Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Строки розірвання шлюбу

У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.

Місце державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.

Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.

Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

 

Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.

До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.

Tags: ,

491 комментарий on Розірвання шлюбу

  1. Микола:

    Доброго дня. Я хочу подати заяву на розлучення до суду, але у мене на руках немає свідоцтва про одруження і свідоцтва про народження дитини. Чи приймуть до розгляду мою справу без цих документів? Дякую.

    Відповідь: так, якщо ви обгрунтуєте суду підстави відсутності та затребуєте їх в порядку цивільного процесуального кодексу.

  2. Іван:

    Скажіть,якщо дружина не згідна на розлучення, чи розведуть нас у судовому порядку? І ще у мене немає свідоцтва про народження дитини і свідоцтва про шлюб. Без цих документів і якщо дружина проти нас розводять?

    Відповідь: за рішенням суду вас розлучать. Без документів суд заяву до призначення не проведе.

  3. Василь:

    Цікавить таке питання я з дружиною не проживаю вже близько пів року і хочу з нею розлучитися на даний момент вона за кордоном чи можна розлучитися в односторонньому порядку? І ще таке як вона повернеться з-за кордону і відмовиться йти розлучатись до замку чи може бути це аргументом для подачі позову до суду? Дякую

    Відповідь: в судовому порядку можете розлучитись

  4. Мирослава:

    Чи можна без свідоцтва про шлюб і свідоцтво про народження дитини розвестися? Чи призведе суд якщо в позовника не буде цих документів?

    Відповідь: ні

  5. Іван:

    Доброго дня. Підкажіть, будь-ласка, як діяти у наступній ситуації: хочу розлучитися з дружиною, яка вже місяць проживає окремо від мене у невідомому мені місці. На жодні контакти зі мною не йде. ЇЇ батьки приховують місце її перебування. Як доказ окремого проживання у мене є її лист, написаний нею місяць тому. про те, що вона не хоче зі мною проживати. У листі вона вимагає кожного місяця перераховувати 1500 грн. на утримання нашої доньки (11 років), у противному випадку погрожує стягненням цієї суми через суд. Наскільки правомірні її погрози і як діяти? Дякую.

    Відповідь: погрози ніколи не є правомірними. Звертайтесь ви до суду першим

  6. Наталiя:

    Скажiть будьласка,чи можу я взяти витяг про шлюб з мiсця розлучення.реестрували шлюб в махачкалi,а розлучалися в Новомиргородi Кiровоградськоi областi

    Відповідь: ні

  7. наталя:

    доброго дня, підкажіть як бути і куди звернутись?
    Бабуся розлучилась ще 1989 році поперів ніяких не має, потрібно підтвердженя того що вона не заміжня.

    Відповідь: питання не зрозуміло, з яких підстав

  8. Василь:

    Доброго дня. Підкажіть, будь ласка, як діяти у наступній ситуації: хочу розлучитися з дружиною (вже быльше року не живемо разом). Спільних дітей та майна не маємо. Але дружина відмовляється йти зі мною до РАЦС та подавати заяву. Я звернувся до суду з позовною заявою, а суд постановив ухвалу про залишення моєї позовної заяви без руху на підставі того, що «не обґрунтовані, на підставі належних доказів, обставини стосовно того чи відмовляється, ухиляється його дружина звертатися до органу державної реєстрації актів цивільного стану для розірвання шлюбу». Якими доказами я можу обгрунтувати ці обставини, якщо з дружиною я не спілкуюся (максимум — по телефону) і письмову відмову вона мені не дасть? Чи достатньо буде просто зазначити про те, що дружина відмовляється/ухиляється від подачі заяви до РАЦС в позовній заяві? Дякую.

    Відповідь: не достатньо. Ознайомтесь з положеннями Сімейного кодексу та ЦПК, на предмет подочі позову

  9. Інна:

    Ми з чоловіком у 2011 році подали заяву на розірвання шлюбу. Суд виніс постанову про розірвання шлюбу. Але свідоцтво про розірвання ми не оформлювали і штампу в паспорті про розірвання теж не ставили. Через 2 роки помирилися з чоловіком і зараз досі живемо разом. Скажіть, як далі бути?

    Відповідь: свідоцтво не оформлюють вже, рішення суду достатньо.

  10. Лілія:

    Доброго дня, скажіть будь ласка де і яким чином можу отримати довідку що на Україні вже не видають свідоцтва про розірвання шлюбу

    Відповідь: таких довідок не видають, є положення Сімейного кодексу, ЦПКУ та ЗУ Про реєстрацію актів цивільного стану, в яких описується порядок, тому довідки такі не потрібні

Добавить комментарий