Види пенсій

Згідно з Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою, оскільки накопичувальна система, ще не функціонує в повній мірі, а недержавна система пенсійного забезпечення залишається не дуже популярною серед населення.

Солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Закон  визначає такі види пенсій у цій системі:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв’язку зі втратою годувальника.

Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором».

Варто пам’ятати, що при оформленні пенсії  потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.

Строки звернення за призначенням пенсії

Заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, (надалі – Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Куди звертатися за оформленням пенсії

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

Перелік документів

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

Знайте: 

Обов’язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов’язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Зате обов’язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначена. Тому обов’язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

 

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

—          заява – бланк такої заяви надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів;

—          заява на виплату пенсії через банківські установи – майбутній пенсіонер сам визначає яким чином він бажає отримувати пенсію. Це може бути будь-яка банківська установа чи поштове відділення. Заявник надає заяву про відкриття рахунку в банку або зазначає що бажає отримувати пенсію на пошті.

—          довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;

—          трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;

—          довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, Пенсійний фонд України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок пенсії без врахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату;

—          документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;

—           документи про місце проживання (реєстрації) особи;

—          кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення.

Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб’єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.

Процедура розгляду заяви про оформлення пенсії

У разі, якщо наданих документів достатньо для визначення права на пенсію, приймається рішення про призначення пенсії за наявними документами та пенсійна справа терміново передається на виплату.  У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, управління Пенсійного фонду України письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Строк призначення пенсії

У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви. Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть відповідні всіх документи, то пенсія призначається з дня, коли він вже надасть всі необхідні документи.

Який документом посвідчується призначення пенсії

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом пенсійного фонду. За бажанням пенсіонера йому видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії.

Tags: , ,

229 комментариев on Порядок оформлення пенсії

  1. Виктор:

    Спасибо огромное за ответ! Сегодня получил письменный ответ от районного ПФУ, что поскольку я обратился за назначением пенсии в декабре 2015 года, то три календарные года, что предшествуют назначению пенсии это 2012, 2013, 2014. Подскажите, пожалуйста, есть ли какой-то срок, оговоренный законодательством от подачи заявления на назначение пенсии до её назначения органом ПФУ? Т.к. моё заявление просто пролежало у них с документами более месяца, мне тогда не выдали никаких расписок о приёме заявления и документов и только 28.01.2016г выдали расписку про одержання заявы и регистрации в органе ПФУ. Правильно ли я понимаю, что дата регистрации должна совпадать с датой приёма заявления? Какой орган является вышестоящим, областное управление? Будет ли правильным параллельно обратиться в суд для оскарження дій? Спасибо.

    Відповідь: повну правову відповідь та висновок вам можно дати на підставі документів. наразі порадимо прочитати Інструкцію: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05

  2. Виктор:

    Добрый день! Подскажите, пожалуйста. 11.01.2016 года мне исполнилось 60 лет, а 20.12.2015г я обратился в районный ПФУ с пакетом документов с целью выяснить все ли документы и копии собраны мною для назначения пенсии и что делать дальше. Специалист дала мне заполнить блак заявления, который я тут же заполнил, забрала документы и сказала прийти 18.01 2016г. Когда я пришел, она сказала, что ещё ничего не готово и прийти 28го числа. 28.01.2016г мне озвучили сумму пенсии, выдали временное удостоверение и выдали Расписку про одержання заявы органом ПФУ. В этой расписке написана дата регистрации в органе ПФУ 28.01.2016.
    Пенсию мне расчитали с учётом средней зарплаты по Украине за 2012, 2013, 2014, т.к. за 2015 год её ещё не объявили, а сейчас отказываются пересчитывать, ссылаясь на то, что я обратился в ПФУ в 2015 году. Я позвонил на горячую линию ПФУ и мне ответили, что не важно когда я обратился если дата регистрации в органе ПФУ 28.01.2016 значит обязаны пересчитать с учётом средней зарплаты по Украине за 2015г. А в районном ПФУ отказывают в пересчёте. Правомочны ли их действия? И как мне поступить. Спасибо.

    Відповідь: ні, тому радимо оскаржувати такі дії

  3. Анна:

    Пожалуйста, посоветуйте, как быть. Утеряна трудовая книжка, время работы 1988-1992. Мы обратились в садовод. товарищество, но там документы хранятся в мешках, председатель ничего не нашел в подтверждение стажа. У нас осталась проф. карточка, где указано, что период работы такой-то, проф. взносы уплачены с такого-то по такое-то время. Куда-то шли ведомости на з/п, где что можно искать и подтверждать. Люди мужа еще помнят по месту работы. Только не пишите выпиской из закона при отсутствии трудовой книжки, мы его читали.

    Відповідь: в такому випадку єдиним способом підтвердження у вашому випадку залишось звернення до суду, там як раз люди, які памятають вашого чоловіка і зможуть це підтверждити

  4. Будь-ласка, підкажіть, чи маю я можливість оформляти пенсію і з якого часу- день народження 02.01.1964 р,4 категорія Чорнобильських пільг?
    Дякую за відповідь.

    Відповідь: стаття на сайті-вам в допомогу, ознайомтесь

  5. Наталья:

    Добрый день! Помогите, пожалуйста, разобраться в ситуации…По новым правилам, для начисления пенсии с 01.01.2016 г. учитывается зарплата только после 01.07.2000 г. Тогда, почему сотрудники пенсионного фонда насчитали пенсию для человека, который вышел на пенсию с 09.01.2016 г., исходя из зп после 2000 г., но для другого пенсионера, который вышел на пенсию с 19.01.2016 г., они взяли зарплату до 2000 г. (хочу уточнить, что страховой стаж у него достаточный)…

    Відповідь: мотиви УПФУ нам не відомі. Беріть письмове розяснення від УПФУ по конктретній людині.

  6. А куди писати скарги?

    Відповідь: з приводу пенсій- до УПФУ

  7. Доброго дня! Сажіть що робити, коли директор сільськогосподарського підприємства не хоче підптсувати документ на оформлення пенсії жінкам, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництв інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання і виховали п’ятеро і більше дітей до 14-річного віку- незалежно від віку та наявного трудового стажу.

    Відповідь: писати скарги та звертатись до суду

  8. Olenka:

    Доброго дня! Сажіть що робити, коли директор сільськогосподарського підприємства не хоче підптсувати документ на оформлення пенсії жінкам, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві в колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також селянських (фермерських) та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання і виховали п’ятеро і більше дітей до 14-річного віку- незалежно від віку та наявного трудового стажу.

    Відповідь: писати скарги та звертатись до суду

  9. Галина:

    Доброго дня! Пiдкажiть будь-ласка,коли я маю право вийти по вiковi на пенсiю?я народилася 28.02.1960,трудовий стаж
    36рокiв.

    Відповідь: ст. 26 Закону: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1058-15

  10. марина:

    Добрий день! підкажіть будь-ласка перелік необхідних документів для отримання пенсії по інвалідності ІІІ група зазальне захворювання. який її розмір на сьогодні. дякую.

    Відповідь: і перелік і зазначення інфомрації про розмір є в статті на сайті

Добавить комментарий