі більше 25 років і я як опікун на неї отримую 1700 грн соцдопомоги. Цей стан інвалідності настав у 2011році,під час декретної відпустки- через рік після операції -тотальна Тиреоїдектомія — повне видалення щитовидної залози з по життєвим прийманням гормонів л-тироксину(під час якої був стан клінічної смерті)., та раніше операції з видалення жовчного міхура(можливо тут потрібно оформлювати інвалідність?). Зараз загальний стан здоровя погіршується Чи дають ці дві операції якійсь преференції по збільшенню розміру та типу пенсії, куди можно звернутись для більш детального роз’яснення ?

    Відповідь: не є підставою, але розяснення ви можете отримати в УПФУ

  7. Доброго дня мені 24 рокі мене звати Ілля, я інвалід 3-групи, але лікарь який мене оперував казав що я маю мати 2-групу пожитеву, як це зробити? мій діагноз (Дисплазія портальної вени, портальна гіпертензія,варикозне розширення вен стравоходу 4-3 стадії, хронічний гастродуденіт, фиброз печені F2.) це все вроджено і дуже не дає нормально жити не те що працювати, і щей селезінка удаліна, кожен раз МСК єхідно подставляє мені всякій бред, як і де зробити 2-групу пожизнено.можливо хтось опише мені це все щоб я знав що робити?

    Відповідь: зверніться за очною фаховою допомогою

  8. олена:

    Моєму сину 25 років він отримує пенсію по псіхатрій 2-гой групи 1452 грн скажіть буте ласка яка меє бути пенсія

    Відповідь: знайомтесь з інформацією в статті

  9. Олег:

    Скажіть, будь-ласка, до цього часу так і не прийнято закон про оплате пенсії людям з інвалідністю 3 гр. , які працюють на посадах державних службовців?

    Відповідь: ні

  10. Роман:

    Скажіть будь ласка МСЕК визначила мені 2 групу інвалідності травма при виконанні службових обов’язків в ОВС та 65 відсотків втрати працездатності, чи дає відсоток втрати працездатності, добавку до військової пенсії.

    Відповідь: ні

Добавить комментарий