ban1

«ВАРТО ЗНАТИ»

Шукаєте інформацію як отримати пенсію, допомогу, пільги? Зіштовхнулися з порушенням ваших прав роботодавцем? Не знаєте як діяти коли держава не виконує свої зобов’язання? Цей сайт створений спеціально для того, аби вам допомогти.

Цей ресурс — ваш путівник у сфері соціально-економічних прав, він надає актуальні поради та роз’яснення зрозумілою для вас мовою. Більше того, тут ви маєте можливість отримати відповідь на ваше конкретне запитання.

Тільки з початку цього року більш ніж півтори тисячі людей отримали консультацію від юриста сайту.

Сайт є волонтерською ініціативою Української Гельсінської спілки з прав людини та існує виключно завдяки пожертвам користувачів.

Фактично сайт працює для вас, своїх відвідувачів, а не на державу, юридичну фірму чи будь-яку іншу організацію. І буде існувати до того часу поки він для вас буде потрібний.

 

Представники ініціативи

Щербатюк Максим  — юрист Української Гельсінської спілки з прав людини (masimo at ukr.net)

Рибінцева Алла — волонтер Української Гельсінської спілки з прав людини

Люди, які епізодично допомагають у різних аспектах діяльності ініціативи.

617 комментариев on Контакти

  1. Анна:

    Спасибо большое, за такой подробный ответ. Скажите, а для пособия помощи до 3ех лет, я уже получается 5 месяцев потеряла, из-за их дезинформации меня. Слышала, рассказ одной девушки, которая пришла через год получать декретные и договорилась. Ей сделали перерасчет и выплатили по 130 грв за целый год. Мне могут сделать какой-то перерасчет за потерянные 5 месяцев? И сколько я должна получить помощи по уходу за ребенком по уходу до 3ех лет, если я стою в центре зайнятости. Больше 130 грв?
    Спасибо огромное Вашему сайту!…Может как-то договориться с начальником, что я не буду даже регистрировать жалобное письмо, если они мне сделают перерасчет?

    Відповідь: Перерахунок по допомозі по догляду за дитиною неможливий, законодавчо не можливий, і в нашій практиці жодного подібного випадку не було. Допомога по догляду до 3-х років призначається з часу звернення (але не раніше закінчення лікарняного по вагітності та пологам), детально про це написано в статті відповідній на сайті. Щодо більшої суми ніж 130 грн, то це залижить від Ваших доходів і чи маєте Ви право на більшу суму, Ви зможете дізнатись якщо ознайометесь з статтею та скористаєтесь прикладом розрахунку.

  2. Анна:

    Добрый день. Помогите, пожалуйста, я не могу получить пособие по рождению ребеночка уже 5 месяцев…Требуют справку с жека о составе семьи. НО, ведь она не нужна для первого ребенка! В чем тогда проблема? Что делать?
    очень прошу помощи. Если можете-дайте свой мобильный. Готова пожертвовать на благо работы Вашего сайте. Как с Вами связаться?

    Відповідь: Дійсно для першої дитини довідка про склад сім`ї не потрібна. Порадимо наступний алгоритм дій. Ви звертаєтесь письмово з заявою та усіма необхідними документами до Управління соціального захисту населення, спочатку до працівника, посилаєтесь на нормативні акти (перелік яких зазначен в статті), дуже спокійно пояснюєте, що вимога довідки про склад сім`ї при отриманні допомоги на першу дитину -незаконна. Якщо працівник Вас не почує, тоді Ви звертаєтесь відразу до керівника Управління з аналогічними поясненнями, і вже у керівника вимагайте письмову відмову в призначенні допомоги з причин відстутності довідки про склад сім`ї для призначення допомоги для першої дитини. Впевнені, що керівник Вас почує, в будь-якому випадку дуже маловирогідно, що вони нададуть завчасно незаконнну відмову. Також поясніть їм, також дуже спокійно, що з письмовою відмовою Ви підете шукати захисту Вашого права до районної Прокуратури та до суду.
    Ми впевнені, що незаконні вимоги Управління соціального захисут закінчуться в кабінети керівника.

