Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.
Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану
Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.
Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.
Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду
Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу
Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану
Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.
Строки розірвання шлюбу
У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.
Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.
У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.
Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.
Місце державної реєстрації розірвання шлюбу
Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.
Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.
Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу
Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.
Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.
Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.
Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.
До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.
До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .
Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.
Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.
Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.
ч. 2. ст. 115 СК УКраїни: «Рішення суду про розірвання шлюбу після набрання ним законної сили надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.» Для чого мені подавати рішення в РАЦС?!?!
Відповідь: суди не мають в більшості випадків час та можливість надсилати ці рішення. А якщо і надсилають, то це може бути через велику кількіст ьмісяців.
Е питання жінка подала на розвід а тепепер хоче забрати іі чи може вона заяву забрати без мене в загсі
Відповідь: своє -може
у мене 17 листопада розірвання шлюбу чи можу я скоріше сама без чоловіка закінчити цей процес?
Відповідь: якщо в судовому порядку- то скоріше ніж винесено рішення суду, ви не можете. Якзо в ЗАЦСі, то взагалі без згоди чоловіка- не зможете
Підскажіть будь-ласка чи можу я подавати позовну заяву про розірвання шлюбу за місцем мого проживання (і приписки) чи повинна звертатися в суд за місцем приписки чоловіка(в інше місто. І якщо є грошові претензії чи можна все вказувати в одній заяві чи повинна бути інша заява (позов) про майнові претензії. І чи можна заяву про майнові претензії подати після заяви на розлучення.
Відповідь: якщо є діти на утриманні за вашим місцем проживання, додайте довідки ф.3 і подавайте за своїм місцем проживання заяву. Майнові претензії можно одночасно з заявою про розлучення, але це тоді збільшить процедуру розлучення в часі, оскільки майнові спори швидко не вирішуються
Доброго дня! Хочу розлучитися з чоловіком, причина: пияцтво чоловіка і незабезбечення сімї. Мене цікавить, як подавати заяву в суд якщо я маю майнові претензії, бо за спільні кошти робився ремонт в його квартирі, яка йому дісталася у спадщину до одруження. Чоловік зараз офіційно безробітний, на момент ремонту доходи в нас були приблизно однакові. Чи зможу я добитися частину відшкодування коштів за ремонт його квартири? Які докази необхідні (чеки збереглися не на всі витрати). І якщо чоловік встигне до розлучення взяти якийсь кредит чи я буду зобовязана виплачувати частину кредиту?
Відповідь: розлучення та розділення майна- це різні речі, та різні позови.По ремонту-можливо, по кредиту- маєте доводити в суді, що кредит брався не на потреби родини
Доброго дня. Чи можнаподати заяву на розлучення без свідоцтва про шлюб?
Відповідь: ні
Я хочу розвестись з чоловіком але я за кордоном ,що мені потрібно для цьго зробити.
Відповідь:якщо ви постійно проживаєте за кордоном, тоді ви можете це зробити
хочу розлучитися в нас троє спільних дітей але чоловік любить попити горілочки. Коли він в запої то місця в будинку нема нікому. Будинок купили в шлюбі але всі кредити і борги я віддала сама так як він давно не працює і не забезпечує нас. Я за кордоном працюю діти в моєї мами а в нашому будиинку він один. що мені краше зробити підскажіть.
Відповідь: ваше питання має юридичний чи психологічний контекст, уточніть? Подавати на розлучення чи ні-вирішувати вам. Якщо васс цікавить-як подавати- на сайті є приклад позову. Розірвання буде виключно в судовому порядку.
Щодо боргів та нерухомого майна, це буде інший позов про поділ майна, і там маєте доводити, хто саме виплачував борг.
Доброго дня!хочу розлучитися з чоловіком , по суті тоі ж причини ,людина тільки обіцяє і робить далі як хоче.прожили лише 2,5 роки ,дітей нема.що для розлучення необхідне?заздалегідь дякую.
Відповідь: якщо згода обох є, тоді у РАЦСі, шляхом подачі заяви. Якщо згоди немає-позов до суду
доброго дня.хочу розвестись з чоловіком проживши в шлюбі 13 років через пияцтво (кожен раз останній) маєм двоє дітей 12 і 5 років. у нього є кредити і у мене також .це вплине на рішення.і яке зараз мито ,а то говорять що у суді треба оплатити 1500 гр.
Відповідь: на розірвання шлюбу не вплине, борги подружжя поділяються навпіл. Судовий збір згідно закону, в статті зазначено розмір