Умови призначення пенсії по інвалідності:
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Групи інвалідності
Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи.
Механізм встановлення групи інвалідності
Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.
Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності, подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.
Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.
Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.
Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження документів на МСЕК.
Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.
Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Причинами інвалідності можуть бути:
- Загальне захворювання
- Інвалідність з дитинства
- Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
- Професійне захворювання
- Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
- одержані під час захисту Батьківщини;
- одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
- одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
- пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
- пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
- одержані внаслідок політичних репресій;
- пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;
Захворювання:
- отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
- пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності
для інвалідів I групи:
до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;
від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;
від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;
від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;
від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;
від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;
від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;
від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;
від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;
від 54 років до досягнення особою 59 років включно — 10 років;
для інвалідів II та III груп: до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;
від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;
від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;
від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;
від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;
від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;
від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;
від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;
від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;
від 43 років до досягнення особою 45 років включно — 10 років;
від 46 років до досягнення особою 48 років включно — 11 років;
від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;
від 52 років до досягнення особою 55 років включно — 13 років;
від 56 років до досягнення особою 59 років включно — 14 років.
Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.
У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.
Розмір пенсії по інвалідності
Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.
Період, на який призначається пенсія по інвалідності
Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу
Tags: пенсія по інвалідності
Я на пенсії по інвалідності з 2000 року, чи має можливість МСЕК дати мені повічно групу Маю стаж роботи 25 років
Відповідь: питання виключно в компетенції МСЕКу
Доброго дня,!
Мені 58років я інвалід 2 групи загального захварювання +я працюю
Чи пенсійний фонд має право знімати кошти з пенсіі за період мого офіційного працевлаштування
Відповідь: нажаль, так
Работающий пенсионер, 48 лет, стаж 30. В сентябре 2017 дали 3 гр. инвалидности и пенсию по инвалидности (50% пенсии по возрасту). В октябре 2017 «осовременили» пенсию без коэффициента 1,35 и компенсировали снижение пенсии надбавкой. В сентябре 2018 повысили группу инвалидности до 2 (пенсия 90% от пенсии по возрасту). Но 90% от пониженной пенсии. Ожидаемой прибавки не получилось, так как прибавка всего лишь компенсировала снятую надбавку. Кроме того, если МСЭК понизит группу инвалидности до 3, пенсия уменьшится почти в 2 раза и станет намного меньше первоначальной. Это «недосмотр» в законах о «повышении пенсий» или экономия на инвалидах? В проекте «осовремениванмя» предполагалось применение коэффициента 1,35 на весь 2017 год и такой ситуации не возникло-бы.
Так как до 60-ти более 10 лет и пенсия уже насчитана с коэффициентом стажа до 60-летнего возраста, пересчётов каждые 2 года не будет? Ведь стаж не прибавляется?
Что представляют собой пересчёты пенсии работающим пенсионерам каждые 2 года в соответствии с пенсионной реформой? Это полный пересчёт с новыми показателями средней зарплаты по Украине (осовременивание), или просто добавление 2-х лет стажа по старым показателям (по которым происходило первоначальное начисление пенсии)?
Відповідь: ознайомтесь зі статтею на сайті або зверніться до УПФУ за розясненням
Добрий день!
Мене цікавить яка різниця між соціальною допомогою і пенсією
по інвалідності — чи є соц.допомога інвалідам лише тимчасовою виплатою, що залежить від поточного бюджету?
Якщо у мене є певні підстави оформлення інвалідності, через вроджені вади, я не можу оформити таку пенсію по інвалідності, якщо мені за 30 років, і у мене мінімальний стаж (не враховуючи навчання у Вузі) — а вимагається уже 5-6 років трудового стажу. Це питання виникло коли в мене було 20 років — тоді стаж не був очевидно необхідний — тепер через пенсійну реформу я навіть теоретично не можу розраховувати на соц. допомогу (якщо не буду мати необхідного стажу в 15 років), для осіб пенсійного віку, що не набули достатнього стажу. І найбільша проблема в тому, що мій вроджений дефект тепер призводить (призведе) до суттєвого погіршення здоровя, і вже до фактичної інвалідності, тоді розраховувати на звичайну пенсію, і навіть пенсію по інвалідності я тим більше не зможу. Тому я стою перед ризиком залишення без засобів до існування в принципі.
Відповідь: порадимо звернутися за очною фаховою допомогою разом з вашими документами
Чи можна оформити інвалідність після операції по жіночому (видалили органи), але не онкологія
Відповідь: якщо буде на це відповідне рішення МСЕК, то звісно
Мене визнано інвалідом третьої групи загальне захворювання 03.08.2018р.Я зареєстрована в іншому районі, але пенсію хотіла призначати по місцю фактичного проживання.Звернулася в УПФ,НАПИСАЛА ЗАЯВУ ДОВІЛЬНОЇ ФОРМИ та працівники відправили в інший район запит за довідкою МСЕК. ДОВІДКА ПРИЙШЛА В УПФ АЖ ПІСЛЯ 3-Х МІСЯЦІВ,а саме:06.11.2018р. з якого періоду мені буде призначена пенсія? ЯКА МОЯ В ЦЬОМУ ВИНА?
Відповідь: з дати звернення. Більше інформації- в статті на сайті
Чи має право на амбулаторний лікарняний працююча людина після визнання її інвалідом медико-соціальною експертизою?
Відповідь: так
Доброго дня! Мамі 72 роки. Після перенесеного інсульту залишилася паралізована. Якщо буде оформлена 1 група інвалідності, то чи буде і в якому розмірі надбавка до пенсії, яку вона отримує за вислугу років?
Відповідь: знайомтесь з інформацією в статті
Яка група інвалідності встановлюється з діагнозом ниркова недостатність останньої стадії, фістула сформована, але ще процедури діалізу не було.
Відповідь: група присвоється відповідно до нормативного акту МОЗа, за Інструкцією. На сайті в статті є пояснення
Чи входить декрет у стаж.
Відповідь: якщо жінка оформила на себе допомогу при народженні та перебуває у відпустці по догляду