Щодо допомоги ФОП на дітей на період карантину детальну інформацію можна отримати ТУТ
Хто має праву на допомогу
Жінки-ФОП (Фізичні особи — підприємці) мають право на отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду за умови сплати ними єдиного внеску.
З 01.01.2016, Жінка ФОП, яка сплачує єдиний податок вже є застрахованою, а значить має право на отримання оплати лікарняного по вагітності та пологах або будь-якого іншого лікарняного.
Незалежно від виду оподаткування, який вибрала жінка-ФОП, якщо вона платить ЄСВ, є застрахованою.
Розмір ЄСВ для ФОП-жінок на будь-якій системі оподаткування з 01.01.2018 року дорівнює — 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.
Нагадаю ці розміри: 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.
Показник мінімальної заробітної плати змінюється, встановлюється ЗУ «Про державний бюджет», і на 01 січня 2019 рік це такі показники внесків:
— 4173,00 грн / місяць (918,06 грн * 22%)
Процедура оформлення
Щоб оформити декретні, підприємцю треба зробити такі кроки:
- Отримати лікарняний листок для підтвердження факту непрацездатності у зв’язку з виходом у декрет.
- Замовити в податковій за місцем реєстрації довідку про те, що ЄСВ за розрахунковий період ви платили і заборгованості не маєте. Видають її безкоштовно.
- У будь-якому банку відкрити спеціальний рахунок для виплат, куди будуть перераховуватися декретні . Якщо банк відмовить у відкритті спецрахунку, зв’яжіться зі своїм управлінням ФСС.
- Надати у Фонд соцстрахування з тимчасової непрацездатності пакет документів:
заяву-розрахунок (одна копія залишається у вас). У цій заяві розраховується сума допомоги, яку ви будете отримувати;
копію лікарняного;
довідку з податкової про відсутність заборгованості з ЄСВ. У вас можуть попросити надати копії платіжних доручень (банківських виписок) зі сплати ЄСВ за весь розрахунковий період. Водночас деякі управління Фонду соцстрахування консультують, що довідка та копії платіжних доручень не потрібні, оскільки ФОП сам несе відповідальність за достовірність інформації, вказаної в заяві;
копію договору про добровільне страхування, якщо в 2015 році ви сплачували ЄСВ за підвищеною ставкою і цей період потрапляє в розрахунковий;
Якщо використовуєте печатку, візьміть її з собою, щоб засвідчити заяву.
Фонд соцстрахування приймає вашу заяву, і протягом 10 робочих днів на рахунок, відкритий для отримання декретних, має бути перераховано допомогу по вагітності та пологах.
Як розрахувати суму допомоги
Розрахунок ви можете зробити самі або за допомогою фахівця Фонду соцстрахування, куди звернетеся для оформлення допомоги.
Проводиться він за спеціальною формулою.
Період для розрахунку суми допомоги:
- з 1 січня 2019 року до місяця виходу в декрет — для ФОП, які сплачують ЄСВ за ставкою 22%;
Зверніть увагу: сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ — суму 25 мінімальних зарплат, і не може бути меншою за мінімальну зарплату, встановлену на момент настання страхового випадку.
Лікарняний по вагітності та пологах може тривати:
126 календарних днів (70 днів до і 56 після пологів);
140 календарних днів (70 днів до і 70 днів після пологів) — при народженні двох дітей або ускладненнях при пологах;
180 календарних днів (90 днів до і 90 після пологів) — у осіб зі статусом чорнобильця
Приклад розрахунку допомоги для дінки-ФОП, яка сплачує ЄСВ.
Єдиної формули розрахунку для всіх жінок-ФОП, немає. Оскільки фігують показники середнього доходу, який у кожної жінки різний.
Декретні виплачують у 100 % розмірі суми, розрахованої виходячи з фактичного середнього доходу незалежно від того, скільки років жінка була застрахованою особою.
Отже, перша задача, це порахувати середній дохід.
Для розрахунку виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності добровільно застрахованим особам, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, середній дохід обчислюється:
для розрахунку допомоги по вагітності та пологах — виходячи з розміру доходу, на який нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, але не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом у місяці настання страхового випадку.
