Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей» від 19 травня 2009 року суттєво збільшено обсяг і види державного забезпечення багатодітних сімей. З 1 січня 2010 року цей Закон набув чинності, тому викладаємо інформацію про перелік та види цих нововведень , які є важливим кроком для встановлення гідного рівня життя багатодітних сімей в Україні.
Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства», багатодітна сім’я — сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
Не варто забувати про те, що до складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, – до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Важливо: Дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім’ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, надаються також певні пільги, які передбачені для багатодітних сімей.
З 1 квітня 2019 року введений новий вид соціальної допомоги — допомога на дітей багатодітної родини. Тут можна отримати детальну інформацію про порядок отримання цієї допомоги.
Законом України «Про охорону дитинства» встановлені такі пільги для багатодітних сімей ( ч. 3 ст. 13) :
- 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);
- 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю.
- 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
- позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.
- Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива надаються багатодітним сім’ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.
Цим Законом також передбачено пільги дітям з багатодітних сімей, а саме:
- безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;
- щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
- першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
- безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;
- безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей»(відповідно до ст. 24 цього Закону, фінансування послуг з оздоровлення та відпочинку дітей з багатодітних сімей здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок і фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб та інших джерел)
- Діти з багатодітних сімей, у складі яких є п’ятеро і більше дітей, а також особи віком від 18 до 23 років із таких сімей звільняються від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше.
Крім цього, окремі види пільг передбачені іншими законами, зокрема:
- Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» ( п. 1 ст. 1) передбачено, що матері, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, мають право на отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною (при цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку) у випадку виходу на пенсію за віком, за інвалідністю, по втраті годувальника та за вислугою років у розмірі від 35 до 40 відсотка прожиткового мінімуму.
- Кодексом законів про працю України (ст. 182-1) та Законом України «Про відпустки» (ст. 19) встановлено, що жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину ; одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Ця відпустка надається понад щорічні відпустки і переноситься на інший період або продовжується у порядку, визначеному Кодексом законів про працю.
- Відповідно до ч. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги:
169.1.1. у розмірі, що дорівнює 100 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, — для будь-якого платника податку;
169.1.2. у розмірі, що дорівнює 100 відсоткам суми пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 цього пункту, — для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, — у розрахунку на кожну таку дитину;
169.1.3. у розмірі, що дорівнює 150 відсоткам суми пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 цього пункту, — для такого платника податку, який:
а) є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником — у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
б) утримує дитину-інваліда — у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років.
4. Законом України «Про житловий фонд соціального призначення» (ст. 11) встановлено право сімей, які мають п’ятьох і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей позачергового отримання квартир або садибних(одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення а також позачергове право отримання житлового приміщення відповідно до ст. 46 Житлового кодексу України.
5. При оплаті електроенергії – незалежно від обсягів споживання електроенергії тарифи не змінюються (постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17.03.2011 № 343 «Про зміну тарифів на електричну енергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, та затвердження змін до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам»).
6. Призначення дострокової пенсії за віком жінкам, які народили та виховали до 6-ти річного віку п’ятеро або більше дітей, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, за наявності не менше 15 років страхового стажу. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання 5 або більше дітей здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, за наявності не менше 20 років страхового стажу (Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Яким чином отримати посвідчення багатодітної сімї можна дізнатися тут: http://www.i-law.kiev.ua/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B2%D1%96%D0%B4%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%B1%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%BA%D1%96%D0%B2-%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D1%96%D1%82%D0%B5%D0%B9-%D0%B1%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B4/
Tags: багатодітні сім'ї пільги, пільги багатодітним сім'ям, пільги багатодітним сім'ям 2013
Доброго дня!я мама трьох діток.З нас зняли пільги на комунальні послуги так як у нас офрмлена субсидія.Чи дійсно це так?
Відповідь: з 01 січня змінився порядок оформлення і субсидій, і пільг, тому цілком можливо у вас така ситуація. Ознайомтесь з статтею на сайті
Підкажіть будь ласка, якщо у сім’ї троє дітей (2, 10 і 18 років) і третя дитина офіційно влаштовується на роботу при цьому навчаючись на денній формі навчання, з неї знімають статус багатодітної?
Відповідь: ні
Добрий день! Я «Мати-героїня» при вступі у ВНЗ моїй дитині було відмовлено у прийнятті документів як пільгова категорія. Нам відповіли, що це не пільга і поступайте як і всі на загальних підставах. Я в комісії сказала, що діти з багатодітної родини по закону Конституції України звільняються від оплати за навчання у ВНЗ державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше, а мій син тільки-но закінчив 11 клас і здобуватиме освіту вперше. Працівники приймальної комісії відповіли, що такого закону немає, а якщо є, то покажіть нам його. Скажіть, будь ласка, чи правомірні дії працівників ВНЗ і яка це стаття Конституція України, на яку я можу апелювати для інших приймальних комісій?
Відповідь: для оцінки правомірності дій працівників-потрібно бачити письмоу відмову. Візьміть її, та зверніться за очною фаховою допомогою. По пільгам і нормативним актам інформація є в статті на сайті
Я дитина з багатодітної сім’ї нас троє, і напів сирота скажіть є якісь пільги у ВЗН?
Відповідь: перелік пільг в статті на сайті значиться
При оформлені соціальної допомоги чи входить в ціна пая?!
Відповідь: не зрозуміло ваше питання, прочитайте статтю, в якій побачите, що входить, а що ні при розрахунку права на допомогу
Добрий день! Поясніть, будь ласка, Ми багатодітна сім’я ( 11, 10 і 4 роки) чи оподатковуватиметься моя зарплата?
Відповідь: так. Може йти мова лише про податкову соціальну пільгу і лише при певному розмірі з.п., про це має вам надати інфомрацію роботодавець
Скажіть будь-ласка,як правильно мені зробити.Я мама трьох діток 7років дитина-інвалід,5років і 2роки ,колишній свекор виписав мене через суд,прописатися немає де,проживаємо в орендованому будинку,що мені робити і де брати довідки в Совбез на отримання допомоги малозабезпеченим сім’ям?
Відповідь: надати довідку за фактичним місцем проживання, описати ситуація УСЗ по місцю проживання.
Скажіть будь-ласка,як правильно мені зробити.Я мама трьох діток 7років дитина-інвалід,5років і 2роки ,колишній свекор виписав мене через суд,прописатися немає де,проживаємо в орендованому будинку,що мені робити і де брати довідки в Совбез на отримання допомоги малозабезпеченим сім’ям?дякую.
Відповідь: надати довідку за фактичним місцем проживання, описати ситуація УСЗ по місцю проживання.
Доброго дня!
Я дитина з багатодітної сім’ї.Сьогодні купувала на автостанції білет міжобласного маршруту, все нормально, сіла в автобуc. мені немає вісімнадцяти. Водій запитав, чи я навчаюсь, я відповіла так, він потребував, щоб я пред’явила студентський, з собою я його не мала, він наказав платити 50 гривень, почав дорікати і обзивати дуже розумною. хочу запитати чи правильно він робив, і взагалі чи мав на це право?
Відповідь: ні, невірно, це в компетенції водія
Здравствуйте. Можно ли покупать детям билеты по родительскому удостоверению с приложенными к нему свидетельствами о рождении детей. И где об этом можно прочитать. Спасибо.
Відповідь: не можна. Є стаття на сайті та нормативні акти до неї