Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Строки розірвання шлюбу

У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.

Місце державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.

Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.

Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

 

Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.

До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.

Tags: ,

491 комментарий on Розірвання шлюбу

  1. олена:

    доброго дня.як мені розлучитись з чоловіком якщо ми разом не живем 5років і спільно нажитого майна немає але я не знаю його місця знаходження і нових паспортних даних.

    Відповідь: в судовому порядку

  2. Марія:

    Доброго дня. Розлучаємося з чоловіком. Є спільний син. Був суд на якому рішили сина залишити з батьком. Я не розумію чому так. Я працюю, веду нормальний спосіб життя. Соціальні служби рішили що дитина має бути з мамою , всі докази на мою користь, а рішення судді на користь чоловіка (підозрюю що підкупили) Порадьте що робити. Дякую.

    Відповідь: оскаржувати рішення суду- лише один варіант. І скористатися правовою допомогою при оскраженні.

  3. Маша Заєць:

    Скажіть, в яких випадках діти залишаються з батьком?

    Відповідь: згода батьків при розлученні, або ж рішення судді по конкретним обставинам справи.

  4. наталя:

    Доброго дня!скажіть скільки зараз коштує розлучення через суд?зі всіма зборами та рахунками?і скільки то часу займе.в нас спільна дитина 1,5 роки.дякую

    Відповідь: лише сума судового збору, відповідно до Закону: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3674-17
    Час- в залежності від сторін та їх затягування

  5. Валентина В.:

    Доброго дня! Я одружена, але iз чоловiком вже протягом двох рокiв не проживаемо разом. Я вагiтна(20 недiль) вiд iншого. Чоловiк не хоче розлучатися. Що робити? Як можна з ним розлучитися?
    Дякую

    Відповідь: в судовому порядку

  6. Лилия:

    Я громадянка України отримала право на постійне проживання в Англії і не хочу повертатися в Україну, маю намір розірвати шлюб з чоловіком України, який постійно проживав в Україні, а також розділити спільне набуте майно. Мережа аптек по всій території України, яка була заснована у формі ТОВ. Як рішити це питання і скласти договір доручення?

    Відповідь: питання вирішується або добровільним поділом майна подружжя або в судовому порядку. Доручення можно скласти у посольстві, або у місцевого органу, з подальшої легалізацією. Зверніть увагу, власність чоловіка мережі аптек у формі ТОВ треба буде доводити, адже це корпоративні права, які він може або вже переоформити, або після позову про поділ це зробити. Тому обовязково зверніть увагу на забезпечення позову

  7. Ян:

    Здравствуйте!
    Я хочу развестись с женой, есть двое детей. Жена согласия на развод не дает.
    Если я подам на развод в суд, а через месяц жена не будет являться в суд, смогу ли я добиться развода? и как и сколько раз может переноситься суд, если жена не будет являться? может ли суд рассмотреть это дело без ее присутствия?
    И могу ли я написать нотариальную доверенность другому лицу представлять мои интересы в суде без моего присутствия там?

    Відповідь: так, можете. Рішення буде винесено заочно, після незявляння двох разів відповідача

  8. татьяна:

    Якщо в шлюбі мені видали земельну ділянку,я її оформила на себе в 2015р.чи має право чоловік на неї,при розлученні?

    Відповідь: в залежності від того, хто вам її видав, в якому порядку та на яких підставах. Все майно, набуте в шлюбі є спільним сумісним майном.

  9. Марк:

    Доброго вечора! Коротко перекажу Вам свою ситуацію: ми з жінкою розлучилися 5 років тому. Нещодавно вона подала до суду для розподілу майна, сьогодні суд виніс ухвалу. Вчора ми домовились разом з адвокатами про мирову суть якої полягає в наступном — вона відмовляється від аліментів та моїх земельних ділянок, які я придбав у період коли ми вже були розлучені, а я частину разом придбаної квартири 11 років тому переписую на нашого сина. Але сьогодні, з незрозумілих причин її адвокат, а мій і не заперечував, озвучив інші умови. В результаті, рішення винесли наступне: квартира залишається повністю мені з подальшим переписом на дитину, а їй всі ділянки, 5 тис. доларів, аліменти та ще рік проживання у квартирі. Я з цим не згідний, і хочу подати на апеляцію. Порадьте, що я маю робити…. Наперед вдячний!

    Відповідь: як ви самі сказали-подавати на апеляцію, і радимо змінити адвоката. Але не зовсім зрозуміло- чи у вас буде апеляція (якщо суд виніс рішення за позовними вимогами), чи у вас затверджена мирова угода, тоід постановка питання буде дещо інша, по оскарженню.

  10. Інна:

    Доброго дня.Цікавить наступне: прожили 8 років у шлюбі, є 1- річний синочок, 5 років прожили в будинку, який належить татові чоловіка. Прописана я з дитиною в тому будинку 1.5р. Перш, ніж піти туди жити ми повністю перебудували будинок як ззовні, так і в середині. Моїх коштів було вкладено значно більше, ніж чоловікових. Чи є можливість отримати компенсацію за те майно? у чоловіка кредит на машину? Як буде з кредитом після розлучення? Дякую.

    Відповідь: всі ваші питання вирішуються або в переговорному процесі з чоловіком, або ж у судовому порядку, шляхом поділу сумісного майна подружжя.

Добавить комментарий