  3. Таня:

    Я вже якось зовсім замоталася ,допоможіть і поясніть.Я українка,чоловік чех -яке громадянство мають мої діти ?В Чехії сказали що народженням батькам з різним громадянством набули 2 громадянства.Чехія визнає одне так що я наприклад неможу набути чеське непозбувшись укр.але в випадку моїхт дітей визнають 2громадянство.Яке громадянство моїх дітей визнає Україна?Що мені робити ,мушу остаточно вибрати одне — незнаю що для них буде краще,чи можуть вирішити це самі по досягненню повноліття?
    Дякую за відповідь.

    Відповідь: Дякуємо, тепер питання набагато зрозуміліше. Отже, що краще, визначити можете лише Ви. Ми Вас лише проконсультуємо виключно з питань набуття громадянства українського. Для України подвійного громадянства не передбачено, тобто якщо Ви набудете українське, маєте відмовитись від чешського. Основними нормативно-правовими актами з питань громадянства України є Закон України “Про громадянство України” та Указ Президента України від 27 березня 2001 року № 215 “Питання організації виконання Закону України “Про громадянство України”, яким затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень.
    Набуття громадянства України дітьми віком від 14 до 18 років може відбуватися лише за їхньою згодою.
    У Вашому випадку згоди від дітей брати не потрібно.
    В Вашому випадку набувати діти громадянства будуть на підставі: перебуванням у громадянстві України її батьків чи одного з них.
    Для цього необхідно:
    Подання тим із батьків дитини, який є громадянином України заяви про оформлення набуття дитиною громадянства України.
    Відповідно до статті 14 Закону України «Про громадянство України», датою набуття громадянства України у цьому випадку є дата реєстрації набуття особою громадянства України.

    Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред’являється паспортний документ або документ, що його замінює та посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном. У разі потреби подається засвідчений переклад тексту документа українською мовою.

    Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень визначає:
    66. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є іноземцем або особою без громадянства та один із батьків якої є громадянином України, а другий — особою без громадянства (частина перша статті 14 Закону), один із батьків дитини, який є громадянином України, подає:

    а) заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України у зв’язку з перебуванням у громадянстві України її батьків чи одного з них;

    б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм) дитини, якщо їй виповнилося 7 років;

    в) копію свідоцтва про народження дитини;

    г) декларацію про те, що дитина є іноземцем або особою без громадянства;

    д) копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві України;

    е) копію документа про те, що другий із батьків дитини є особою без громадянства;

    є) заяву дитини віком від 14 до 18 років про згоду на набуття громадянства України.

    67. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є особою без громадянства та один із батьків якої є громадянином України, а другий — іноземцем (частина друга статті 14 Закону), один із батьків дитини, який є громадянином України, подає документи, передбачені підпунктами «а» — «в», «д», «є» пункту 66 цього Порядку, а також:

    а) декларацію про те, що дитина є особою без громадянства;

    б) копію документа, який підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві іншої держави (інших держав).

    68. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є іноземцем або особою без громадянства та батьки якої перебувають у громадянстві України (частина третя статті 14 Закону), один із батьків дитини подає документи, передбачені підпунктами «а» — «г», «є» пункту 66 цього Порядку, а також копії паспортів громадян України або інших передбачених статтею 5 Закону документів, що підтверджують перебування обох батьків дитини у громадянстві України.

    69. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є іноземцем, один із батьків якої є громадянином України, а другий — іноземцем (частина четверта статті 14 Закону), один із батьків дитини, який є громадянином України, подає документи, передбачені підпунктами «а» — «д», «є» пункту 66 цього Порядку, а також копію документа, який підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві іншої держави (держав).

    Отже, Ви самостійно обираєте яке громадянство бажаєте набути для своїх дітей та робите ряд дій, відповідно до чинного законодавства той країни, громаянство якої бажаєте набути.

