Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Строки розірвання шлюбу

У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.

Місце державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.

Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.

Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

 

Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.

До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.

Tags: ,

491 комментарий on Розірвання шлюбу

  1. володимир:

    Син прожив у шлюбі 14 років.В 2014 році ,в зв»язку з бойовими діями виїхали з Д онецької обл.(зараз не підконтрольна територія).Донька з дружиною всі 3 роки проживала у нас(свекра і свекрухи) Син їздив по заробітках,в т.ч до Москви.На короткий період брав із собою дружину,де вона особливою працьовитістю не відмітилась.Словом проблеми почались із питання треба їй в кінці кінців починати працювати чи сидіти на забезпеченні батьків чи сина.Зараз шляхом обману утримує доньку 12 років вчиняє на неї тиск,шляхом шантажу тисне на сина.Проживає заразу матері і хоче забрати туди дитину.Умови там набагато гірші за наші(це об»ктивно,ні санітарно-соціальні ні матеріальні,ні комп»ютера ні робочого місця…)Тут дитина має свою кімнату,вчиться на відмінно,на переїзд не згодна.Спілкування з мамою не було ніколи обмеженим.Одним словом умови проживання обох батьків однаково гірші ніж у нас ізгода на проживання була від обох батьків.А на зараз йдеться про можливий зрив початку навчального року.Як бути в даній ситуації?

    Відповідь: зверніться по допомогу. За очною фаховою допомогою

  2. Якщо дружина хоче розлучення, а чоловік проти, як поступити
    Є син

    Відповідь: суд надасть час на примирення, але примушувати не буде

  3. Олег:

    Стаття 106. Розірвання шлюбу…
    …таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя

    Правильно ли я понял фразу выше, что в случае отсутствия одного из супругов при подаче заявления в РАГЗС по уважительной причине,отсутствующий заполняет свою часть заявления с заверением у нотариуса. И возможный другой вариант, когда отсутствующий супруг или супруга дает от себя доверенность заверенную у нотариуса на оформление, заполнение форм для развода от его (ее)имени ?

    Відповідь: подача -так, але на самому розірвання особиста присутність обовязкова

  4. Надя:

    Доброго вечора. Вкотре задумуюсь про розлучення. Чоловік почав все частіше протягувати руки. Останнім часом аж надто систематично. Діти перелякано дивляться. Закривають вуха-але на більше вони безсилі.Чоловік прикривається що живе зі мною тільки через дітей.бо нібито їм треба сімя.Діти його теж люблять-і від любові та від страху не можуть зробити вибір на чиюсь сторону. Хочуть і тата і маму. 7і3р.Але терпіти навіть за дітей постійні знущання нема сил. Дохід в обох не офіційний. Мій заробіток то і важко доходом назвати. Як звернутися до суду щоб дітки все таки не ділили по 1.щоб залишилтсь зімною.бо тільки щоб не лишати їх я не випригую у вікно.я не маю ні подруг ні родичі не знають- для всіх все ідеальна сімя. Мала надію до останнього що все наладиться. Але коли товче через день по голові. Коли при дитині розриває на мені одяг. Лізе і душить-а ті перелякані трясуться а це все частішає -то як жити? На підтримку немаю нічию розраховувати. Не знаю як бути. Але дуже хочу бути з своїми дітками

    Відповідь: зверніться по допомогу, до місцевих органів влади та благодійних організацій

  5. Оля:

    Добрий день!!Чи можна взяти рішення суду про розірвання шлюбу в іншому суді(в іншій області не там де розлучалися)))І чи можна розписатися без цього рішення,якщо обоє вже були одружені????

    Відповідь: в іншому суді -не можна.

  6. Олеся:

    Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, чи може відділ РАЦСУ розлучити мене з чоловіком, без моєї згоди? Спільних дітей не маємо.

    Відповідь: не може, ні за яких обставин

  7. Галина:

    Доброго дня! Підкажіть, будь-ласка! Якщо є рішення суду щодо розірвання шлюбу, але не має свідоцтва про розірвання шлюбу органу державної реєстрації актів цивільного стану , чи є в даній ситуації шлюб не дійсний? І чи можливо якось змінити рішення? Дякую!

    Відповідь: свідоцтва не видають з 2014 року, рішення- достатньо. Зміна лише в порядку Цивільного процесуального кодексу, через апеляційне або касаційне оскарження.

  8. Оля:

    З чоловіком ми ще офіційно в шлюбі, але не живемо разом. Я сподіваюсь, що все ще може налагодитись, але як я можу дізнатись чи він не подав на розлучення без мого відома? (У нас є дитина)

    Відповідь: звернутись до канцелярії суду або ж на сайті судової влади за вашим ПІБ пошукати в переілку призначених до розгляду справ

  9. Алена:

    Доброго дня. Я проживаю з хлопцем пів року, у нього є дружина та дитина 3,5 роки, але вони вже рік не разом, лише офіційно. Подали на розлучення в червні, розгляд справи поставили на жовтень. Я дізналася, що вагітна, чи можна подати довідку про вагітність, щоб прискорити справу?

    Відповідь: подати можете, але це не прискорює процес

  10. Лілія:

    Доброї ночі. Допоможть розібратись. Я вагітна на останніх тижнях вагітності. Хочу розлучитись, так як чоловік живе своїм життям (гуляє). Чи розлучать нас відразу після народження дитини? І куди подавати заяву?

    Відповідь: до суду, детальна процедура є в статті на сайті, знайомтесь

Добавить комментарий