Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.
Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану
Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.
Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.
Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду
Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу
Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану
Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.
Строки розірвання шлюбу
У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.
Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.
У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.
Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.
Місце державної реєстрації розірвання шлюбу
Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.
Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.
Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу
Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.
Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.
Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.
Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.
До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.
До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .
Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.
Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.
Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.
Добрий день! Допоможіть і мені, будь ласка, хочу розлучитись з чоловіком, маємо спільну дитину, але він утримує свідоцтво про реєстрацію шлюбу, надати мені його відмовляється, копій якого у мене немає. Які є варіанти, бо для подання заяви до суду необхідні дані і копія цього длкументу.
Відповідь: подавайте заяву до суду про розлучення та заяву про витребування доказів, зазначаючи, де саме знаходить свідоцтво. Суд буде його витребувати.
Доброго дня!!! Звертаюся за допомогою до вас із таким питанням. Батьки проживали разом 24 роки у шлюбі зараз розлучаються. Проживали всі у будинку який батько отримав він у подарунок до весілля. Останніх 8 років мама перебувала за кордоном та за свої кошти зробила капітальний ремонт проте виконував його батько. Питання у тому чи я(одружена проживаю у мого чоловіка проте прописана у будинку батьків) та мої брати (всі ми повнолітні) можемо претендувати на частку у будинку? Та чи його дружина може мати якусь власність після розлучення? Дуже дякую за відповідь!!
Відповідь: при розлученні про якусь частку на дітей мови не може бути, ви ж не у спадщину вступаєте, батьки ділять своє майно, повтормо- своє майно, до якого відношення-ви діти, не маєте при їх житті.
Доброго дня!!! Ми з чоловіком не проживаємо разом уже майже рік,у нас є дитина 1 рік. Під час нашого спільного життя ми купили машину…але він машину записав з початку на себе а тепер переписав на когось із своїх родичів. Так як я хочу подавати на розвод. Чи можу я відсудити половину тієї машини?
Відповідь: якщо є докази придбання цього авто, саме придбання (а не купівпля по довіреності) то можете.
Я зі своїм цивільним чоловіком хочемо зареєструвати шлюб, але в нього у паспорті немає відмітки про розірвання шлюбу з його колишньою дружиною, хоча, із його слів, що справа про розірвання шлюбу була, тільки не отримано свідоцтво про розірвання шлюбу. Чи зможемо ми без перешкод зареєструвати шлюб?
Відповідь: або відмітка або рішення суду необхідно мати.
Чоловік подає заяву на розлучення, вимагає у мене свідоцтва про народження дітей ( у нас їх двоє). Не хочу віддавати йому на руки ці свідоцтва, бо не впевнена, що він їх поверне, крім того можливі й інші неприємності. Питання: чи приймуть у чоловіка заяву на розлучення із копіями свідоцтв, завірених нотаріально?
Відповідь: взагалі то і зі звичайними копіями приймуть, ніде не вимагається оригінали чи засвідчені копії. Адже ви відповідач по справі будете, зможете і показати оригіналу суду, якщо суд запросить. Але суд такого не запитує.
доброго дня. поможіть розібратися в моїй ситуації. прожили з чоловіком 24 роки до 2011року в будинку від роботи чоловіка тобто на балансі фірми чоловіка роботи і приписані в сільській раді за адресою цього будинку. розлучилися через суд по заяві чоловіка я навіть не знала тобто не отримувала викликів до суду бо в той час працювала за кордоном він навіть не сказав що я за кордоном. за 4 роки чоловік не дозволив навіть прийти до будинку навіть щоб побачитися з донькою зятем і внуком а затримувалася в моїх батьків і вони приїжали до мене діти. зараз той будинок передають на баланс сільської ради і можна приватизувати і чоловік мене виписав бо його брат голова сільської ради щоб мені нічого не дісталося. знову ніяких викликів дро суду не отримувала. зараз я теж працюю легально на умові про працю за кордоном час від часу приїжаю до родини але до будинку не пускає. питанння чи міг мене так виписати в нікуди і колись читала що якщо працюю за кордоном то не можна виписати навіть якщо відсутність 6 місяців в будинку хоч я приїжала тільки не пускає. була в нього на роботі казали що маю право так як і він на той будинок. поможіть порадою
Відповідь: порада наразі може буьти одна-зверніться за фаховою очною допомогою.
Доброго дня, підскажіть: з чоловіком спільно не проживаємо понад рік (влаштувався на роботу в інше місто, біля батьків), є син 11 років. Дізналася, що нещодавно народила його коханка. Чи можу розлучитися із позбавленням батьківських прав?
Відповідь: це різні позови: розлучення та позбавлення прав. Розлучення -можете, а для позбавлення прав- мають бути підстави, відповідно до законодавства.
Добрий день. Я хочу подати на розлучення. У нас з чоловіком є 5 — ти річний син. За 6 років подружнього життя ми придбали автомобіль, який зареєстрований на чоловіка. Будинок в якому ми проживали, належить його бабусі, але ми за час шлюбу дуже багато чого там зробили і поміняли за власні кошти. Я та дитина там приписані, а зараз я проживаю з дитиною в своїїх батьків. Чи маю я право при розірванні шлюбу на поділ майна вище вказаного. Зарання дякую.
Відповідь:авто -так, будинок- шанси дуже маленькі, якщо зберіглись у вас чеки та докази вкладення в ремонт та облаштування власних сімейних коштів.
Добрий день! У чоловіка, як з’ясувалося, вже декілька років паралельно є інша родина. Хочу розлучитися, він — ні. Дітей не маємо, квартира належить мені (в нього — лише прописка). В яку інстанцію я можу подати заяву на розірвання шлюбу? Дякую за відповідь.
Відповідь: добровільно без дітей- в РАЦСі, а без добрової волі обох- до суду
Вирішила розлучитися із чоловіком, проте він «загубив» свій паспорт , а поновити його складно, бо він не має реєстрації , а головне бажання його поновлювати. Як розлучитися? чи може довідка з міграційної служби про відсутність паспорту бути підставою для розірвання шлюбу? (спільного майна та дітей не маємо).
Відповідь: в судовому порядку, тоді факт наявності/відсутності паспорту значення не матиме. Якщо РАЦС, то лише паспорт