  4. Ольга:

    Доброго дня . Прошу допомогти мені розібратися з ситуацією , що склалася при нарахуванні пенсії.З 25.07.2007р. мені була назначена пенсія за віком . Я продовжувала працювати . З 01.01.2010р. подала заяву щодо перерахунку пенсії .При перерахунку пенсії приняли середню зар.плату за 2007рік, а не -2009 рік.Подала позовну заяву до суду -дії управління Пенсійного фонду України були визнані неправомірними . А Пенсійний в свою чергу подав апеляційну скаргу на постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської обл. від 01.03.2011р. до Львівського апеляційного адміністративного суду . 12.01.2011р. Львівський суд виніс Ухвалу про відкриття апеляційного провадження Встановив :Апел. скарга відповідає вимогам ст. 187 Кодексу , подана з дотриманням порядку і строкіав апеляц. оскардження . Ухвалив: Відкрити апел. провадження за апел. скаргою Пенсійногофонду на постанову Коломийського суду від 01.03.2011р. за позовом до пенсійного . Запропонувати особам , які беруть участь у справі , подати до Львівського апеляційного суду заперечення на апеляційну скаргу . Ухвала оскарженню не підлягає . Довго не було відповіді і я надіслала лист на коли планується розгляд справи . 01,04,2012р. отримала від Львівського суду лист , де вказано , що з великою кількістю адмін.справ та надмірним навантаженням суддів перегляд в апеляційному провадженні здійснюється в порядку черговості . Сьогодні вже 17.06.2013р. а я все чекаю . Що порадите ,куди звертатися дальше.Наперед дякую за відповідь .

    Відповідь: Нажаль дієвих засобів не порадимо, це право УПФУ оскаржувати Рішення, а суди, нажаль, наші дійсно перевантажені, тому порадимо лише періодично все ж таки писати скарги до апеляційного суду на им`я головуючого суду щодо затягування розгляду справи та порушення строків розумності розгляду справи! Також таке довге затягування по розгляду справи може бути додатковим аргументом при зверненні до Європейського суду з прав людини.

  5. Olga:

    Здраствуйте Максим! Я вже до Вас писала, нагадаю Вам мою проблему, Я вийшла на роботу після декретної відпустки, дитині 2.5 р. декрет хочу переоформити на свого рідного дядька, але в соц.органах меня відмовили, я написала заяву про те щоб вони письмово мені відповіли так як ви мені й порадили, а вони дали мені таку відповідь що «інші особи» що вказані в законі про соц. захист розшифровуються таким чином зг. Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2013р. пункт 4. Я найшла цю Постанову але там вказано, що «Інші особи» — це особи, в сім’ї яких виховується дитина.
    Ними можуть бути тітка, дядько, двоюрідні сестра, брат, а також
    сусіди чи інші сторонні особи. тобто це говорить про те що я можу оформити декрет на дядька, тому що зг. їхнього листа вони не хочуть приймати мою заяву в роботу. Допоможіть мені будь-ласка розібратись, куди звертатись далі з цим листом і чи дійсно є така постанова що розшифровує хто в себе включає інші особи що фактично здійснюють догляд за дитиною. Буду Вам дуже вдячна!!!

    Відповідь: Ви вірно визначили згідно Постанови ВСУ щодо категорії інших осіб, і як і раніше ми наголошуємо, що Ви маєте право переформити допомогу на рідного дядька. Вам надали відповідь, зараз порадимо або йти до суду або йти до Прокуратури районної, бажано з письмовим зверненням і особисто на прийом. Ваші права порушується, і захист Ви можете знайти або ж в суді або ж в прокуратурі. Додайте відповідь Управління соціального захисту до Прокуратури, додайте роздруковану відповідь ВСУ, підкресліть для Прокуратури — інші родичі, і хто туди входить, і просіть захисту. Певно що реакція Прокуратури має бути скоріше ніж суду, але можливо що і до суду будете змушені іти.

  6. Наталя:

    Доброго дня, Максим.
    Подивилась відео відносно того, що робити коли виграли суд проти державних органів/підприємств, але маю питання: що робити далі, коли виграно суд проти фізичної особи.
    Докладніше: минулого року ми, після декількох судових засідань по адміністративній справі, виграли суд проти сусідів, які постійно вигулювали бійцівського собаку без ланцюга та намордника у дворі (собака кидається на інших домашніх собак, але хазяї «бійця» безвідповідально (а частіше — з погрозами) ставляться до цього та проблем, які виникють — стреси як у людей-власників інших тварин, так і значні витрати на подальше лікування тварини після нападу сусідського собкаки). За рішенням суду сусіди зобов’язані вигулювати свого собаку у наморднику та на короткому ланцюгу. Рішення суду цими «добродіями» ігнорується систематично, про це відомо органам міліції (були неодноразові інциденти, коли ми були змушені викликати міліцію, але з боку МВС немає ніякої реакції).
    Порадьте, будь-ласка, як домогтися, аби відповідачі виконували рішення суду та відповіли за повне його ігнорування.
    Заздалегідь дякую!

