Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

  • Загальне захворювання
  • Інвалідність з дитинства
  • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
  • Професійне захворювання
  • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
  • одержані під час захисту Батьківщини;
  • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
  • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
  • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
  • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
  • одержані внаслідок політичних репресій;
  • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

  • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
  • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

708 комментариев on Пенсія по інвалідності

  1. Оксана:

    доброго дня!підскажіть,будь ласка, по такій ситуації:моя мама повинна була вийти на пенсію в 58 років, але вийшла досткроково в 55 років, отримує пенсію 1160грн.(державний службовець, стаж — понад 30р.). в пенсійному фонді сказала, що розмір пенсії у неї тепер взагалі не буде змінюватись.
    чи правомірно це? оскільки все ж одно прив’язка є до мінімальної пенсії і якщо вона збільшується, то і пенсія у моєї матері теж?

    Відповідь: ні, не правомірно. Візьміть письмову відмову в УПФУ та пояснення причини відмови.

  2. Любов:

    Я інвалід 3-ої групи, отримувала мінімальну пенсію по інвалідності плюс надбавку 50% як мати-героїня. В жовтні мені прийшла надбавка (я так розумію що за 2 місяці — вересень і жовтень) 100 грн.Була пенсія 1428,60 стала — 1528,60 (отримала в жовтні). Чи так має бути? Тоді надалі буде 1478,60?

    Відповідь: конкретну відповідь по вашій справі вам краще запросити в органах УПФУ

  3. Елена:

    Здравствуйте! Я инвалид 3 группы по зрению. У меня пенсия 949 грн, с 1 сентября размер моей пенсии не подняли, в пенсионном фонде моего района мне объяснили, что на инвалидов 3 группы повышение не распространяется, правомерно ли это??? Спасибо

    Відповідь: мали в жовтні місяці і за весерень зробити підвищення. Якщо не має и в жовтні, зробіть письмовий запит до органів УПФУ, щоб відповідь була письмова та зазначена причина відмови

  4. Аліна:

    Мій брат (42 роки)в 2013 році отримав тяжку черепно-мозкову травму, в цьому ж році по сукупності діагнозів отримав ІІ гр. інвалідності.В 2014 році дана група інвалідності була продовжена терміном на 1 рік. В 2015 призначили вже 3 групу. Отримував пенсію 949 грн. Чи буде різниця в оплаті ( судячи по Закону-50% від 949 грн), якщо брат тривалий час безробітний? Поясніть будь-ласка.

    Відповідь: можливо надати відповідь, проаналізувавши повністю вашу пенсійну справу. Зверніться до УПФУ з письмовим запитом.

  5. Анна:

    Мои родители инвалиды 3 группы. Мама-инвалид детства, папа- инвалид армии. С сентября месяца по Украине вырасли пенсии. Моим родителям ничего не добавили? Можно узнать почему так? Инвалиды 3 группы менее достойны. Да ещё и льготы поотменяли.

    Відповідь: спочатку зробіть письмовий запит до УПФУ, оскільки підвищення мало бути для всіх пенсіонерів. Що саме по вашій справі, може відповісти орган УПФУ

  6. саша книга:

    по закону мнедолжны повысить?

    Відповідь: не бачимо вашу пенсійну справу, тому не маємо відповіді

  7. лариса:

    Моєму синові 18 років видалили половину щитовидки, діагноз папілярна карцинома правої долі щитовидної залози (рак), залишилася частина лівої долі, яку лікарі пропонують видалити. На даний час знаходимося під наглядом лікарів, кожні 2-3 місяці контроль аналізів та УЗД. Чи має мій син право на отримання інвалідності? Дякую

    Відповідь: це визначає лише МСЕК і лише в його компетенції це питання

  8. саша книга:

    у меня была 2гр 4гоода,сейчас3 говорят мне небудет повышения потому что у меня нет 20лет стажа.пенсия1049гр

    Відповідь: хто говорить? органи УПФУ? зверніться до них з письмовим запитом та отримайте письмову відповідь.

  9. Мария:

    Доброго дня. Підскажіть, будь ласка, яка група інвалідності повинна бути в мене? В 2009 році мені видалили щитовидну залозу (рак), в 2014 році — видалили молочну залозу (рак 2 стадія).

    Відповідь: нажаль, ми не органи МСЕКу, і не лікарі. Це лише в їх компетенції

  10. Оксана:

    Добрый день! Какие документы необходимы для оформления инвалидности пенсионеру. Нужна ли характеристика с последнего места работы?

    Відповідь: не потрібна. Перелік є в статті на сайті

Добавить комментарий