Приклад.
Припустимо, лікарняний видано в липні 2016 року, тобто страховий випадок у нас припадає на липень.
Для розрахунку береться мінімальна зарплата з січня по червень:
-
січень — квітень — 1378 гривень;
-
травень-чеврень — 1450 гривень
Вам необіхдено визначити седеньоденний дохід, для цього ви середній свій дохід сумуєте за шість попередніх місців:
Сумуєте мін. з.п. з січня по червень 2017 року ( 1378+1378+1378+1378+1450+1450)/ 182 кал.днів (182 кал.дні в пеіроді з січня по червень 2017 р) = 46,22 грн
Кінцева Формула: Сума допомоги = Середньоденний (дохід) * Кількість днів відпусти
Отже сума допомоги = 46,22 грн * 126 днів лікарняного =5823,72 грн.
У разі якщо фізичною особою — підприємцем платником єдиного внеску було припинено підприємницьку діяльність та не подано заяву-розрахунок до робочого органу Фонду для отримання фінансування допомоги по вагітності та пологах за страховим випадком «вагітність та пологи», який настав до припинення підприємницької діяльності, враховуючи, що допомога по вагітності та пологах є компенсацією втраченого доходу, вона надаватиметься за рахунок коштів Фонду лише за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності.
Tags: допомога по вагітності для підприємця, допомога по вагітності та пологам для ФОП, жінка підприємець і допомога по вагітності, ФОП і допомога по вагітності
Доброго дня!
Я ФОП 2 групи на спрощеній системі. На момент декретної відпустки (126 днів) деюре я можу вести підприємницьку діяльність і отримувати допомогу?
Відповідь: так
Доброго дня. Якщо я не припиняю діяльність і за мене працюватиме інша особа (поки неофіційно) я маю право на отримання декретних?
Дякую
Відповідь: умови отримання декретних -значаться в статті. Знайомтесь
Якщо я зареєстрована як ФОП з грудня 2018 року.Податок був сплачений лише за один місяць,потім діяльність не вела,податки не платила,тому що не було чим.6 грудня був рівно 1 рік з дати реєстрації.Сьогодні 7 грудня,мені прийшов лист :»Податкова вимога» в якій вказано,що податковий борг,єдиний податок-1152.60. Через 3 тижні я маю іти в декретну відпустку.Якщо я сплачу цей борг,то я можу іти в декретну відпустку як ФОП?
Відповідь: деталізація по вашому питанню є в статті на сайті, знайомтесь
я ФОП на единій системі, платила ЕСВ за себе більше за мінімальну суму, чи можно разрахувати декретні з суми яку я платила (більше 2000 за місяць).
Відповідь: так
Чи можна отримувати дохід від основнох діяльності на ФОП рахунок в період непрацездатності після оформлення допомоги? Це не призведе до якихось штрафів?
Відповідь: ні
Якщо я ФОП на загальній системі і сплачую ЄСВ, я можу отримати виплати?
Відповідь: за умови, описаних в статті
Чи потрібно мені як Фоп у сплатити 22% єсв з суми допомоги по вагітності?
Відповідь: так
Я ФОП з вересня місяця цього року. В декрет планую піти в січні. Чи буде мені нарахована допомога?
Відповідь: так, за умов, що описані в статті
Я відкрила ФОП в серпні. З 1 жовтня я почала платити податки, включаючи ЄСВ. З 23 вересня я пішла в декрет, взяла лікарняний. Тепер мені потрібно розрахувати загальну суму лікарняних (декретних), нарахованих застрахованій особі з урахуванням оплати перших п’яти днів хвороби. А ось у графі 16 — тільки для допомоги, що фінансується ФСС. Яким чином мені вести розрахунок, якщо моєме підприємству лише 2,5 місяці. І ЄСВ налоги заплатила лише один місяць?
Відповідь: так не можливо. Ознайомтесь зі статтею
Подскажите, если Фоп 3 группа мой муж, а я ухожу в декрет (я официально не числюсь), может ли декретные получить муж (он выплачивает ЕСВ)?
Відповідь: ні