    Відповідь: По-перше, Вам необхідно взяти виконавчий лист на Рішення суду, та звернутися до виконавчої служби з заявою про відкриття виконавчого провадження. Окрім заяви, додайте лист про те, що сусіди ігнорують Рішення суду та добровільно його не виконують. По-друге, виконавче провадження, де резолютивна частина Рішення суду містить нематеріальну вимогу, про зобов’язання вчинити певні дії, обмежує дещо можливості державного виконавця. Тобто після двох попереджень від державного виконавця до Ваших сусідів про виконання Рішення добровільно, виконавець повинен направити матеріали до Прокуратури з-пісдтав порушення кримінальної справи за невиконання Рішення суду.
    Це Ваш основний алгоритм дій. Окрім того, хотілось би зауважити, що лише написати заяви до виконавця буде недостатньо для ефективного виконання Рішення, бажано щоб Ви контролювали процес виконавчих дій, інформували про інгорування сусідами Рішення виконавця, постійно робили запити до виконавця щодо стану виконавчого провадження тощо. Тобто усіляко були самі зацікавлені у виконанні Рішення суду.

  7. Микола:

    Доброго дня.
    Допоможіть, будь-ласка, розібратися в ситуації. Мій батько взяв кредит в одному з банків, а через три місяці загинув. Як спадкоємець, я зобов’язаний сплатити залишок кредиту. Проте, банк продовжував нараховувати пеню за несплату ним кредиту і відсотки. (після його смерті). Зараз представники банку заявляють, що вони готові списати тільки пеню у випадку сплати залишку тіла кредиту та відсотків. У випадку звернення до суду, заявляють що не спишуть ні пеню ні відсотки.
    Чи правомірні вимоги працівників банку?
    Чи можливо вирішити конфлікт без звернення до суду (юридична адреса банку у Львові. Це інша область, виникають певні незручності)?

    Відповідь: Микола, спробуємо з’ясувати ситуацію, що виникла, разом. Стаття 608 ЦКУ передбачає: Зобов’язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов’язаним з його особою і у зв’язку з цим не може бути виконане іншою особою.
    Стаття 1281 ЦКУ визначає: 1. Спадкоємці зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги. 2. Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги
    Стаття 1281 ЦКУ визначає: 1. Спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. 2. Вимоги кредитора спадкоємці зобов’язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.
    Отже, підсумовуючи вищевикладене, зазначимо, що Ви як спадкоємець виконуєте вимоги банка в межах отриманої спадщини. Банк не має права нараховувати пеню, штрафні санкції та відсотки з дати смерті Вашого батька і до часу прийняття Вами спадщини, тобто отримання свідоцтва пр оправо на спадщину (відповідно до ст. 608 ЦКУ).
    Що ми порадимо: Написати письмовий запит до банку (цінним листом з повідомленням), з посиланням на вищевказані норми ЦКУ, з вимогою перерахунку відсотків, пені та інших штрафних санкцій на час: з дати смерті і до часу прийняття спадщини Вами, додайте копію свідоцтво про право на спадщину.
    Якщо вимога не буде виконана, зробіть перерахунок самостійно, сплатіть тіло кредиту та відсотки лише за фактичне користування Вашим батьком коштів, сплативши їх, письмово повідомте банк про це, що в зв’язку з порушенням банком норм законодавства, Ви самостійно зробили перерахунок відповідно до закону, сплатили борг,як спадкоємець та ввжаєте зобов’язання такими, що припинились. Якщо кредитор, тобто банк, не згоден, порадте їм звертатися до суду. Тоді Ви вже будете відповідачем, і певно, що навіть у випадку все ж таки подачі позову з боку банку, Ви зможете довезти судді Ваше право. Окрім того, таким чином, Ви звільнете себе від сплати судового збору (сума якого є чималою) та примусете Банк звертатися до суду та сплачувати цей збір, а якщо у банка залишиться лише несплачений з Вашого боку відсотки та пеня, нараховувати, які вони не мала права, маловирогідно, що вони будуть звертатися до суду.
    В будь-якому випадку, звертайтесь, якщо будуть питання, з радістю допоможемо.

