Умови призначення пенсії по інвалідності:
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Групи інвалідності
Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи.
Механізм встановлення групи інвалідності
Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.
Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності, подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.
Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.
Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.
Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження документів на МСЕК.
Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.
Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Причинами інвалідності можуть бути:
- Загальне захворювання
- Інвалідність з дитинства
- Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
- Професійне захворювання
- Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
- одержані під час захисту Батьківщини;
- одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
- одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
- пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
- пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
- одержані внаслідок політичних репресій;
- пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;
Захворювання:
- отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
- пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності
для інвалідів I групи:
до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;
від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;
від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;
від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;
від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;
від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;
від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;
від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;
від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;
від 54 років до досягнення особою 59 років включно — 10 років;
для інвалідів II та III груп: до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;
від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;
від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;
від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;
від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;
від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;
від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;
від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;
від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;
від 43 років до досягнення особою 45 років включно — 10 років;
від 46 років до досягнення особою 48 років включно — 11 років;
від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;
від 52 років до досягнення особою 55 років включно — 13 років;
від 56 років до досягнення особою 59 років включно — 14 років.
Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.
У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.
Розмір пенсії по інвалідності
Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.
Період, на який призначається пенсія по інвалідності
Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу
Tags: пенсія по інвалідності
Доброго дня.
Доповню своїм зверненням загальну картину.
Я — інвалід 3 групи (довічно), не працюю, маю 32 роки трудового стажу. Ситуація типова — сьогодні отримав пенсію 949 грн. Закон від 17.09.2015 начебто передбачав підвищення виплат і інвалідам 3 групи теж?
У міському відділенні пенсійного фонду відсутність підвищення пенсій інвалідам 3 групи мотивували Постановою Кабіміну від 25 березня 2014 р. № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» (пункти 4.1, 4.2). Інших пояснень там не отримав. Підкажіть, будь ласка, чи є така мотивація законною? Ніде більше не зустрічав інформації про скасування підвищень інвалідам 3 гр. з посиланням на цю постанову.
Буду вельми вдячний за відповідь.
Відповідь: вважаємо таку мотивацію незаконною, якщо відмову надали письмову, подавайте скаргу та позов.
Скажіть будь-ласка в мене чоловік інвалід 3 групи з дитинсва (довічно). Він отримує 949 грн пенції і вже досить давно, ніяких надбавон не було. Чи повинні йому підняти пенцію і чи має він на це право?
Відповідь: радимо звернутися з письмовим запитом щодо вашої справи до УПФУ
Доброго дня!
Звертаюся до Вас з тим же питанням, що і попередні дописувачі. Я інвалід 3 групи з дитинства, отримую мінімальну пенсію розміром 1049 грн. Після анонсованого підвищення я так його і не отримав. Підкажіть будь-ласка наступне питання: куди звертатися за роз’ясненнями, якщо в мене реєстрація в одній області (там і вироблялася пенсія), зараз проживаю і працюю в іншій області і тут же отримую пенсію.
Буду дуже вдячний за відповідь.
Відповідь: до вашого УПФУ, де перебуваєте на обліку та знаходиться ваша пенсійна справа.
Я инвалид 3группы (пожизненно) получаю 949гривен. В октябре не повысили пенсию. В собесе сказали что третьей группе не повысили. Как узнать почему. В законе написано всем категориям граждан.
Відповідь: так, закони визначає що підвищення всім. Зверніться з письмовою заявою про надання пояснення та підстав відмови
Моя пенсія становила до 1 вересня 2015 року 1049 грв при мінімальній пенсії 949 грв по загальному захворюванню 3 робочої группи , непрацючий але маю стаж роботи близько 19 років. Після 1 вересня затвердили зміни що до пенсійного забезпечення . На даний час за вересень і жовтеь я ніяких надбавок не отримав і моя пенсія становить 1049 грв . Питання — чи маю я право на збільшення сумми пенсійного забезпечення .
Відповідь: з вашого опису-маєте
Я інвалід 3 групи (довічно).Причина інвалідності-хвороба. Отримала пенсію за жовтень в сумі 949 гривень.В Пенсійному фонді відповіли,що для інвалідів 3 групи мінімальна пенсія не збільшена з 1 вересня 2015 року.Чому?
Відповідь: отримайте письмову відповідь, з яких причин УПФУ відмовляє у нарахуванні збільшення
тільки що мені в нашому управлінні відповіли.що пенсія інвалідам не буде лоплачуватися. Постало питання кому вірити?
Відповідь: вірити закону. А для цього необхідно брати письмову відповідь.-
до кого мені потрібно звертатись? Я як одержувала 949 грн. так і одержую. Наш прем;єр міністр в своєму виступі сказав.що в жовтні всім додадуть пенсію за 2 місяці.
Відповідь: почніть ваще звернення до органу який робить безпосередньо вам нарахування- районний УПФУ
Доброго дня. Я отримую пенсію по інвалідності 3групи загального захворювання з 2012р.Рік народження 01.01.1962р.Розмір пенсіі-949 грн.Чи буде мені здійснюватись доплата до прожиткового мінімуму до 1074 грн. з 01.09.2015.
Відповідь: має бути здійснена
Доброго дня. Я отримую пенсію по інвалідності ІІІ група (довічно). Причина інвалідності — нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво). На день призначення пенсії мав 28 років та 6 років страхового стажу. На сьогодні маю 19 років загального страхового стажу. Розмір пенсії — 949 грн. Чи буде мені здійснюватись доплата до прожиткового мінімуму до 1074 грн. з 01.09.2015.
Відповідь: має бути здійснена