Усиновлення визнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Усиновленою може бути та дитина, у якої розірвані юридичні стосунки з батьками. Тобто такі діти мають юридичний документ про те, що їхні батьки втратили батьківські права стосовно цієї дитини. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріально засвідчена відмова батьків від дитини, тощо.
Усиновлення – це юридичний процес, під час якого рішенням суду створюються нові, постійні відносини між батьками та дитиною, і який полягає у передачі батьківських прав та обов’язків від однієї родини до іншої, це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих так і з боку дитини.
Усиновлювачам треба принципово усвідомити, що усиновлена ними дитина має такі ж соціальні, емоційні та фізичні потреби, як і будь-яка народжена дитина у родині. Надзвичайно важливо ці потреби визначити, зрозуміти причини їх виникнення, знайти шляхи їх задоволення, навіть якщо ці потреби на початковому етапі протирічать культурним нормам усиновлювачі.
Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть звернутися з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання.
Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним. У разі коли одне з подружжя не може особисто з’явитись до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).
До заяви додаються такі документи:
1). Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
2). Довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами державної податкової служби;
3). Копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;
4). Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3 (бланк видає працівник служби);
5). Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;
6). Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;
7). Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.
У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.
Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.
Під час приймання документів заявникам роз’яснюються порядок та умови усиновлення, права і обов’язки кандидатів в усиновлювачі, усиновлювачів, правові наслідки усиновлення.
Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть за бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей пройти курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Протягом 10 робочих днів після отримання заяви про бажання усиновити дитину (з повним комплектом документів) Служба у справах дітей складає Акт про обстеження житлово-побутових умов майбутніх усиновлювачів, розглядає питання про можливість усиновлення дитини і готує відповідний висновок. Якщо цей висновок позитивний, заявникам присвоюється звання кандидатів в усиновлювачі, і дані про них заносяться до спеціальної книги обліку.
Термін дії документів з усиновлення – один рік з дня їх видачі.
Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем проживання дитини із заявою про бажання її усиновити. У заяві зазначають: прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання кандидата в усиновлювачі, а також прізвище, ім’я, по-батькові, вік, місце проживання дитини.
Керівник дитячого закладу (чи особи, в яких проживає дитина) за запитом служби у справах дітей представляє такі документи:
1) копію свідоцтва про народження дитини;
2) копію свідоцтва про смерть батьків дитини або копію рішення суду про позбавлення їх батьківських прав чи визнання недієздатними;
3) копію нотаріально засвідченої згоди батьків, опікуна чи піклувальника дитини на її усиновлення;
4) згоду дитячого закладу, в якому проживає дитина, на її усиновлення;
5) документи, які підтверджують, що батьки понад шість місяців без поважних причин не проживають з дитиною, не виявляють батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її;
6) копію висновку про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини;
7) довідку керівника дитячого закладу про факт особистого знайомства кандидата в усиновлювачі з дитиною та встановлення контакту між ними.
Служба у справах дітей за місцем проживання дитини на підставі заяви кандидата в усиновлювачі протягом 10 робочих днів готує громадянам України висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини для подання до суду. Фактичне усиновлення дітей в Україні проводиться на підставі рішення суду.
Усиновлювач зобов’язаний особисто забрати дитину з місця її проживання після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення у присутності представника служби у справах дітей.
Tags: порядок усиновлення, процедура усиновлення, усиновлення, усиновлення в Україні
Доброго дня. Хочемо з чоловіком усиновити дитину. Офіційно я не працевлаштована, з/п чоловіка 3700 — офіційна, проте заробляє більше, є квартира, яку держава дала у кредит під «0» % , в квартирі зроблений ремонт, є дитяча, також маю сина 7 років. Чи буде шось із вище перерахованого перешкодою в усиновленні. Дякую
Відповідь: не має бути
Доброго дня! Мене звати Ольга. В мене таке запитання:маючи 1 групу (лейкемія, після пересадки кісткового мозку),але повністю самостійна в побутових питаннях т.д. в Україні на даний момент я є непрацездатна,чи можу я маючи свою приватну справу, маючи житло, сама без чоловіка усиновити дитину? Дякую!
Відповідь: це вирішуватиме виключно орган опіки та піклування
Доброго дня, мене звати Наталія, мені 28 років, нещодавно я дізналася що з дитячого будинку.Мої прийомні батьки не знають що правда виплила, як я сама можу дізнатись звідки я? Хто мої батьки по крові? Прийомних питати не хочу тому що їх це питання засмутить
Відповідь: нажаль, ніяк. Питання всиновлення є закритою інформацією.
Доброго дня! Мені 27 років. Чоловікові 47. Офіційно одружені. Чоловік оформлений як ФОП, має свою справу. У мене є син від першого шлюбу. Я йому допомагаю. Проте поки неофіційно. Купуємо будинок під виплату. У чоловіка є судимість, погашена. Прописані окремо поки що. Хочемо усиновити дитину. Чи є в нас така можливість чи щось з вищеперечисленого може стати на заваді?
Відповідь: за вашим описом таких підстав не видно, зверніться до органу всиновлення
Доброго дня! Підкажіть будь-ласка які потрібні документи щоб перевезти дитину в Україну з закордону? Дитина має обох батьків, вони вже 7 років в розводі, дитина залишилась по рішенні суду з мамою, але не проживає з мамою по тій причині що в матері немає житла і нормального грошового доходу. Дитина проживає з маминими дідусем і бабусею яким по 80 років. Мати на проти щоб віддати дитину мені.
Відповідь: зверніться з вашими документами за очною консультацією до органів ДМС
Доброго дня! Мене звати Наталья.Скажіть будь ласка, якщо чоловік мае заповіт на дім і ми проживаемо в нім. Але не е прямим власником. Чи можливе усиновленя дитини?
Відповідь: це вирішує орган всиновлення.
Вітаю! Я Тетяна.У шлюбі 9 років,дітей немає.Проживаємо наразі в гуртожитку,але житлова проблема майже вирішена,чекаємо завершення будівництва.Чоловік працює,здоровий,а ось у мене 1 група загального захворювання з припискою-потребує постійного стороннього догляду,хоча в дійсності я абсолютно самостійно всьому даю раду(вся домашня робота,поїздки і т.д.),але 3 рази на тиждень маю бути на процедурі гемодіалізу.Чи можливе в нашому випадку всиновлення? Дякую за відповідь.
Відповідь: підстав для відмови не бачимо
Доброго дня .Мене звати Віталіна.є питання-в мене є дитина їй 2роки .Хочу розписатися з чоловіком(небатько дитини)які мені потрібно документи на усиновлення.
Відповідь: ознайомтесь з статтею на сайті
доброго дня.. скажіть будь ласка скільки разі загалом можна подавати документи, ну наприклад якщо протягом 2 років чоловік з жінкою не знайшли своєї дитини, чи можна через певний час знову подати документи на всиновлення
Відповідь: закон не обмежує кількість подач
Доброго дня. Мене звати Людмила. З чоловіком проживаєм вже вісім років діток немає. Мені 37 років чоловікові 42 роки. Я на державній службі працюю. Чоловік на заробітках. Проживаємо разом із моєю мамою. Чи можливе усиновлення дитинки.
Відповідь: зверніться за розясненням до органу опіки та піклування.