  8. леся:

    я є розведеною мамою двох неповнолітніх дітей. колишній чоловік виплачує аліменти у розмірі 900грн (не регулярно, завжди з дапізненням). я би хотіла відправити дітей на відпочинок у літній табір. чи можу я вимагати від батька дітей частину коштві на придбання путівок? оскільки моєї зарплати та аліментів не вистачає

    Відповідь: Відповідно до статті 185 Сімейного кодексу України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).
    Звісно, Ви можете домовитися з Вашим колишнім чоловіком про спільне фінансування табору, але якщо він відмовиться, то змусити Ви його зможете лише через суд, з подачею позову відповідного.
    Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.
    Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.
    Звертаємо Вашу увагу, що в судового порядку Вам необхідно буде довести необхідність додаткових витрат з боку батька дитини та фінансування табору, це може бути показання лікарів, педагогів тощо.

  9. леся:

    я працюю в дошкільному навчальному закладі. мені перестали виплачувати індексацію.
    також з вересня 2012р. група в якій я працюю називається логопедичною. наскільки мені відомо, вихователі логопедичної групи повинні отримувати надбавку у розмірі 20% від окладу. мені ці кошти не виплачуюють, аргументуючи тим, що недостатньо коштів. чи маю я право на виплату цієї надбавки у цій ситуації?

    Відповідь: Стовідсотково Вашу ситуацію ми проаналізувати не зможемо, з причин того, що необхідно знати як саме називається Ваша посада за класифікатором та Наказом, це має значення. Тому дамо лише загальну консультацію.
    Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2009 р. № 1130 «Про встановлення надбавки вчителям, вихователям загальноосвітніх навчальних закладів, викладачам, майстрам виробничого навчання професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації державної та комунальної форми власності, керівникам та заступникам керівників зазначених закладів, посади яких віднесені до посад педагогічних працівників» — Надбавка у розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) установлюється з 1 січня 2010 року з метою підвищення престижності праці учителям усіх спеціальностей, вихователям загальноосвітніх навчальних закладів, викладачам, майстрам виробничого навчання професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації державної та комунальної форми власності, керівникам та заступникам керівників зазначених закладів, посади яких віднесені до посад педагогічних працівників (далі надбавка), в тому числі педагогічним працівникам вищезгаданих закладів освіти, які обіймають посади, що є похідними від професійних назв робіт, а саме старший викладач, старший вихователь.
    Педагогічним працівникам, які працюють на умовах контракту, мають бути внесені зміни до контракту щодо її встановлення.
    З Вашого листа, ми кваліфікували Вашу посаду, як таку що до вказаного переліку професій у вищевказаній Постанові не відноситься.
    Окрім того, надбавки у навчально-виховних комплексах «загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад», «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад» встановлюються керівникам та заступникам керівників закладів, посади яких віднесені до посад педагогічних працівників, вчителям та вихователям груп продовженого дня.
    Краще Вас ніхто не знає, як саме називається Ваша посада, і якщо Ви бачите, що все ж таки надбавку Вам не виплачують, хоча за посадою це передбачено, тоді звертайтесь до суду за захистом своїх прав. Але перед цим порадимо отримати письмову відповідь від бухгалтерії щодо нарахування ставки та надбавки, та причин відмови в нарахуванні.

  10. Тарас:

    Які види допомог має отримувати сімя: чоловік, дружина та дитина 21.10.2008 року народження
    якщо заробітна плата дружини за 6 міс.= 7629грн
    я отримував виплату з біржі за (листопад, грудень, січень)=3789грн з лютого 2013р. на біржі не стою, виплати не отримую.
    Допоможіть зробити розрахунок. Щиро вдячний.

    Відповідь: Шановний, Тарас! Ми робиме цей сайт саме з метою, що б Ви знали всі Ваші права та види домог, і на питання пробуємо відповідати з врахуванням того, що людина вже ознайомилась з нашим сайтом та статтями, та в неї виникли якісь питання чи щось стало незрозуміло. Окрім того всі статті та приклади розрахунків робляться максимально доступними. Будь-ласка ознайомтесь, спробуйте розрахувати самостійно, і якщо виникнуть труднощі, тоді звертайтесь, з радістю допоможемо.

Добавить комментарий