Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Строки розірвання шлюбу

У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.

Місце державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.

Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.

Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

 

Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.

До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.

Tags: ,

491 комментарий on Розірвання шлюбу

  1. Оксана:

    Доброго дня!В шлюбі 10років,маємо двох діток 10 і 2 роки.Хочу подати на розвід з причиною що вічно крики і піднімає на мене руку.Каже що дітей забере,і майно(відкрили разом магазин,а зробили підприємця мою маму).Чи може суд забрати у мене дітей і майно,і куда мені звертатись би добре було,до адвоката?

    Відповідь: суд буде розглядати справу з урахуванням всіх обставин, документів, пояснень, доказів. Саме на цьому і буде грунтуватись рішення. Якщо позов вже прийнят, то звісно краще звернутись до правової допомоги

  2. Лідія:

    Доброго дня, скажіть будь ласка якщо рішення суду було в 2002році і я отримала рішення, в раксі здала його і отримала свідоцтво про розлучення, а чоловік не ходив за рішенням суду, в нього штамп про розірвання шлюбу не стоїть. Зараз хочемо поставити штамп в раксі нам запропонували піти взяти рішення суду, а я не знаю його номер та і число не пам’ятаю . Чи в суді приймуть таку заяву на видачу рішення суду, якщо я не знаю номера та дати рішення суду.

    Відповідь: прийняти то приймуть, бо це ж заява. Але можуть відповісти, що не знаходять справу за даними в заяві та не можуть видати дублікат рішення

  3. Александр:

    Добрый день! Подскажите, пожалуйста. Хочу развестись с женой, она согласна, вместе мы не живем уже больше 2 х лет, но у нас есть совместный ребенок.Свидетельство о браке, как и свидетельство о рождении ребенка у нее. Проживаем мы в разных городах и у меня нет возможности ездить на суд в ее город. Могу ли я обратиться в суд по своей прописке, если она напишет заявление, что против развода не возражает, просит рассмотреть без нее и по моему месту жительства? И примут ли у меня копии св-ва о браке и копии св-ва о рождении ребенка при отсутствии у меня оригиналов этих документов?

    Відповідь: відповіді на ваші питання -так, за виключенням підсудності. За місцем реєстрації дружини, але ви та дружина можете просити суд розглянути справу заочно, і проти задоволення вимог не заперечуєте

  4. Александр:

    Если жена обокрала,повесила кредит с долгом на 8000гр,украла сына 1годик,уехала к родителям.Сейчас подала на развод.Могу ли я потребовать вернуть свои вещи и половину долга,в обмен на согласие о разводе?

    Відповідь: така вимога незаконна. Крадіжка-це одне провадження, а розлучення -судовий процес.

  5. Олександр:

    Якшо на розірвання шлюбу, суд може відхилити??
    і якшо так тоді яку адресу вказувати в заяві, так як ми прописані разом..

    Відповідь: радимо звернутися за очною фаховою допомогою

  6. Олександр:

    З заявою про розірвання шлюбу?? чи заявою про визнання безвістно відсутньою?

    Відповідь: це вже на ваш вибір- правові наслідки будуть зовсім різні, як і форми заяв

  7. Олександр:

    Доборого дня! В шлюбі 13 років!! Підскажіть буть-ласка, жінка поїхала до сестри в гості в РФ.. Залишила на мене 3 малолітніх дітей.. Звязок підтримувала, але з часом рідше і рідше.. Згодом перезвонила і сказала шо нехоче мене бачити.. Пройшло 5 років, на звязок не виходить місця перебування невідоме.. Як мені розірвати шлюб?

    Відповідь: зверніться до суду з відповідною заявою

  8. Оксана:

    Забула вказати що часто не жили разом.Зараз уже 1,5 місяця не живемо. Дзвонить та погрожує міліцією якщо я його не впущу до будинку забрати свій телевізор котрий купляв та компютер.?

    Відповідь: нажаль, ваше питання вирішити на видстані як і допомогти на відстані ми не можемо. Зверніться за фаховою очною допомогою

  9. Оксана:

    Доброго вечора. Підкажіть будь-ласка ми з чоловіком одружені 4,5 роки .В мене дитина 10років від попереднього шлюбу. Хочу розлучитись а він ні. Пиячить,СКАНДАЛИТЬ та не приносить грошей додому. Живемо у моїх батьків в будинку. Зробили мінімальний ремонт, але власних коштів він вклав тисяч 15-20 за чотири роки,все інше меблі,ремонт ,харчування ,лікування було на мені. І лякає що буде судитись за відшкодування йому цієї суми ,чи може щось відсудити? І як правильно мені подати заяву на розлучення чи вказувати в ній що у мене немає претензій до поділу майна,бо на ньому числиться земельна ділянка котру купив, хоча зарплата у нього мінімальна?

    Відповідь: відсудити власні вкладені кошти не можете, претендувати на спильне майно можете. Заява складається у відповідності до цивільного процесуального кодексу

  10. Юлія:

    Доброго дня скажіть будь-ласка
    Якщо подавати на розірвання шлюбу но в шлюбі є спільна дитина. На чію користь суд прийме рішення щодо дитини??

    Відповідь: по обставинам справи, суд має врахувати всі обставини

Добавить комментарий