Види пенсій
Згідно з Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою, оскільки накопичувальна система, ще не функціонує в повній мірі, а недержавна система пенсійного забезпечення залишається не дуже популярною серед населення.
Солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Закон визначає такі види пенсій у цій системі:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв’язку зі втратою годувальника.
Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором».
Варто пам’ятати, що при оформленні пенсії потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.
Строки звернення за призначенням пенсії
Заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, (надалі – Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Куди звертатися за оформленням пенсії
Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.
Перелік документів
Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.
Знайте:
Обов’язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов’язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Зате обов’язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначена. Тому обов’язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.
Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:
— заява – бланк такої заяви надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів;
— заява на виплату пенсії через банківські установи – майбутній пенсіонер сам визначає яким чином він бажає отримувати пенсію. Це може бути будь-яка банківська установа чи поштове відділення. Заявник надає заяву про відкриття рахунку в банку або зазначає що бажає отримувати пенсію на пошті.
— довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;
— трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;
— довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, Пенсійний фонд України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок пенсії без врахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату;
— документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;
— документи про місце проживання (реєстрації) особи;
— кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення.
Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб’єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.
Процедура розгляду заяви про оформлення пенсії
У разі, якщо наданих документів достатньо для визначення права на пенсію, приймається рішення про призначення пенсії за наявними документами та пенсійна справа терміново передається на виплату. У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, управління Пенсійного фонду України письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.
Строк призначення пенсії
У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви. Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть відповідні всіх документи, то пенсія призначається з дня, коли він вже надасть всі необхідні документи.
Який документом посвідчується призначення пенсії
Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом пенсійного фонду. За бажанням пенсіонера йому видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії.
Дуже дякую за оперативність у наданні відповіді!
Іще одне запитання: у ці 14 років ( з 1979 по 1993) попадає період радянських рублів та карбованців. Підкажіть, будь ласка, як у довідці про ЗП повинні бути зазначені ці суми: в руб (крб) чи вже перераховані у гривні? А які правила такого переахунку радянських зарплат у гривні? І хто це повинен робити: Підприємство, що видає довідку чи Пенсійний фонд?
Відповідь: УПФУ.Згідно з Указом Президента України про грошову реформу в Україні від 25.08.96 р. №762/96 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.96 р. №1002, у довідках про заробітну плату для обчислення пенсії заробітна плата в загальній сумі за кожний календарний рік перераховується у гривні в порядку її заокруглення, передбаченому в абзаці першому пункту 2 постанови, з п’ятьма знаками після коми. Тобто у довідках, які містять відомості про заробітну плату за період до 1 вересня 1996 року і після цієї дати, розміри заробітку до 1 вересня 1996 року перераховуються в гривні у співвідношенні 1:100000. Перерахування заробітку в гривні здійснюється в такому порядку його заокруглення: цифра в шостому розряді після коми до 5 відкидається, а більше 5 — збільшується в попередньому розряді на одиницю. При цьому перераховується в гривні загальна сума заробітку за кожний рік в цілому, а якщо в календарному році береться заробіток менше року — сума заробітку за відповідний період. У довідках обов’язково зазначається про перерахунок заробітку з інших грошових одиниць в гривні (лист Міністерства соціального захисту населення України від 09.10.96 р. №01-3/1375-02-6).
Ні відмова усна. Наполягають на тому аби я назвала самостійно п’ять років, про які я хочу мати відомості про зарплату. Підкажіть, будь ласка, а на що мені можна посилатись, аби наполягати на видачі мені довідки за всі 14 років роботи за період з 1979 по 1993 роки?
Дуже дякую!
Відповідь: на нормах закону, вони зазначені в статті на сайті, скористайтесь
Доброго дня!
Я на першому місці роботи пропрацювала 14 років із 1979-го по 1993-й роки (це із 36 років трудового стажу). Підкажіть чи правомірна відмова у наданні довідки про заробітну плату за всі такі 14 років. На цьому підприємстві мені кажуть, що видають довідку тільки за якісь мною обрані тільки п’ять років! Але ж я хочу вибрати для нарахування пенсії кращі п’ять років, а значить хочу бачити зарплату за всі 14 років! Скажіть чи правомірна їх відмова у видачі довідки за всі роки роботи на цьому підприємстві? Заздалегідь дуже дякую!
Відповідь: неправомірна.Відмова письмова?
Виконавче провадження вже є і навять штраф на них наклали. Все-рівно ПФУ, хоча програв і Апеляцію вважає рішення необгрунтованим і не буде виплачувати пенсію поки я не принесу їм документів.
Відповідь: тоді звертайтесь до міліції та працюйте до виконавчої служби.
Підскажіть будь-ласка, у мене є рішення суду про перерахунок мені пенсії. Проте ПФУ відмовляється виконувати його, спираючись на те, що у них не має підтверджуючих документів, а рашення судуд — не головне. На яку норму можна послатись, про те, що документи я не зобов»язана надавати-є рішення суду.
Відповідь: ЗУ «Про виконавче провадження». Візьміть виконавчий лист в суді і зверніться до виконавчої служби.
Скажите,если документы на МСЕК подать в мае,а комиссия будет в августе,выплатит ли пенсионный фонд пенсию за месяцы ожидания комисии?
Відповідь: якщо ви до цього не були визнані інвалідом- то ні, не виплатять. Тобто якщо МСЕК вперше призначається, то з дати винесення МСЕКом рішення буде виплачуватись пенсія
Я,пропрацював 7,5 років у шкідливих умовах(2-й список),підприємство ліквідовано,передано до другого,новонаступник повідомляє,що атестація не проводилась.Як бути?
Відповідь: отримувати відмову УПФУ та оскаржувати в суді
Доброго дня) Будь ласка, роз’ясніть таку річ. Тепер для розрахунку розміру пенсії не треба приносити довідку із обласного архіву про заробітну плату, яку я одержувала на колишньому місті роботи у 1990-ті роки? Зараз беруться до уваги тільки останні п’ять років? Дякую)
Відповідь: на ваш вибір-або останні пять років або по довідці з архіву.
Доброго дня.
Скажіть, будь ласка, якщо підприємство, на якому працювала людина ( майбутній пенсіонер) більше 10 років (2005-2014рр) відмовляється давати довідку про заробітну плату, Яким чином поступити цій людині? Персоніфікація здавалась попереднім бухгалтером.
Відповідь: писати скаргу в інспекції з праці/прокуратури
Дякую за вашу оперативність в наданні відповіді.
Невже нижчевказана довідка (про стаж роботи в кар’єрі) є такою обов’язковою, що УПФУ може відмовити.
Якщо так, то чи є такі прициденти по прийняттю задовільного судового рішення в раз її відсутності?
Відповідь: є, в ЄДР судових рішень ви зможете їх знайти