Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.
Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану
Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.
Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.
Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду
Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу
Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану
Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.
Строки розірвання шлюбу
У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.
Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.
У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.
Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.
Місце державної реєстрації розірвання шлюбу
Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.
Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.
Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу
Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.
Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.
Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.
Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.
До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.
До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .
Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.
Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.
Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.
А підкажіть будь ласка які обставини можна вказати,для того щоб перенесли слухання,суд має бути через тиждень,але повістки мені не прийшло?Як правильно поступити?
Відповідь: ознайомтесь з розілом Цивільного процесуального кодексу України щодо перенесення справи. І щодо отримання повісток. Немає повістки- немає і сповіщення про слухання
Дякую за відповідь,а якщо я як відповідач не прийду на засідання,чи це щось дасть,чи розведуть з першого разу?
Відповідь: в будь-якому випадку мають дати час на примирення. Якщо маєте намір затягти процес, направте заяву про перегляд справи по вашим особистим обставинам не змогли зявитися, просіть перенесення на лютий-березень 2016, мають перенести.
Якщо чоловік подав до суду заяву про розірвання шлюбу,але я не згідна,за скільки часу нас розведуть,і чи дадуть час на роздуми,оскільки ще не пройшло і пів року після одруження і дітей немає
Відповідь: місяць на примірення нададуть
Якщо після розлучення чоловік пішов узяв рішення суду відніс до РАГСу поставив штамп у паспорті чи потрібно дружині брати рішення суду щоб поставити штапм у паспорті !?
Відповідь: ні, достатньо мати на руках рішення суду
Ще одне питання.
Якщо подавати на розвід, то який буде поділ цієї ділянки ? Половина чи дві третіх,тобто для мене і дитини. Так як я зрозуміла, краще по-доброму просити,щоб написав відмову від ділянки ,правильно? І тоді при розводі вона залишається мені.
Відповідь: ви ж не спадщину ділити, 2/3 чи 1/2, у вас розподіл майна подружжя, спільне сумісне-лише 1/2. Щодо вчинення дій до розподілу зем.ділянки, навіть якщо зараз зем.ділянка буде повністю зареєстрована на вас, все одно чоловік матиме на неї право, у випадку розподілу майна. У вашому випадку, можливо трохи інша схема потрібна. Так не зовсім зрозуміло які правоустановчі документи на землю зараз у вас є, можливо необхідно оформити у нотаріуса право власності з обмолвення, що за кошти не подружжя, але це можливо. Питання сімейні, з розподілом майна завжди потребують вивчення документів.
У мене наступна ситуація.
Заміжня офіційно вже вісім років,після 3-х років проживання ми розійшлись і я його попросила піти . Ше рік я прожила в Україні (з дитиною), при тому він мені нічим не допомагав. Потім ,коли дитині було 4 роки, я поїхала до мами в Італію. Ми тут вже 4 роки. Зараз дитині вісім років,ходить тут в школу. Батько не дається чути і матеріальної допомоги на дитину я від нього не отримую. Нас практично утримує моя мама. Чотири роки тому,коли ми ще жили разом,мама дала гроші на купівлю ділянки,але акту про купівлю-продаж не маємо,бо було оформелено через міську раду,тобто ніби рада дала нам цю ділянку. От зараз хотіла б подати на розвід,але хочу спочатку ,щоб він відмовився від ділянки. І так все тягнеться.
Питання:
1) Якщо він відмовиться віддавати ділянку,чи зможу я подати на нього в суд і вилучити її через суд?
2)Що краще зробити першим: подати на розвід чи забрати ділянку?
3)При поданні на розвід можу я подати заяву на відшкодування тих чотирьох років,що він нас не утримував будучи офіційно одруженим зі мною?
4)Якщо за той проміжок часу він купив машину,але вона на довіреності,чи можу я мати на неї якісь права?
Відповідь: 1 — не зможете, набуте майно під час шлюбу, а ви його не розірвали є спільною сумісною власністю. Необхідно буде доводити в суді. чиї кошти на придбання, що не живите разом, тощо, що вркай важко.
2- див.питання 1
3- такого поняття, як заява на відкшодування -немає, є аліменти. Але з дати звернення.
4 — див.п 1, з додатком, що придбати за довіреністю ви не можете, ви за довіреністю берете користуватися. Те що вам не належить не є спільною сумісною власністю.
Подана заява про розлучення в суд одним із членів подружжя. Судовий збір сплачено. Про те, відповідач не може приїхати в Україну, оскільки перебуває за межами держави. Відповідач надав згоду на розлучення завірену нотаріально а також про відсутність майнових, або будь-яких підстав. Чи обов`язкова фізична присутність в суді відповідача? Яке рішення може прийняти суд?
Відповідь: не обовязкова, заочне рішення, задоволення позову
я приписана з дитиною в будинку, який належить батькам чоловіка. чи маю я з дитиною після розлучення на частку від майна.
Відповідь: ні, оскільки це не спільне майно подружжя
Доброго дня!така ситуація:спільного майна з чоловіком немає,проживали на зйомній квартирі,дитині через місяць рік!через малу заробітну плату чоловіка змушені були поїхати з дитиною до батьків,чоловік загуляв,не живемо разом вже 8 місяців,требує розлучення,я його не надаю щоб не щоб хоть якось відповідав за свої вчинки!питання:до якого віку дитини чоловік не зможе розлучитися без моєї згоди?і взагалі чи можлтво це?дякую
Відповідь: можливо, до року дитину розлучення не буде. Після року дитини- за рішенням суду
Хочу розлучитися з чоловіком, з яким не проживаємо разом вже більше 7 років. Маємо спільну дитину, але чоловік протягом 7,5 років майже не цікавився справами сина та майже не допомагав фінансово. «На аліменти» не подавала. Є акт розділу майна (а саме весільних подарунків), складений у присутності депутата сільської ради. Спільно нажитого майна не маємо. Майнових претензій не маю. Станом на листопад — грудень 2015 скільки маю сплатити за процедуру розлучення у суді?
Відповідь: поняття -плата за процедуру відсутня. Є судовий збір, відповідно до ЗУ про судовий збір, як немайновий спір. http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/3674-17